سیاست

ابعاد و اهمیت خیزش مردم بحرین علیه روند عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی


خبرگزاری میزان – حمید خوش‌آیند – اعتراضات مردم بحرین علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی همچنان ادامه دارد. مردم و معتضرضان بحرینی مخالف برقراری هرگونه روابط دیپلماتیک در هر سطحی با رژیم اشغالگر قدس هستند. جرقه این اعتراضات که با میدان‌داری جنبش الوفاق ادامه دارد، همزمان با سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به این کشور در ۹ مهرماه زده شده است.

بحرین یکی از کشور‌های عربی پیشرو در برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی است. این کشور در سپتامبر سال ۲۰۲۰ با وساطت دولت وقت آمریکا به‌ریاست ترامپ، توافقنامه عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس موسوم به «توافق‌های آبراهام» را امضا و رسماً با تل‌آویو روابط دیپلماتیک برقرار کرد.

 

روابط دو طرف در هفته‌های اخیر و بعد از افتتاح سفارت رژیم صهیونیستی توسط یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم در منامه وارد مرحله جدیدی شده است که فعلاً افزایش تهدیدات امنیتی در داخل و احیای جنبش مردمی که در خیابان‌ها خود را نشان می‌دهد، خصوصیت بارز آن است.

برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی به ویژه برای بحرین، موضوعی نیست که بتوان به سادگی عواقب و پیامد‌های امنیتی، سیاسی و میدانی آن را مدیریت و کنترل کرد. چرا که برخلاف دیگران، بحرین از موقعیت منحصربفردی در توافق‌های ابراهیم برخوردار است که رایان بوهل تحلیلگر مسائل خاورمیانه(غرب آسیا) در مرکز مشاوره ریسک استراتفور آن را «پادشاهی نامشروع در چشم بخش بزرگی از مردمش» می‌نامد.

برخلاف سایر کشور‌های عربی که به صف برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی پیوسته‌اند، بحرین از گرایش «پان عرب و اسلامی» و «جامعه مدنی» قدرتمندی برخوردار است که به این سادگی در مقابل خیانت به آرمان فلسطین که در مقابل آن «حساس» هستند، چشم‌پوشی نمی‌کند. تنها کافی است اشاره شود که از زمان پیدایش رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۷ تا امروز، مردم بحرین در تمام رویداد‌های مربوط به فلسطینی‌ها از طرح سازمان ملل برای تقسیم فلسطین گرفته تا جنگ‌های اعراب و رژیم صهیونیستی و حملات اخیر به غزه، به خیابان‌ها آمده و از فلسطین حمایت کرده‌اند.

اعتراضات خیابانی بحرین یک زنگ هشدار و گوشزد برای سایر رژیم‌ها و حکام مرتجع عربی است که فلسطین همچنان از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در افکار عمومی عربی برخوردار است.

 

بر اساس یک نظرسنجی که در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی توسط مرکز عربی پژوهش‌ها و تحقیقات سیاسی در ۱۳ کشور عربی برگزار شد، ۸۸ مردم در جهان عرب مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند.

 

این در حالی است نتایج نظرسنجی وزارت امور راهبردی اسرائیل هم که سال ۲۰۲۰ انجام شد نشان داد ۹۰ درصد از واکنش کاربران فضای مجازی عرب زبان نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی منفی بوده است!

 

این یکی واقعیت کتمان‌ناپذیر است که اجازه نمی‌دهد روند برقراری مناسبات دیپلماتیک برخی کشور‌های عربی با رژیم صهیونیستی به این سادگی و بدون اینکه پیامدی متوجه آن باشد، جلو رود.

 

 

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا