سیاست

آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را متوقف می‌کنیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در گفتگو با شبکه  با NHK ژاپن با بیان اینکه ایران تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را آغاز کرده است، تصریح کرد: این اقدام  برخلاف تعهدات ایران در برجام است ولی براساس حق ایران طبق بند 36 صورت می‌گیرد بنابراین نقض برجام نیست. در صورت لغو تحریم‌ها توسط آمریکا می‌توان غنی‌سازی20 درصدی را متوقف کرد.

عراقچی خاطرنشان کرد: مردم ایران در چهار سال گذشته از اثرات تحریم‌های آمریکا صدمات زیادی دیده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: به عنوان یک دیپلمات، یک دقیقه را هم از دست نخواهم داد تا اطمینان حاصل شود که تحریم‌ها یک بار دیگر برداشته می‌شوند.

وی گفت: اگر تحریم‌ها برداشته شده و ایران بتواند از توافق هسته‌ای بهره مند شود، به تعهدات خود باز می‌گردد. غنی‌سازی 20 درصدی به راحتی و به سرعت قابل برگشت است.

عراقچی درباره احتمال بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام  اظهار داشت: این به خود آنها بستگی دارد که تصمیم بگیرند. بایدن باید بجای ابراز آمادگی با کلمات، اقدامات قاطع اتخاذ کند. ایران اقدامات بایدن و نه حرف‌های او را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: ما از بازگشت آمریکا به برجام استقبال می‌کنیم، اما برای بازگشت آنها التماس نمی‌کنیم.

وی در ادامه گفت: ایران منتظر خواهد ماند تا ببیند چگونه می‌خواهند به توافق هسته‌ای برگردند و به تعهدات خود عمل کنند.

کره جنوبی حق نگهداری اموال ایران را ندارد

معاون وزیر امور خارجه در خصوص توقیف نفتکش کره جنوبی در خلیج فارس اظهار داشت: این یک مسئله سیاسی نیست و ارتباطی با وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی ندارد.

عراقچی افزود: داستان نفتکش موضوع دیگری است و شواهد و اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد این نفتکش باعث آلودگی دریا شده است.

وی ادامه داد: کره جنوبی حق مسدود کردن دارایی ایران را ندارد. این مسئله‌ مهمی است و قطعا این موضوع را در دیدار با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که به زودی  به ایران سفر خواهد کرد، مطرح می‌کنم.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا