جامعه

ابتلای ۳۰ درصد از مبتلایان کرونا به کووید دراز مدت؛ لزوم راه اندازی کلینیک های پساکرونا


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسعود یونسیان گفت: همچنان باید شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم چراکه در مناطقی از سازمان جهانی بهداشت مانند آمریکا، غرب اقیانوس آرام و آفریقا، مواردی از افزایش نسبتا قابل ملاحظه کرونا داریم که شاید در این کشورها، موج جدیدی از کرونا در راه باشد.

وی افزود: اگرچه هنوز واریانت غالب در اکثر کشورها و ایران، اُمیکرون است اما زیرسویه هایی در آفریقای جنوبی تحت عنوان BA۴ و BA۵ شناسایی شده است. در کشورهایی که زیرسویه قبلی آنها، BA۱ بوده می تواند موجب افزایش موارد کرونا باشد اما در کشور ما بر اساس گزارش های دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو پاستور ایران، زیرسویه غالب، BA۲ بوده و بنظر می رسد کشورهایی که با این زیرسویه درگیر بوده اند در برابر زیرسویه های جدید، مقاومت خوبی نشان داده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: خوشبختانه حجم بالای واکسیناسیون در کشور ما و البته نسبت بالای ابتلا به کرونا، مصونیت خوبی را برای کشور ما ایجاد کرده بنابراین هیچ سیگنالی از موج جدید کرونا در آینده نزدیک در ایران نداریم. در مورد آینده دورتر مانند اواخر تابستان یا پاییز، نمی‌توان پیشگویی کرد و بر اساس آن، تصمیمات مدیریتی گرفت.

یونسیان تاکید کرد: در این شرایط باید همه گوش به زنگ باشند و به محض مشاهده اولین سیگنال‌های جدی از افزایش موارد کرونا در کشور، باید تصمیمات لازم را بدون معطلی گرفت اما پیشگویی کردن از امروز در مورد موج های بعدی در اواخر تابستان یا فصل پاییز، کار صحیحی نیست.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به لزوم راه اندازی کلینیک های پساکرونا در کشور و طرح این مساله در جلسات ماه های گذشته کمیته علمی کشوری کرونا، ادامه داد: گفته می شود که حداقل حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا ممکن است دچار کووید دراز مدت شوند بنابراین جدا از اینکه کرونا کنترل شود یا خیر باید به کووید درازمدت توجه کنیم.

یونسیان افزود: رییس جمهور در جلسه این هفته ستاد ملی مقابله با کرونا بر دوران پساکرونا تاکید داشت. بنابراین باید خودمان را برای مدیریت عوارض کووید دراز مدت در دوران پساکرونا آماده کنیم و تا زمانی که کووید۱۹ کنترل می شود، باید دستورالعمل ها را تغییر داده و به روز رسانی کنیم چراکه تا ابد نمی توان محدودیت ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: باید در مقابله با کرونا، انعطاف پذیری داشته باشیم و تا زمانی که کووید۱۹ در کنترل است، مردم باید به زندگی عادی خود و تامین معیشت و اقتصاد خانواده بپردازند اما به محض مشاهده سیگنال جدیدی از بیماری مبنی بر احتمال ایجاد موج کرونا، لازم است که محدودیت ها را تدریجی اعمال کنیم.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی شرایط کرونایی کشور در ۳ ماه آینده

۲۳۳۲۳۳


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا