بین‌الملل

آمریکا با هدف مقابله با چین، پهپادهای دریایی جدید می‌سازد


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از فاکس نیوز، مقامات ارتش آمریکا بارها تاکید کرده‌اند چین را به عنوان رقیب اصلی خود در پیشرفت‌های نظامی می‌دانند و بر این باورند که دستاوردهای نظامی چینی‌ها، راهبردهای دفاعی آمریکایی‌ها را به چالش می‌کشد.

بر این اساس، یکی از دلایلی که نیروی دریایی آمریکا به ساخت «پهپادهای دریایی» روی آورده به پیش‌گیری از بروز این گونه چالش‌ها در تقابل نظامی با چین است.

بر اساس این گزارش این پهپادها برای آمریکایی‌ها در زمینه‌ برد تسلیحات، فرماندهی و دیده‌بانی امکان رویارویی با ناوگان پیشرفته چینی‌ها را فراهم می‌کنند.

این فناوری همچنین از انجام اشتباهات پرهزینه ناشی از استفاده از کشتی‌های سنتی طی سال‌های اخیر از جمله هزینه‌های نگهداری از «سامانه تفنگ پیشرفته» و مشکلات در سامانه پیشران کشتی‌ها جلوگیری می‌کند.

به گزارش این خبرگزاری آمریکایی، ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور پیش از این نیز پهپادهایی از این نوع را با ابعاد کوچکتر در نزدیکی آب‌های آسیای غربی مستقر کرده بود.

قرار است تعدادی از پهپادهای دریایی جدید آمریکایی در ابعاد بزرگتر در رزمایش دریایی چندملیتی با رهبری ایالات متحده که در طول تابستان در آب‌های اقیانوس آرام برگزار می‌شود رونمایی شوند.

به گفته منتقدین، ایالات متحده برای افزودن فناوری‌های پیشرفته به کشتی‌های نظامی خود شتاب‌زده عمل کرده است. با این حال «جرمیا دایلی» یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا در پاسخ اظهار داشت که ارتقای سطح فناوری‌های نظامی نشانه اعتماد به توانایی‌های کشور است.

یک افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکا نیز ضمن اذعان به رفتار شتاب‌زده آمریکایی‌ها در این زمینه، با اشاره به «سال‌ها شکست در پروژهای کشتی‌سازی این کشور» نیروی دریایی آمریکا را در زمینه استفاده از تمام منابع موجود در توسعه «کشتی‌های رباتیک» با وجود تمام مزایایی که می‌تواند به دنبال داشته باشد، به احتیاط دعوت کرد.

طبق گزارشات، آمریکا ناوهای جنگی اش را در دریای جنوبی چین مستقر کرده است؛ چون واشنگتن در حال تقویت بخش نظامی تایوان است و تلاش می کند چین را به سمت انجام اقدام نظامی به منظور تضعیف و بی ثبات کردن رقیب خود سوق دهد.

پایگاه خبری «نیویورک تایمز» روز یکشنبه در گزارشی به سفر قریب الوقوع نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان پرداخته و می نویسد چین تا کنون هشدارهای جدی پیرامون این سفر مناقشه برانگیز بیان کرده است.

بنابراین سفر پلوسی به منطقه و حاشیه های مرتبط به آن می‌رود که به تدریج به یکی از مسائل اصلی شرق آسیا بدل شود.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به شدت با سفر پلوسی به عنوان دومین نفر در صف ریاست جمهوری آمریکا به تایوان مخالفت کرده است.

به اعتقاد پکن، این سفر نقض سیاست چین واحد تلقی می شود که به موجب آن آمریکا از سال ۱۹۷۹میلادی تایوان را به عنوان یک کشور به رسمیت نشناخته است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا