بین‌الملل

اتصال به اروپا و مسیر ترانزیت از دلایل اهمیت قفقاز برای ایران – خبر نیوز


یک دیپلمات پیشین کشورمان با تشریح اهمیت منطقه قفقاز برای ایران تاکید کرد: ایران از طریق آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل می شود، در واقع با گذشتن از آذربایجان وارد گرجستان شده و از آنجایی که گرجستان به دریای سیاه راه دارد، ایران از این مسیر به اروپا متصل می شود، ضمن این که از لحاط ترانزیتی هم قفقاز برای ایران مهم است

محسن پاک آیین در تحلیلی نسبت به اهمیت منطقه قفقاز برای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: قفقاز به منطقه اروپایی اتحاد جماهیر شوروی گفته می شود که بعد از فروپاشی شوروی سه کشور ارمنستان، آذربایجان و گرجستان به عنوان سه کشور مستقل حوزه قفقاز اعلام موجودیت کردند، در عین حال بخش هایی از روسیه فعلی مثل داغستان در بخش شمالی قفقاز قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت این منطقه برای جمهوری اسلامی ایران این است که از طریق آذربایجان و ارمنستان به اروپا متصل می شود، در واقع با گذشتن از آذربایجان وارد گرجستان شده و از این مسیر به دریای سیاه که دریای متصل کننده منطقه به اروپا است متصل می شود، ضمن این که از لحاط ترانزیتی هم قفقاز برای ایران مهم است.

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان همچنین بیان کرد: از سوی دیگر قفقاز محل حضور دو دین مهم جهان یعنی اسلام و مسیحیت هست، در آذربایجان اسلام و در گرجستان و ارمنستان مسیحیت به صورت ارمنی و کاتولیک وجود دارد و به عبارتی محل تلاقی ادیان مهم است.

این دیپلمات پیشین کشورمان افزود: مساله بعدی اینکه، آذربایجان دومین کشور شیعه جهان بوده و دارای مشترکات زیاد فرهنگی، زبانی و تاریخی با ایران است و برای ما ارتباط با این کشور بسیار مهم است، بعید است دو کشور دیگری مثل ایران و آذربایجان با هم تا این اندازه اشتراکات داشته باشند، البته ارمنستان هم برای ما اهمیت خودش را دارد، همسایه ایران است و هر دو این کشورها به لحاظ فرهنگی قرابت هایی را با ایران دارند و از شرکای اقتصادی ایران هستند در حوزه حمل و نقل و ترانزیت هر دو برای ایران مهم هستند.

پاک آیین یادآور شد: البته با توجه به جنگ آذربایجان و ارمنستان و نیاز آذربایجان به خرید سلاح و فروش سلاح توسط رژیم صهیونیستی به آذربایجان، باعث شده اسرائیل دارای حضور و نفوذ در این کشور باشد، گرچه هیچ کشوری در آذربایجان پایگاه نظامی ندارد و براساس قانون اساسی این کشور هیچ کشوری نمی تواند در آذربایجان پایگاه نظامی داشته باشد.

وی تصریح کرد: بنابراین کشورهایی که به آذربایجان سلاح می فروشند از جمله رژیم صهیونیستی دارای نفوذ در این کشور هستند و به طور طبیعی ایران نسبت به نفوذ رژیم صهیونیستی پیرامون خودش حساس است. یکی از اهداف اسرائیل این است که در آسیای مرکزی و قفقاز بر روابط این کشورها با ایران تاثیرگذاری داشته باشد و تلاش کرده روابط ما با آذربایجان تضعیف شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان در پایان تاکید کرد: ما این روابط را با دوستان آذری مورد مذاکره قرار می دهیم، ایران اشراف اطلاعاتی کافی بر فعالیت رژیم صهیونیستی در کشورهای پیرامونی خودش دارد، در صورت نیاز تدابیر لازم را اتخاذ می کند بنابراین از این جهت قفقاز اهمیت دارد. ما با سه کشور ارمنستان و آذربایجان و گرجستان ارتباط خوبی داریم، دارای سفارت خانه هستیم و حتی ایران در نخجوان دارای سرکنسول گری است و آذربایجان هم در تبریز سرکنسولگری دارد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا