بین‌الملل

آمریکا توپ مذاکرات وین را باز هم در زمین ایران انداخت


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نشست شورای حکام آژانس بین المللی اتمی و گزارش اخیر این آژانس در مورد ایران گفت که در زمینه تصمیم گیری آمریکا در این نشست گزارشی برای اعلام ندارد اما واشنگتن از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی و شخص دبیر کل درباره لزوم ارتباط با ایران جهت حل مسایل موجود پادمانی در این کشور حمایت می کند.

وی ادعا کرد ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارای نگرانی های مشترکی هستیم و کاملا به آژانس اطمینان و اعتماد داریم. همانطور که در گذشته اعلام کردیم، ایران باید بدون تاخیر بیشتر با آژانس کاملا همکاری کند.

وی اضافه کرد که از آنجایی که این گزارش به صورت عمومی اعلام نشده است، نمی توانیم اظهار نظر بیشتری در خصوص آن داشته باشیم اما به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود جهت تضمین اقدام متناسب این شورا در پاسخ به گزارش مدیرکل ادامه خواهیم داد.

 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم هراس آمریکا از پیشرفت های برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مدعی شد هدف ما همچنان محدود کردن برنامه هسته ای ایران بر اساس تعهدات برجام است و به همین دلیل به تلاش ها برای بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام ادامه می دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به زیاده خواهی های واشنگتن در مذاکرات وین، در تداوم ادعاهایش ادامه داد ما و متحدان اروپایی خود واضح اعلام کرده ایم که آماده ایم تا توافقی مذاکره شده در وین برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام را به سرعت به پایان برسانیم.

وی بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخت و ادعا کرد اما در نهایت این بر عهده ایران است تا خواسته هایی که فراتر از برجام هستند را کنار بگذارد و با حسن نیت  مذاکره کند؛ این تصمیمی است که تنها ایران می تواند آن را اتخاذ کند.

ند پرایس مدعی شد اگر ایران این تصمیم سیاسی را اتخاذ کند و با حسن نیت در مورد برجام مذاکره کند، توافق همچنان در دسترس خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات برجام ادعا کرد:  پیگیری بازگشت به پایبندی مشترک به برجام همچنان سیاست ما است تا زمانی که این کار در راستا منافع ملی ما باشد. 

وی با تکرار ادعاهای آمریکا درباره پیشرفت های برنامه هسته ای ایران مدعی شد که زمان گریز هسته ای ایران کاهش یافته است به گونه ای که ما و متحدان مان در سراسر جهان از آن راضی نیستیم.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه به وقت محلی  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مذاکرات وین با بن بست روبرو شده است، گفت:اظهاراتی که برخی مقامات آمریکایی با طراحی و یا پاسخ به پویایی های داخلی خود مطرح می‌کنند، ملاک ما برای اظهارنظر نیست.

وی افزود: اصولا در حوزه مذاکرات وین کنش ما کاملا روشن است و واکنشی به اظهاراتی که با مصارف داخلی بیان می‌شود نداریم. آنچه برای ما مهم است پیام‌هایی است که از مجاری مرسوم بین ما و آمریکا در حال رفت و برگشت است و ایران در آن مسیر ابتکارات خود را ارائه کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: رفت و برگشت‌هایی بوده، البته متأسفانه ایالات متحده تا کنون پاسخ‌های مورد انتظار را نداده است. اگر آمریکا از تذبذب در رفتار فاصله بگیرد و تصمیم سیاسی را بگیرد و اعلام کند، قطعا بن بستی نه تنها وجود ندارد، بلکه می‌توان گفت درصد باقیمانده از توافق را نهایی کرد. الان مکث در گفت‌وگوها به دلیل بی پاسخ گذاشتن ابتکاراتی است که ایران و اروپا دادند و باید ببینیم چه زمانی ایالات متحده می‌خواهد تصمیم خود را اعلام کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در در مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس با بیان اینکه آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌دانند اگر بخواهند به برجام برگردند باید چه کار کنند، گفت: عامل اصلی مکث در مذاکرات، نفع ایران برای برخورداری از مزایای کامل اقتصادی است.

وی در اجلاس داووس در گفتگو با فرید زکریا مجری سرشناس شبکه سی ان ان آمریکا گفت: چرا مساله قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا که قاعدتا مساله‌ای فرابرجامی است برای ایران در به نتیجه رسیدن مذاکرات حیاتی است؛ اگر بخواهم صادقانه بگویم چه چیزی باعث مکث در مذاکرات شده درخواست‌های و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی است و نباید مسئله را به یک موضوع تقلیل داد.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: در واقع موضوع قراردادن سپاه در لیست تروریستی آمریکا یک مسئله فرعی است که از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده و اولویت برای ما منافع ملت ایران است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

 دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و نیز تلاش برای بازگشت به برجام بوده، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا