دانش

ابرماه توت فرنگی شامگاه سه‌شنبه آسمان‌ را درخشان می‌کند

ابرماه هنگامی روی می دهد که ماه کامل معروف به ابرماه توت فرنگی در مدار خودش که حضیض (perigee) نامیده می‌شود در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار می‌گیرد. ابرماه‌ها برای ما که روی زمین هستیم درخشان‌تر و بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و اگر آسمان ابری نباشد، یک منظره شبانه تماشایی خلق می‌کنند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری واشنگتن پست، ماه از امشب (یکشنبه) به صورت کامل ظاهر می شود اما از لحاظ تکنیکی در ساعت هفت و ۵۲ دقیقه صبح سه‌شنبه به سمت شرق کامل می‌شود. حدود ساعت ۱۹ و ۲۴ بعدازظهر سه‌شنبه هم ماه به اندازه‌ای به زمین نزدیک می‌شود که ابرماه محسوب شود.

ماه در این شرایط به ۲۲۲.۲۳۸ مایلی زمین می‌رسد (حدود ۱۶ هزار مایل نزدیک‌تر از فاصله متوسط) و ممکن است حدود هفت درصد بزرگ‌تر و ۱۵ درصد درخشان‌تر از ماه کامل عادی باشد.

در حالی که شرایط برای وقوع ابرماه سه‌شنبه فراهم می‌شود، ماه از فردا – دوشنبه تا چهارشنبه کامل و درخشان به نظر می رسد.

براساس اطلاعات ناسا، این ماه، ماه کامل، پایین‌ترین ماه کاملِ سال خواهد بود که ساعت یک و ۵۶ دقیقه بامداد سه‌شنبه ۲۳.۳ درجه افق شرقی قرار دارد.

دوربین دوچشمی، یک تلسکوپ یا یک دوربین خوب به علاقمندان کمک می‌کند که دهانه‌ها و کوه‌ها را در سطح ماه ببینند.

هرچقدر ماه بزرگ‌تر و درخشان‌تر می‌شود، امواج بزرگ و کوچکی روی زمین ایجاد می شود. براساس پژوهش‌ها، ابرماه‌ها طی دهه‌ها باعث شده‌اند، خطر فرسایش در سواحل شنی افزایش یابد.

نام رایج ماه کامل ژوئن، ماه توت‌فرنگی است. این نام را مردم قبیله آلگونکین (یک قبیله بومی در شمال شرقی ایالات متحده و شرق کانادا) انتخاب کرده‌اند که به فصل کوتاه برداشت توت فرنگی در منطقه اشاره دارد.

نام‌های اروپایی ماه کامل ژوئن عبارت‌ هستند از ماه عسل (honey moon) و ماه گل سرخ (rose moon) چرا که  طی این زمان، عسل برداشت می‌شود و گل‌های سرخ شکوفا می‌شوند.

هرچند ابرماه‌ها خیلی کمیاب نیستند، ولی هر ماه هم اتفاق نمی‌افتند. ماه کامل هر ۲۹.۵ روز یک بار اتفاق می‌افتد؛ در صورتی که ماه هر ۲۷ روز یک بار در مدار حضیض قرار می‌گیرد و بعضی از اوقات همپوشانی دارند.

ابرماه توت فرنگی شامگاه سه‌شنبه آسمان‌ را درخشان می‌کند

ابرماه ژوئن بعد از ابرماه مِی پدیدار می‌شود. ماه کاملِ ماه بعد، باک‌مون (Buck Moon) نام دارد که در ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) اتفاق می‌افتد و یک ابرماه است. ماه در ۲۲۲.۰۸۹ مایلی زمین قرار می‌گیرد و نزدیک‌ترین ابرماه سال به زمین است. ابرماه آگوست حدود دوازدهم اتفاق می‌افتد.

ابرماه توت‌فرنگی فقط یکی از رویدادهای فلکی هیجان‌انگیز است که در ماه ژوئن رخ می‌دهد. انقلاب تابستانی در ۲۱ ژوئن، پایان بهار و آغاز تابستان را از نظر نجومی متمایز می‌کند.

در ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه)، قبل از سحر، کسانی که آسمان را رصد می‌کنند می‌توانند رویداد دیگری را نیز ببینند: پنج سیاره همسایه نزدیک به زمین برای اولین بار طی ۱۸ سال گذشته  در یک ردیف قرار می‌گیرند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا