اقتصاد

اجرای طرح آبرسانی به همدان در فاز اول مورد بازنگری قرار گرفت


به گزارش ایرنا، “منصور ستوده” عصر شنبه در دیدار با استاندار همدان ضمن تشریح اقدامات انجام شده در راستای اجرای طرح آبرسانی به همدان و وضعیت منابع آبی استان، افزود: مطابق مصوبات قبلی احجام طرح شامل خط انتقال فولادی بطول ۱۴۰ کیلومتر در ۴ قطعه اجرایی، جاده دسترسی بطول ۱۴۰ کیلومتر ، سه ایستگاه پمپاژ ، سازه پیش تصفیه در محل ایستگاه شماره یک، هفت باب مخزن بتنی ذخیره و تعدیل فشار به حجم مجموعاً ۱۵۰ هزار مترمکعب و تصفیه خانه آب شرب با دبی سه هزار و ۷۰۰ لیتر در ثانیه به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه پس از سفر وزیر نیرو به استان همدان در  مهرماه و حجم تخصیص ابلاغی جدید، با برگزاری جلسات متعدد و مکاتبه با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ، مشاور و پیمانکار، اقدامات مهمی در راستای کارهای نرم افزاری و بازنگری طرح آبرسانی به همدان انجام شد، اظهار داشت: این روند در پیش گرفته شد تا بتوانیم در فاز اول هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب به شهر همدان را از سد تالوار تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه دبی طراحی مشاور برای تامین آب در شرایط اضطراری و فاز اول معادل هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه است، تصریح کرد: یکی از مولفه های اصلی این طرح، خط انتقال لوله فولادی به طول ۱۴۰ کیلومتر است، از این میزان تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن انجام شده و ۱۸ کیلومتر آن باقی مانده است.

ستوده گفت: در طرح اضطراری فاز اول با دبی طراحی هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه، قرار شد حفاری و لوله گذاری در ۱۰ کیلومتر باقیمانده ابتدای مسیر (از سمت سد تالوار) انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با بیان اینکه ظرفیت فاز اول (مدول اول تصفیه خانه ) این طرح بایستی بر اساس هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه پیش برود، خاطرنشان کرد: قرار شد تا لوله های فولادی با قطر هزلر و ۲۰۰ میلی متر در این زمینه کار شود. 

وی با اشاره به اینکه این موضوع به پیمانکار ابلاغ شده است، افزود: در نهایت خرید ورق ها و ساخت لوله ها به پیمانکار ابلاغ شده و در دست پیگیری است و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان برای خرید این لوله ها و اجرای آن نیاز است.

ستوده با بیان اینکه در حال حاضر نیز پیمانکار ماشین آلات سنگین برای حفاری خط لوله را وارد کارگاه جدید در محل سد تالوار کرده است، اظهار داشت: سه ایستگاه پمپاژ در طرح آبرسانی به همدان با ارتفاع پمپاژ حدود ۵۷۰ متر نیز مورد بازنگری قرار گرفته که مقرر شد تا دو ایستگاه آن که هنوز مخازن آن ها ساخته نشده، تغییراتی داشته باشند.

وی گفت: قرار شد تا در فاز اول، ۲ مخزن بتنی ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی بجای مخازن ۱۰ هزار متر مکعبی برای ایستگاه های شماره یک و ۲ ساخته شود و تغییراتی در پمپ های آن ها صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با تاکید بر اینکه به منظور حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی مقرر شد تا پمپ های ایرانی جایگزین پمپ های خارجی شود، افزود: برق رسانی به ایستگاه های پمپاژ و تاسیسات پیش ته نشینی در محل سد تالوار از پست برق بیجار نیز مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت و در این راستا مشاور برق رسانی برای تهیه اسناد مناقصه و برآورد هزینه های لازم انتخاب شده است. 

وی با اشاره به بحث تصفیه خانه همدان به اقدامات صورت گرفته در این راستا اشاره کرد و افزود: تصفیه خانه همدان دارای ۲ مدول است که هر کدام ۱۸۵۶ لیتر در ثانیه آب را تصفیه خواهند کرد و  در بازنگری ها مقرر شد تا در فاز اول، یک مدول (حدود ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه)  توسط پیمانکار تکمیل شود.

به گفته وی، در حال حاضر ۲ پیمانکار در بخش فیلتراسیون و کلاریفایر تصفیه خانه در حال فعالیت هستند و پیمانکار سوم نیز از طرف قرارگاه برای تکمیل ساختمان های بهره برداری و اداری تصفیه خانه انتخاب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان تصریح کرد: برآورد اعتباری مورد نیاز برای اجرای فاز اول این طرح حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا