بین‌الملل

آمریکا رو به افول و قدرت رقبایش روزافزون است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، نشریه آمریکایی نیوزویک در جدیدترین شماره خود، گزارشی با موضوع بازگشت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه به معادلات جهانی منتشر کرده و در همین رابطه با سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء نیز گفتگویی ترتیب داده است.

«تام اوکانر» گزارش‌نویس این هفته‌نامه پرمخاطب، بازیابی اقتدار دولت مرکزی سوریه را شکستی برای آمریکا و متقابلاً، پیروزی برای دشمنان آمریکا خوانده و از جنبش نُجَباء به‌عنوان یکی از گروه‌های اصلی محور مقاومت و متحد دمشق نام برده است که همچون جمهوری اسلامی ایران، رویکردی ضدآمریکایی دارد.

به‌نوشته نیوزویک، مهندس «نصر الشَمَّری» در تشریح انگیزه‌های جنبش نُجَباء برای ورود به کارزار سوریه در سال ۲۰۱۳، به جنایات تروریست‌های القاعده و داعش اشاره کرد و گفت: ورود ما برگرفته از یک تصمیم ریشه‌ای بود، زیرا مردم مسلمان و شیعیان منطقه در معرض تهدید قرار داشتند. تصور کنید اگر خدای ناکرده این گروه‌های تروریستی کنترل سوریه را در دست بگیرند، چه اتفاقی می‌افتد؟

وی در بخش دیگری از این گفتگو، قدرت و نفوذ آمریکا را رو به افول توصیف کرد و اظهار داشت: از لحاظ داخلی، ایالات‌متحده امروز دیگر مانند سابق نیست و دلیل اصلی آن، نادیده گرفتن اراده مردم، میراث فرهنگی و بافت اجتماعی آن‌ها در سیاست‌های آشتی‌ناپذیر واشنگتن است.

سخنگوی نُجَباء فقدان اعتماد، کنار گذاشتن مداوم متحدان و نقض کامل منافع سایر کشورها به‌منظور تأمین منافع آمریکا را از دیگر شواهدی دانست که نشان‌گر ضعف ایالات‌متحده می‌باشد.

الشَمَّری با تأکید بر اینکه رقبای آمریکا نیز توانمندتر شده‌اند، خاطرنشان ساخت: قدرت روسیه و چین و ایران، روزافزون است و متحدانشان با اطمینان خاطر به برخی از آن‌ها، مواضع و حمایت‌هایشان تکیه می‌کنند. این کشورها به متحدان خود وفادارند، بدون آنکه پیش‌شرطی داشته باشند یا در ارزش‌های ملی و ساختار اجتماعی آن‌ها دخالت کنند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا