بین‌الملل

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

**علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی

خبرگزاری آسیاپلاس در گزارشی با اشاره به سفر دو روزه امامعلی رحمان به تهران، نوشت: تاجیکستان به استفاده از ظرفیت بنادر ایرانی برای حمل و نقل محصولات خود ابراز علاقه کرده است.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

این رسانه تاجیکستانی روز سه شنبه نوشـت : در سفر رئیس جمهور تاجیکستان به تهران که روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام شد، امامعلی رحمان برای دسترسی به بنادر ایران و همچنین استفاده از بنادر چابهار و بندرعباس برای حمل و نقل کالا و محصولات ابراز علاقه کرده است .  

براساس این گزارش، رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین به منظور گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری، افزایش ارتباطات تجاری و انسانی بر ضرورت توسعه زیرساخت ها و اتصال شبکه های حمل و نقل دو کشور تاکید کرد و گفت: “طرف تاجیکستان از تلاش های مشترک برای ساخت جاده های زمینی که دو کشور را به هم متصل می کند، استقبال می کند. “

وی همچنین با تاکید بر ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری، ایجاد سیستم ارتباطی مطلوب بین دو کشور را برای توسعه همکاری ها در این زمینه به مصلحت اندیشید.

در گزارش آسیاپلاس درمورد سفر رئیس جمهوری تاجیکستان به ایران آمده است: تقویت بیشتر چارچوب های حقوقی و قراردادی در حوزه‌های مورد علاقه دوجانبه، عامل مهمی در توسعه روابط دو جانبه جانبه پربار تلقی می شود.

 در پی مذاکرات هیات‌های تاجیکستان و ایران در بالاترین سطح با حضور امامعلی رحمان و سید ابراهیم رئیسی روسای جمهوری دو کشور  ۱۶ سند همکاری جدید در تهران امضا شد.

بر اساس آمار تاجیکستان، در سال ۲۰۲۱ حجم تجارت دوجانبه بین تاجیکستان و ایران به ۱۲۱ میلیون دلار رسید که دو برابر سال ۲۰۲۰ است.

irna.ir/xjJzpw

**اولیانوف: توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن است

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز سه شنبه با اشاره به انعطاف ایران در زمینه روند مذاکرات توافق هسته ای در وین، توپ را در زمین واشنگتن دانست و خواستار همکاری آمریکا برای رسیدن به توافق نهایی شد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

میخائیل اولیانوف روز سه شنبه در توئیتی نوشت: مذاکرات وین درباره برجام از 10 مارس تا امروز متوقف مانده است.

وی افزود: براساس گزارش رسانه های جمعی، در زمان سفر اخیر مقام هماهنگ کننده اتحادیه اروپا(انریکه مورا) به تهران، ایرانی ها انعطاف نشان دادند و اکنون منتظر پاسخ طرف آمریکایی هستند.

این دیپلمات ارشد روس اعلام کرد: توپ اکنون در زمین واشنگتن است.

پیش از این، اولیانوف در توئیت دیگری به درز گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داده و گفته بود که این مساله به تشدید گمانه‌زنی‌ها در آستانه نشست شورای حکام منجر خواهد شد.

وی افزود: می‌توان انتظار گمانه‌زنی‌های زیادی را در روزهای آینده و بحث‌های داغ در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشت.

این دیپلمات روس پیشتر هم نسبت به درز گزارش‌های محرمانه آژانس توسط رسانه‌های غربی اعتراض کرده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آستانه برگزاری نشست شورای حکام با انتشار گزارشی تحریک آمیز ادعا کرد که ایران در ارائه پاسخ‌های «معتبر فنی» به سوال‌های این سازمان درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده، ناکام بوده است.

در این گزارش که یک نسخه آن به رویت رویترز رسیده ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای رسیده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر همین اساس نتیجه گیری کرده است که مسائل پادمانی مربوط به این سه مکان باقی مانده است.

جمهوری اسلامی ایران این رویکرد را غیر سازنده و مخرب نسبت به روابط و همکاری‌های جاری و نزدیک ایران و آژانس ارزیابی کرده و معتقد است آژانس بایستی متوجه عواقب مخرب انتشار چنین گزارش‌های یک سویه‌ای که می‌تواند بهانه لازم را  به دست مخالفان روابط ایران و آژانس و مخالفان قسم خورده احیای برجام  بدهد، باشد.  

irna.ir/xjJzF7
**فرانسه از ایران خواستار پاسخگویی به سوالات آژانس شد

بعد از انتشار بخشی هایی از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران، فرانسه روز سه شنبه تهران خواست که به سرعت به سوالات بازرسان آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش پاسخ دهد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین در واکنش به انتشار بخش هایی از گزارش آژانس گفته است: جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به ضرورت پرهیز آژانس از درج اطلاعات جزیی فعالیت‌های هسته‌ای خود بر اساس اهمیت رعایت اصل محرمانگی، اعتراض خود را به مسئولین این سازمان اعلام کرده اما مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

محمدرضا غائبی در پی انتشار دو گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی اجرای برجام و اجرای پادمان در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اولین گزارش مربوط به اجرای موافقتنامه پادمان در جمهوری اسلامی ایران است که به روند انجام مذاکرات مربوط به موضوعات باقی مانده پادمانی بین جمهوری اسلامی و آژانس بر اساس نقشه راه مورد توافق در بیانیه مشترک توافق شده بین مدیرکل آژانس و معاون رییس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در  ۵ مارس ۲۰۲۲ (۱۴ اسفند ۱۴۰۰) می‌پردازد.

سرپرست نمایندگی ایران در وین اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌رغم اینکه از همان ابتدا معتقد بود طرح ادعاهای مطروحه علیه کشورمان بر اساس اطلاعات ساختگی است که توسط رژیم صهیونیستی و کشورهای معاند در اختیار آژانس قرار گرفته است، برای نشان دادن حسن نیت خود و رد ادعاها و اتهامات مطرح شده از طریق اعلام آمادگی برای تعامل مستدل و فنی با آژانس تلاش کرد تا ضمن توافق با آژانس برای وارد شدن به یک روند مذاکراتی، با هدف حل و فصل نهایی این ادعاها، با شرکت در سه نشست فنی تفصیلی جداگانه با مسئولین ذیربط آژانس طی دو ماه گذشته، توضیحات و مستندات فنی  لازم را در خصوص ادعاهای مطروحه شده در اختیار آژانس قرار دهد.

وی افزود: گزارش مدیرکل آژانس منعکس کننده همکاری‌های گسترده ایران با آژانس نیست. جمع‌بندی گزارش عینا همان مطالبی است که مدیرکل حتی پیش از پایان مراحل پیش بینی شده در بیانیه مشترک، در پارلمان اروپا  قبل از برگزاری دور سوم مذاکرات فنی ارائه کرد. این گزارش متاسفانه با کنار گذاشتن استدلالات مبسوط، مستدل و فنی مطرح شده از سوی طرف ایرانی  و نامعتبر خواندن غیر منصفانه آنها، همچنان بر مفروضات از پیش تعیین شده آژانس تکیه کرده و بر این اساس جمع بندی یکطرفه خود را ارائه می‌دهد.

غائبی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران این رویکرد را غیر سازنده و مخرب نسبت به روابط و همکاریهای جاری و نزدیک ایران و آژانس ارزیابی کرده و معتقد است آژانس بایستی متوجه عواقب مخرب انتشار چنین گزارش های  یک سویه‌ای که میتواند بهانه لازم را  به دست مخالفین روابط ایران و آژانس و مخالفین قسم خورده احیای برجام  بدهد باشد.   

سرپرست نمایندگی کشورمان گفت: گزارش دوم یک گزارش به روز رسانی فنی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه نظارت بر اجرای برجام وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که حاوی آخرین تحولات و همچنین اطلاعات فنی جدید در ارتباط با فعالیت های هسته‌ای ایران است. تمامی فعالیتهای هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران در چارچوب معاهده NPT و بر اساس اقدامات جبرانی قانونی پیش بینی شده در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی متعاقب توقف اجرای تعهدات هسته ای کشورمان ناشی از عدم اجرای تعهدات طرفهای دیگر برجام، انجام شده است.

غائبی با بیان اینکه تا زمانیکه توافق احیای برجام صورت نپذیرد، آژانس به اطلاعات حافظه دوربین های مستقر خود و سایر اطلاعات دیگر در این زمینه دسترسی نخواهد داشت، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به ضرورت پرهیز آژانس از درج اطلاعات جزیی فعالیت‌های هسته‌ای خود بر اساس اهمیت رعایت اصل محرمانگی بر اساس مقررات آژانس، به مسئولین این سازمان هشدار داده و مراتب اعتراض خود را اعلام کرده اما متاسفانه مورد توجه جدی آژانس قرار نگرفته است.

irna.ir/xjJzJL
**حزب الله: آمریکا به دنبال کمک به لبنان نیست

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان با تاکید بر آن که آمریکا به دنبال درمانده کردن لبنان است، گفت: ایالات متحده نه تنها نمی‌خواهد به لبنان کمک کند، بلکه این کشور را در محاصره نگه خواهد داشت.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

سید هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان امروز (سه‌شنبه) طی سخنانی در یک مراسم ختم گفت: «کسانی که در هر شرایطی روی ضعف مقاومت حساب باز می‌کنند، دچار توهم هستند و باید از این غفلت بیدار شوند».

وی در ادامه با اشاره به وعده‌ و وعید آمریکا برای حل بحران برق لبنان تصریح کرد: وعده‌های ایالات متحده در مورد برق کجاست؟

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان تأکید کرد گه واشنگتن خواستار کمک به لبنان نیست، بلکه می‌خواهد آن را درمانده و در محاصره نگه دارد.

صفی الدین از همگان خواست تا برای ساختن و نجات لبنان جهت غلبه بر بحران‌هایش، همگرایی مثبت داشته باشند.

irna.ir/xjJzBW

**شهبازشریف: روابط پاکستان با ایران و عربستان برای وحدت اسلامی مهم است

نخست وزیر پاکستان در آستانه سفر رسمی به ترکیه با اشاره به تداوم تلاش‌های اسلام‌آباد برای کمک به نزدیک‌تر شدن تعاملات میان کشورهای مسلمان و حائز اهمیت خواندن روابط پاکستان با جمهوری اسلامی ایران و عربستان، گفت: ما به اقدامات خود در راستای تقویت وحدت میان امت اسلامی ادامه خواهیم داد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

«محمد شهباز شریف» که قرار است امروز برای انجام سفر رسمی ۳ روزه به ترکیه عازم آنکارا شود، طی مصاحبه با آناتولی (خبرگزاری رسمی ترکیه) مواضع پاکستان درباره روابط با ترکیه، وضعیت اقتصادی کشور، تحولات منطقه‌ای، اوضاع افغانستان، روابط با کشورهای مهم جهان اسلام، آمریکا، روابط با هند، تحولات کشمیر و همکاری‌های راهبردی با چین را تشریح کرد.

نخست وزیر ۷۰ ساله پاکستان درباره روابط این کشور با ایران و عربستان گفت: روابط ما با این دو کشور بزرگ اسلامی ریشه در ارزش‌ها، اعتقادات، تاریخ، فرهنگ و سنت‌های مشترک دارد.

وی اظهار داشت: پاکستان روابط برادرانه بسیار خوبی با عربستان دارد و به همان‌اندازه از روابط بسیار خوبی با جمهوری اسلامی ایران نیز برخوردار است.

شهباز شریف گفت: پاکستان یکی از اعضای مؤسس سازمان همکاری اسلامی است و با میراثی که ریشه در ایمان اسلامی دارد، پیوسته از اهداف مسلمانان حمایت کرده است. ما همیشه نقشی فعال و پویا برای تقویت مجدد سازمان همکاری اسلامی و ایجاد روابط نزدیک‌تر با همه کشورهای مسلمان داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: اکنون نیز پاکستان به عنوان رئیس شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی، به ایفای نقش مثبت خود، تشویق به گفت وگو و مذاکره برای پر کردن شکاف‌ها و گرد هم آوردن ملل مسلمان به ویژه ارتقای وحدت بین امت اسلامی ادامه خواهد داد.

نخست وزیر پاکستان درباره اوضاع افغانستان نیز گفت: تعامل با دولت موقت در این کشور یک امر انتخابی نیست بلکه یک ضرورت است. جهان نمی‌تواند مردم افغانستان را رها کند. باید مسئولیت رسیدگی فوری به بحران انسانی و اقتصاد شکننده کشور را بر عهده بگیرد. فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان برای افغان‌ها، پاکستان و جامعه جهانی فاجعه‌بار خواهد بود.

وی هشدار داد که هر گونه بی‌ثباتی در افغانستان اثرات دنبال دار بر همسایگان و فراتر از آن خواهد داشت. همچنین خروج پناهجویان و تروریسم فراملی از افغانستان به نفع هیچکس نیست.

شهباز شریف درخصوص میانجیگری طالبان افغانستان میان اسلام‌آباد و گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان و دیدگاه پاکستان نسبت به تعهد حاکمیت موقت در افغانستان برای جلوگیری از سوء استفاده از قلمروی این کشور علیه همسایگان، گفت: مقامات کنونی کابل بارها به ما و همچنین به جامعه جهانی تضمین داده‌اند که اجازه نخواهند داد خاک افغانستان علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار گیرد. آن‌ها همچنین متعهد شده‌اند که اقدامات سختگیرانه‌ای را علیه تمام گروه‌های تروریستی انجام دهند و همه پناهگاه‌های امن را از قلمرو خود حذف کنند.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: ما نیز مانند بقیه جامعه بین الملل انتظار داریم که مقامات کنونی در کابل به تعهدات خود پایبند باشند. ما همه راه‌ها را برای شکست پدیده شوم تروریسم و تضمین دستیابی به صلح و ثبات در منطقه و کشورمان دنبال خواهیم کرد.

وی درباره روابط پاکستان و ترکیه نیز گفت: هر دو کشور پاکستان و ترکیه از یکدیگر در همه مسائل مربوط به منافع ملی یکدیگر به ویژه موضوعات منطقه‌ای و بین المللی حمایت می‌کنند و در همین راستا اسلام‌آباد متعهد به تقویت بیش از پیش تجارت دوجانبه با آنکارا است.

irna.ir/xjJzkQ
**آتن: کشتی‌های یونانی به آبهای ساحلی ایران وارد نشوند

وزارت کشتیرانی یونان به شرکت های کشتیرانی این کشور اکیدا توصیه کرد به هنگام عبور از خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان از ورود به آب های ساحلی ایران خودداری کنند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

این دستورالعمل درپی هشدارهای ایران مبنی بر احتمال توقیف نفتکش های بیشتر یونانی که در حال حاضر در خلیج فارس هستند، در میانه جنجال بر سر مصادره نفت ایران از سوی آمریکا از یک نفتکش در سواحل یونان صادر شده است.

سپاه نیوز به نقل از روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از توقیف ۲ فروند نفتکش یونانی به دلیل ارتکاب تخلف در روز جمعه در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

در همین حال منابع وزارت کشتیرانی یونان اعلام کردند یکی از نفتکش ها در بندرعباس لنگر انداخته و نفتکش دیگر در حال حاضر در همان موقعیت اولیه در خلیج فارس مانده است.

آتن خواستار آزادی کشتی ها و خدمه آنها شده و توقیف نفتکش ها را محکوم کرده است.

این درحالیست که ایران در واکنش به دزدی دریایی یونان دست به اقدام متقابل زد که از تمام شرایط لازم قانونی بودن برخوردار است. در واقع اقدام ایران در پاسخ به یک عمل متخلفانه بین‌المللی و به منظور ترغیب یونان به رعایت وظایفش طبق حقوق بین‌الملل صورت گرفته است.

irna.ir/xjJztL

**«نبیه بری» برای یک دوره دیگر رئیس پارلمان لبنان شد

نمایندگان پارلمان لبنان امروز سه شنبه، در حالی که حین شمارش آرا برق پارلمان هم رفت، «نبیه بری» را برای یک دوره دیگر به ریاست پارلمان برگزیدند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

پارلمان لبنان امروز اولین جلسه خود را برای انتخاب رئیس و نایب رئیس پارلمان برگزار کرد و نمایندگان اسم نامزد خود برای تصدی ریاست را به صندوق انداختند.

در پایان رای گیری و شمارش آرا، همانطور که پیش بینی می شد، نبیه بری با کسب ۶۵ رای نمایندگان، بار دیگر به ریاست پارلمان لبنان برگزیده شد.
نکته جالب توجه در جلسه امروز پارلمان قطع جریان برق هنگام شمارش آرا و به دنبال آن قطع پخش زنده تلویزیونی با توجه به بحران سوخت و به تبع آن کمبود برق نیروگاهی در این کشور بود.

انتخابات پارلمانی لبنان ۲۵ اردیبهشت ماه (۱۵ ماه می) در فضایی آرام و دمکراتیک در داخل این کشور و بدون مشکل خاصی برگزار شد و میزان مشارکت در این انتخابات ۴۱ درصد اعلام شد.

مرحله اول و دوم این انتخابات ویژه لبنانی‌های مقیم خارج طی هفته گذشته در ۵۸ کشور جهان برگزار شد که میزان مشارکت در آن ۶۰ درصد بود.

در این انتخابات ؛ سه میلیون و ۹۶۷ هزار و ۵۰۷ فرد واجد شرایط برای انتخاب ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان اعلام شدند.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ میلادی لبنان ۷۷ لیست به رقابت پرداختند، حال آنکه در انتخابات امسال ۱۰۳ لیست به رقابت پرداختند .

پارلمانِ جدیدِ لبنان برآمده از نتایج این انتخابات مسئولیت تصویب لوایح و قوانین اصلاحات اقتصادی لبنان را برعهده خواهد داشت که بیش از دو سال است درگیر بحران شدید اقتصادی  است.

لبنان از پاییز سال ۲۰۱۹ میلادی شاهد بحران شدید اقتصادی و مالی است که شیوع کرونا از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی و به دنبال آن انفجار هولناک بندر بیروت در اوت همان سال، این وضعیت را بدتر کرد و این کشور را در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داد.

irna.ir/xjJzy4

**لاوروف با وزرای امورخارجه شورای همکاری خلیج فارس دیدار می‌کند

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گزارش داد: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه فردا چهارشنبه در ریاض با وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس دیدار می کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه به نقل از دو مقام که خواستند نامشان فاش نشود این خبر را منتشر کرد و نوشت: انتظار می رود لاوروف با وزیران خارجه عربستان، امارات، عمان، کویت، بحرین، قطر در مقر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض گفت و گو کند.

مقامات مذکور گفتند که معلوم نیست در نشست لاوروف با وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس درباره چه موضوعاتی گفت و گو شود اما وزرای ۶ کشور همچنین به صورت آنلاین نشستی را با دیمیتری کولِبا وزیر خارجه اوکراین در ساعات پایانی روز چهارشنبه برگزار خواهند کرد.

 جزییات بیشتری از این دیدار ارایه نشد.

رویترز نوشت: دیدار لاوروف یک روزه خواهد بود و قبل از نشست اوپک پلاس در وین انجام می شود. انتظار می رود این گروه نفتی به توافق سال گذشته خود درباره میزان تولید نفت پایبند باشند و تولید نفت در ماه ژوئیه را تا ۴۳۲ هزار بشکه درروز افزایش دهند.

عربستان و دیگر کشورهای عضو اوپک که دارای ائتلاف اوپک پلاس با روسیه هستند تحت فشار شدید غرب برای افزایش تولید نفت و کاهش قیمت ها همزمان با حمله روسیه به اوکراین هستند.

عربستان تاکنون در مقابل این فشارها مقاومت کرده است و استدلال می کند که قیمت بالای نفت در نتیجه مسائل ژئوپلتیک به جای رفع نگرانی های عرضه ظرفیت های پالایشگاهی را افزایش و باعث افزایش مالیات بر غرب می شود.

اما کشورهای غربی تسلیم نمی شوند. دو منبع آگاه نیز اوایل ماه جاری گفتند که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و تیم او این موضوع را بررسی کرده اند که در سفر بایدن به المان و اسپانیا در اواخر ماه ژوئن (خرداد) توقفی نیز در عربستان و سرزمین های اشغالی داشته باشند.

هفته گذشته، بِرِت مک گورک مشاور بایدن درامور خاورمیانه و آموس هوچستین نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور انرژی از  عربستان دیدن کردند. بر اساس اعلام کاخ سفید، این دو مقام درباره ایران، عرضه جهانی انرژی و دیگر مسائل منطقه ای با مقامات سعودی گفت وگو کردند اما درخواستی درباره افزایش صادارت نفت عربستان نداشتند.

irna.ir/xjJzxx

**ناکامی چین در متقاعد کردن جزایر اقیانوس آرام به انعقاد پیمان امنیتی

چین نتوانست کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام را به انعقاد توافقنامه ای که دربرگیرنده طیف وسیعی از موضوعات شامل مسائل تجاری، امنیتی، همکاری پلیسی و ماهیگیری است، متقاعد کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

وزارت امور خارجه چین و ۱۰ کشور جزیره ای اقیانوس آرام نشستی را در فیجی برگزار کردند اما به اجماع برای امضای یک توافقنامه دست نیافتند، زیرا برخی کشورهای شرکت کننده نسبت به این مساله ابراز نگرانی کردند.

«فرانک باینیماراما» نخست وزیر فیجی گفت که کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام، اجماع را برای هر توافق منطقه ای در اولویت قرار می دهند و این مساله نشان می دهد که مخالفت هایی با برخی از پیشنهادهای چین در میانه تشدید رقابت ژئوپولیتیکی بین پکن و واشنگتن در اقیانوس آرام وجود دارد.

«دیوید پانوئلو» رئیس جمهوری میکرونزی نیز گفت که امضای توافق چند جانبه بین چین و کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام می تواند منجر به جنگ سرد جدیدی شود.

میکرونزی از مناسبات دیپلماتیک با چین برخوردار است، اما برای تامین امنیت خود به آمریکا وابسته است.

در عین حال، انتظار می رود چین همچنان به مذاکره با ۱۰ کشور یاد شده به منظور تقویت روابط امنیتی ادامه دهد، زیرا تنش ها بین پکن با گروه چهار جانبه کوآد متشکل از آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا شدت یافته است.

خبرگزاری شینهوا از شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نقل قول کرد که پکن برای تشکیل اجتماعی نزدیکتر از چین  و کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام با آینده ای مشترک آماده است.

چندی پیش چین و جزایر سلیمان یک پیمان امنیتی را منعقد کردند که از قرار معلوم زمینه استقرار پلیس، نیروهای نظامی و دیگر نیروهای مسلح چین در این جزایر و همچنین پهلوگیری کشتی های چینی در آن را فراهم می کند

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به جزایر سلیمان نسبت به اقدامی احتمالی در جهت دعوت از حضور نظامی چین در این جزایر هشدار داده و استرالیا نیز درصدد برآمده است تا این کشور جزیره ای را از امضای رسمی این توافقنامه با پکن منصرف کند.

بایدن و فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن هفته گذشته در بیانیه ای که در پی دیدارشان در توکیو منتشر شد، اعلام کردند این پیمان بین چین و جزایر سلیمان به شیوه ای غیرشفاف و بدون توجه به نگرانی های منطقه ای به نتیجه رسیده است.

irna.ir/xjJzwT

**توافق دولت اسلام‌آباد و طالبان پاکستان برای آتش‌بس نامحدود

گزارش‌ها از پیشرفت در مذاکرات سازش میان دولت پاکستان و گروه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) با پادرمیانی طالبان افغانستان حکایت دارد و طرفین بر تداوم آتش‌بس نامحدود به توافق رسیده‌اند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

منابع آگاه در پاکستان از ادامه گفت‌وگوها میان نمایندگان دولت اسلام‌آباد و گروه تحریک طالبان پاکستان در کابل خبر داده و توافق مجدد برای آتش‌بس را بیانگر پیشرفت در این مذاکرات تلقی می‌کنند.

وب سایت روزنامه «داون» پاکستان امروز نوشت: نمایندگان دولت پاکستان و تحریک طالبان در کابل با سرپرست نخست وزیری افغانستان نیز دیدار و پس از آن برای تمدید آتش‌بس نامحدود موافقت کردند.

منابع گفتند: “سراج الدین حقانی” سرپرست وزارت کشور افغانستان میانجی اصلی مذاکرات بین گروه تحریک طالبان و دولت پاکستان است، جایی که طرفین به ادامه مذاکرات و آتش‌بس بدون هیچ زمانبندی و یا محدودیتی به توافق دست یافتند.

دور اول گفت‌وگوها میان پاکستان و گروه تحریک طالبان که اواخر سال گذشته میلادی برگزار شد، به آتش بس یک ماهه منجر شد که بعداً شورشیان دولت اسلام‌آباد را به نقض مفاد آتش‌بس متهم کرد. متعاقباً تحریک طالبان پاکستان حملات خود را علیه نیروهای پاکستانی از سر گرفت و آمارهای جدول‌بندی شده توسط مؤسسه مطالعات صلح پاکستان نشان می‌دهد که در سال جاری، نزدیک به ۴۶ حمله، عمدتاً علیه نیروهای امنیتی صورت گرفت که طی آن ۷۹ نفر جان خود را از دست دادند.

گفتنی است، اواخر اردیبهشت امسال طالبان پاکستان از تمدید مجدد آتش بس تا دیروز – ۳۰ می‌  (۹ خرداد) – با دولت این کشور خبر داد.

تحریک طالبان پاکستان مسئولیت بسیاری از حملات مرگبار تروریستی در این کشور از جمله حمله به مدرسه پیشاور در دسامبر ۲۰۱۴ که دست کم ۱۲۰ کشته برجای گذاشت را بر عهده گرفته است.

irna.ir/xjJzzn

**چاووش‌اوغلو: لاوروف برای گفت‌وگو درباره «کریدور تجاری امن» به ترکیه سفر می‌کند

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف همتای روس او، هشتم ژوئن به ترکیه سفر خواهد کرد تا درباره ایجاد یک گذرگاه تجاری امن در بنادر دریای سیاه بحث و گفت‌وگو کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنانی گفت که لاوروف ۸ ژوئن (۱۸ خردادماه) به ترکیه سفر خواهد کرد تا در مورد ایجاد یک کریدور تجاری امن برای عبور محموله گندم از طریق بنادر دریای سیاه گفت‌وگو کند.

وی در ادامه تصریح کرد: یونان موقعیت کنونی جزایر شرق دریای اژه را تخریب کرده است و باید این جزایر را عاری از تسلیحات کند، در غیر این صورت بحث حاکمیت بر سر آن‌ها آغاز می‌شود.

چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع تروریسم اشاره و ادعا کرد : «رفع خطر تروریسم در داخل و خارج کشور، در سوریه و هر کجا که باشد وظیفه ما است».

از طرفی، وزارت امروز خارجه سوریه دیروز دوشنبه با تحرکات نظامی اخیر ترکیه در شمال سوریه مخالفت و اعلام کرد که «دولت اردوغان در حال پاکسازی قومی و جغرافیایی مناطق اشغالی ما است».

سوریه بار دیگر بر رد اقدامات نظامی چند روزه نیروهای ترکیه در برخی مناطق و روستاها تأکید کرد و گفت که آنچه رژیم ترکیه انجام می دهد جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و بخشی از سیاست پاکسازی قومی و جغرافیایی است.

یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه به سانا گفت: سوریه با اقدامات خصمانه نظامی چند روزه نیروهای اشغالگر ترکیه در برخی مناطق و روستاهای شمال شرقی سوریه به ویژه مناطق تل تمر و ابو راسین و غیره در حومه شمالی غربی شهر الحسکه (شمال) را که موجب تلفات غیرنظامی زیاد و خسارات هنگفت به اموال و زیرساخت های عمومی و خصوصی و آواره شدن ده‌ها خانواده شد، مخالف است.

منبع سوری افزود: اقدام ترکیه برای ایجاد آنچه «منطقه امن» نامیده می‌ شود، بسیار زشت بوده و بخشی از سیاست پاکسازی نژادی و جغرافیایی است که دولت رجب طیب اردوغان در اراضی اشغالی سوریه دنبال می‌ کند و همه اینها جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت هستند که توسط منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی و حقوق بشردوستانه بین المللی رد شده‌اند.

وی تأکید کرد که حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه مورد باج‌گیری یا چانه‌زنی رژیم افراطی ترکیه در تبانی با متحدش در واشنگتن و برخی کشورهای غربی که به دنبال منافع سیاسی ارزان قیمت به قیمت جان مردم سوریه و از بین بردن وحدت سرزمین آنها تمام می‎شود، قرار نخواهد گرفت.

منبع مزبور در پایان گفت که سوریه برای مقابله با هر اقدام ترکیه و مزدوران این کشور، بر اساس حق خود در حقوق بین‌ الملل، از هر ابزاری استفاده می‌کند و خواستار خروج نیروهای غیر قانونی از خاک خود است.

irna.ir/xjJzyB

**لولا داسیلوا در نظرسنجی انتخابات برزیل از بولسونارو جلو افتاد

نظرسنجی جدید نشان می دهد حمایت از لولا دسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل که به رقابت برای جانشینی با ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ماه اکتبر(آبان) چشم دوخته در مقابل رهبر راست افراطی برزیل افزایش یافته است.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

خبرگزاری رویترز نوشت: رئیس جمهور چپ گرای سابق برزیل مورد حمایت ۴۶ درصد مردم برزیل است. در نظرسنجی ماه آوریل وی توانسته بود ۴۱ درصد حمایت رای دهندگان را جلب کند.

حمایت از بولسونارو نسبت به نظرسنجی ماه آوریل بدون تغییر روی رقم ۳۲ درصد ثابت مانده است.

بولسونارو، که یک ملی‌گرای طرفدار مالکیت سلاح است، با نارضایتی فزاینده عمومی در مورد مدیریتش در همه‌گیری ویروس کرونا و تلاش برای تشویق استخراج معادن در آمازون مواجه شده و این در حالیست که تورم بالا و افزایش قیمت سوخت نیز به محبوبیت او لطمه زده است.

بولسونارو، که در سال ۲۰۱۹میلادی به قدرت رسیده همچنین نسبت به حملات به نظام رای گیری الکترونیکی این کشور ابراز نگرانی کرده است. او بدون هیچ مدرکی تاکید دارد که این سیستم در برابر تقلب آسیب پذیر است؛ ادعایی که توسط کارشناسان قضایی رد شده و آنها می گویند رئیس جمهوری به دنبال ایجاد شک و تردید قبل از رای گیری سال ۲۰۲۲ است تا نتایج را به چالش بکشد.

این نظرسنجی که توسط موسسه «اف بی اس/ FSB» و با حمایت بانک سرمایه گذاری «بی تی جی/ BTG» انجام شده است:

در دور دوم رقابت های مورد انتظار بین دو رقیب، لولا ۵۴ درصد و بولسونارو ۳۵ درصد آرا را به دست خواهد آورد که افزایش ۱۹ درصد برتری لولا در مقایسه با نظرسنجی ماه مارس خواهد بود.

این نظرسنجی همچنین از افزایش دوقطبی شدن جامعه برزیل حکایت داشت و میانه روها تنها توانستند ۱۳ درصد حمایت رای دهندگان را کسب کنند که نسبت به رقم ۱۷ درصد در نظرسنجی ماه آوریل و ۲۴ درصد در نظرسنجی ماه مارس کاهش نشان می داد.

مخالفت با داسیلوا و بولسونارو تقریبا بدون تغییر باقی مانده است، به طوری که ۴۳ درصد از رأی دهندگان گفتند که هرگز به رهبر حزب کارگران ری نمی دهند و ۵۹ درصد گفتند که هرگز به رهبر راست افراطی ری نمی دهند.

این نظرسنجی از طریق مصاحبه تلفنی با دو هزار رای دهنده برزیلی در بازه زمانی ۲۷ تا ۲۹ مه (۸-۶ خرداد) و با ضریب خطای ۲ درصد انجام شده است.

شهروندان برزیلی، دوم اکتبر ۲۰۲۲ (۱۰ مهر ۱۴۰۱) برای تعیین سی‌ونهمین رئیس‌جمهوری این کشور آمریکای لاتین برای یک دوره ۴ ساله پای صندوق‌های رای می‌روند.

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در برزیل دو مرحله ای بوده به طوریکه اگر هیچ یک از کاندیداها نتواند ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد، تعداد معدودی از نامزدهایی که در دور نخست، بیشترین آرا را کسب کرده اند، حق شرکت دور دوم را دارند. بدین ترتیب در انتخابات دور دوم، قطعاً یکی از نامزدها نصف به علاوه یک را احراز خواهد کرد.

irna.ir/xjJzvN

**توصیه آمریکایی افراطی به بایدن؛ «هوک بدشانس» هنوز بر طبل جنگ می‌کوبد

صدای جناح افراطی و جنگ طلب آمریکایی، بعد از مدت ها سکوت، باردیگر در فضای سیاست آمریکا پیچید؛ برایان هوک نماینده ویژه ایران در دولت ترامپ که به خاطر شکست در کارزار “فشار حداکثری” می توان لقب “هوک بدشانس” را به او داد، اینک از دولت بایدن خواسته است، مرگ مذاکرات هسته‌ای را اعلام کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

در تازه ترین اظهار نظر مقام های پیشین کاخ سفید «برایان هوک» نماینده ویژه ایران در دولت دونالد ترامپ که به همراه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه وقت این کشور چهره علنی و اصلی اعمال تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران بود و در پیشبرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران بدشانسی آورد، حالا به بایدن توصیه کرده است که «بهترین کاری که دولت بایدن می تواند در مقطع کنونی انجام دهد این است که مرگ مذاکرات هسته ای وین را اعلام کند و سیاست خارجی آمریکا را به سمت بازدارندگی، فشار اقتصادی و انزوای دیپلماتیک علیه ایران تغییر دهد.»

هوک که کارزار حداکثری وی و همفکران جنگ افروزش علیه جمهوری اسلامی ایران در دوره ترامپ شکست خورده، بعد از مدت ها سکوت، در گفت و گویی با شبکه «ایندیپندنت عربی» با طرح دوباره برخی ادعاها و سیاست های نخ نمای محافل جنگ طلب آمریکایی ادعا کرد که بسیار خوشحال است که مذاکرات کنونی به بن‌بست رسیده و این یعنی توافق هسته ای مرده است و ممکن است دولت بایدن مجبور به جست و جوی طرح جایگزین شود.»

وی در این گفت‌وگو درباره چشم‌انداز خود از مذاکرات توافق هسته‌ای و نیاز آمریکا به نیروی بازدارنده در مقابل ایران و همچنین نیاز «جو بایدن» به اصلاح روابط آمریکا با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس صحبت کرد.

برایان هوک کهنه جنگ افروز جمهوری خواه با سه رئیس جمهور آمریکا کار کرده است که آخرین آنها دونالد ترامپ بود. برایان هوک که سال‌ها در نقش نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مشغول فعالیت بود، در گروه اقدام ایران سال‌ها تلاش کرد با ایجاد هماهنگی میان‌نهادی در درون دولت آمریکا و هم‌ چنین همراه کردن کشورهای دیگر با هدف تبدیل استراتژی یک‌جانبه آمریکا به اقدام چندجانبه علیه ایران دست بزند.

وی که به موضع گیری در دشمنی با ملت ایران معروف است، در سال ۲۰۱۸ از سوی ترامپ به عنوان مدیر برنامه‌ریزی سیاسی و مشاور سیاست‌گذاری وزیر امور خارجه مایک پومپئو خدمت کرد، سپس به عنوان رئیس «گروه اقدام ایران» منصوب شد که مسئولیت راهبری، بازبینی و هماهنگی همه جوانب اقدامات مرتبط با ایران در وزارت خارجه آمریکا  را برعهده داشت و مستقیماً با مایک پمپئو وزیر امور خارجه به شدت ضد ایرانی ترامپ کار می‌کرد.

هوک در پاسخ به تردید مقامات بایدن درباره امکان‌ اتخاذ سیاست افراطی ترامپ در قبال تهران، ادعا کرد که «استراتژی فشار حداکثری [ترامپ] بسیار موفقیت‌آمیز بود.

وی مدعی شد، “مقابله با تهدید ایران مستلزم سیاست تحمیل و تحریم، ردیابی، بستن منابع مالی و ممنوعیت صادارت نفت تا زمانی است که ایران فعالیت هسته ای خود را متوقف کند.»

حلقه افراطیون آمریکایی که روحیات و نیات به شدت ضد ایرانی دارند، با نزدیک شدن به موعد انتخابات کنگره در ۱۸ آبان ماه امسال، دنبال به دست گرفتن فضای رسانه ای جریان ضد ایرانی در این کشور هستند.

irna.ir/xjJzx9

**اسبربانک روسیه: خارج شدن از سوئیفت، تاثیری در کارمان ندارد

«اسبربانک» بزرگترین بانک روسیه پس از قطع دسترسی به شبکه سوئیفت ، روز سه شنبه اعلام کرد که تحریم های اتحادیه اروپا بر فعالیت ها و عملکردش تاثیری نخواهد داشت.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

اسبربانک روز سه شنبه در بیانیه ای ضمن اعلام اینکه برغم تحریم های جدید طبق روال گذشته به کار خود ادامه می دهد، افزود که محدودیت های اصلی بر عملکرد این بانک از پیش اعمال شده است.

ایالات متحده آمریکا در ماه آوریل تحریم هایی علیه این بانک بزرگ روسی که یک سوم مجموع دارایی های بانکی روسیه را در اختیار دارد، اعمال کرد.

آن زمان، اسبربانک گفت که جریمه ها تاثیر بزرگی بر روی عملکردش داشته است. اما این بانک امروز سه شنبه تصریح کرد: قطع دسترسی به سوئیفت تغییری در وضعیت فعلی پرداخت های بین المللی به وجود نمی آورد. عملیات های (بانکی) روسیه وابسته به سوئیفت نیست و از طریق بانک به حالت استاندارد انجام خواهد شد.

اعمال ششمین بسته تحریمی علیه روسیه دیروز در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل مورد توافق قرار گرفت که قطع دسترسی «اسبربانک» روسیه به سویفت، تحریم بخشی از نفت روسیه، ممنوعیت سه رسانه دولتی دیگر روسیه، اضافه کردن افراد بیشتری از مقامات روسیه به لیست سیاه اتحادیه اروپا از جمله مواردی گنجانده شده در این بسته هستند.

irna.ir/xjJzyd

**حمایت چین از گفتگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران

وزارت امورخارجه چین از مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران حمایت کرد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امورخارجه چین امروز اعلام کرد چین از مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران برای حل و فصل تمامی مسائل امنیتی و حفاظتی برجسته و مهم از طریق مشاوره و گفت و گو استقبال و پشتیبانی می کند. 

پیش تر سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین گفته بود، جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به ضرورت پرهیز آژانس از درج اطلاعات جزیی فعالیت‌های هسته‌ای خود بر اساس اهمیت رعایت اصل محرمانگی، اعتراض خود را به مسئولین این سازمان اعلام کرده اما مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

رافائل گروسی دیروز (دوشنبه) با انتشار دو گزارش درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به اعضای شورای حکام ادعاهایی را مطرح کرد که حاوی مفروضات از پیش تعیین شده و ساختگی رژیم صهیونیستی است و جمع‌بندی یکطرفه‌ای را ارائه می‌دهد.

irna.ir/xjJzzm

**مذاکرات تجارت آزاد چین و سوئیس متوقف شد

به دلیل ادعای کشورهای غربی مبنی بر عدم رعایت حقوق بشر در چین، تلاش های سوئیس برای تجدید توافقنامه تجارت آزاد با چین متوقف شد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

چین و سوئیس در سال ۲۰۱۳ توافقنامه تجارت آزاد را به عنوان نخستین توافق از این دست در اروپا امضا کردند. این اقدام به عنوان پیمانی سودمند برای هر دو طرف و با هدف مشارکت در افزایش تجارت میان دو کشور انجام شد. 

سوئیس در تلاش بود تا این توافق را به روز رسانی کند تا کاهش تعرفه های مالیاتی را بر روی محصولات بیشتر سوئیسی  گسترش دهد.این درحالی است که چین در این مورد تلاشی نکرده بود.

دبیرخانه دولتی سوئیس در امور اقتصادی در بیانیه ای اعلام کرد: « تاکنون توافق بر سر فهرست  اقلامی که می بایست درباره آنها بررسی بیشتری صورت می گرفت ممکن نبود.»

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پاسخ به خبرنگاران درباره توقف مذاکرات تجارت آزاد میان چین و سوئیس به دلیل نگرانی ها درباره مسائل حقوق بشری در این کشور، گفت: « توافق تجارت آزاد میان چین و سوئیس توافقی دو جانبه برپایه منافع مشترک است. این توافق به هیچ وجه هدیه ای از جانب یک طرف به طرف دیگر نیست. » وی در ادامه سخنانش ابراز امیدواری کرد سوئیس باجلوگیری از مداخلات در این راستا، مسیری مشابه چین در پیش گیرد.

کشورهای غربی و گروه های حقوق بشری مقام‌های سین کیانگ را به بازداشت و شکنجه اقلیت مسلمان اویغور در اردوگاه ها متهم می کنند. پکن این اتهامات را رد  و خاطرنشان کرده این اردوگاه ها مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مبارزه با افراطی گری مذهبی می باشند.

irna.ir/xjJzxz
**شهادت ۱۳ کودک فلسطینی از ابتدای سال جاری میلادی

صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) امروز سه شنبه اعلام کرد: ۱۳ کودک فلسطینی در کرانه باختری از ابتدای سال جاری میلادی در حملات خشونت بار نظامیان و پلیس رژیم صهیونیستی کشته شده اند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

«عادل خادر» مدیر منطقه‌ای یونیسف در غرب آسیا و شمال آفریقا گفت که یک کودک ۱۴ ساله فلسطینی اخیرا در بیت لحم به شهادت رسید و او سومین کودک فلسطینی است که این هفته در کرانه باختری شهید شده است.

وی بدون محکوم کردن تیراندازی نظامیان صهیونیست به سمت کودکان فلسطینی، خواستار هدف قرار نگرفتن کودکان شد و گفت: «کودکان هرگز نباید مورد آسیب و خشونت قرار گیرند».

مدیر منطقه‌ای یونیسف در غرب آسیا و شمال آفریقا افزود: «یونیسف با همکاری اتحادیه اروپا، کمک به کودکان فلسطینی جهت برآوردن نیازهای اساسی و آموزشی آنها را ادامه می‌دهد».

طبق گزارش مرکز آمار فلسطین، در سال گذشته میلادی، ۷۸ کودک فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۱، ۱۷ کودک در کرانه باختری و ۶۱ کودک در نوار غزه به دست نیروهای نظامی رژیم اشغالگر صهیونیستی به شهادت رسیدند. 

رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر همزمان با راهپیمایی افراطی های یهودی به سمت مسجد الاقصی و تحریک مسلمانان با اهانت به مقدسات، بر شدت خشونت ها علیه فلسطینیان افزوده اند. درگیری هایی که از روز یکشنبه با انجام راهپیمایی موسوم به “پرچم” از سوی افراطی ها و با حمایت پلیس رژیم صهیونیستی آغاز شده، همچنان در کرانه باختری و بیت المقدس ادامه دارد.

irna.ir/xjJzsM

**پشت پرده بازار میلیارد دلاری تسلیحات اتمی

با شعله‌ور شدن هر چه بیشتر جنگ روسیه و اوکراین و گسترش زمزمه‌هایی از آغاز جنگ اتمی، بازار ساخت و تولید تسلیحات اتمی نیز داغ‌تر شده و شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ نظامی در تلاشند با سوق دادن رهبران به تولید بیش از پیش سلاح‌های اتمی، سود هنگفتی را نصیب خود سازند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

تسلیحات نظامی همواره بازاری جذاب برای لابی‌گران و تولیدکنندگان صنعتی بوده و در کنار مواد مخدر یکی از بزرگ‌ترین تجارت‌های جهانی را به خود اختصاص داده است. گردش پول در این بازار به‌اندازه‌ای بالاست که در بسیاری از کشورهای بزرگ جهان همچون ایالات متحده برای کسب کرسی‌های انتخاباتی و سیاسی باید نظر تجار و لابی‌گران بزرگ کارخانجات نظامی را جلب کنند.
این کارخانجات با صرف پول‌های کلان برای خرید و اعمال فشار بر همین سیاسیون، سعی در تصویب قوانین حمایتی از تولید هر چه بیشتر سلاح می‌کنند. در این میان تسلیحات اتمی به دلیل ساختار مخفی و فناوری‌های پیچیده‌ای که دارد تنها در اختیار تعداد محدودی از کمپانی‌های دنیاست و هزینه‌کردهای مربوط به آن بسیار بیشتر از تسلیحات متعارف است که سود و گردش مالی بیشتری را نیز برای تولیدکنندگان آن به همراه دارد.

دو رویکرد عمده در برابر سلاح‌های اتمی

در برابر تسلیحات اتمی دو رویکرد اصلی وجود که در گذر زمان شکل گرفته‌اند:

جنون اتمی؛ که همان توسعه و تولید دیوانه‌وار و بی‌وقفه سلاح‌های اتمی، سرمایه‌گذاری گسترده روی آن‌ها و در نهایت احتمال استفاده و به‌کارگیری این تسلیحات است.
منطق اتمی؛ که در برابر رفتار غیرمسئولانه و دیوانگی اتمی قرار می‌گیرد و هدف آن خلع سلاح کامل کشورهای اتمی جهان و عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است.

چندی پیش سناتور «اد مارکی» یکی از اعضای حزب دموکرات در کنگره ایالات متحده، نطقی تاثیرگذار و طولانی درباره خطرات توسعه سلاح‌های اتمی ارائه کرد و در آن، از قدرت خداگونه رهبران جهان به‌دلیل بمب‌ها و موشک‌های اتمی که با یک اشاره باعث نابودی کره زمین و سرزمین مادری انسان‌ها می‌شود انتقاد کرد.

او در این سخنرانی گفت: «نمی‌توانیم اختراع بمب اتم را باز پس گیریم، نمی‌توانیم دانش اتمی و فناوری پشت آن را به عقب بازگردانیم، جعبه پاندورای اتمی باز شده و هر چیزی ممکن است از درون آن خارج شود. ما فقط می‌توانیم و باید هر چه در توان‌مان است را به خدمت گیریم تا جلوی یک جنگ هسته‌ای تمام عیار را روی سیاره‌مان بگیریم.»

این صحبت‌ها تاثیرگذار، زیبا و منطقی به نظر می‌رسند اما آیا آن چیزی است که در واقعیت در حال وقوع است؟ آیا آن چیزی است که در پشت پرده بازار تسلیحاتی و لابی‌گران آن در نهادهای قانون‌گذاری ایالات متحده به دنبال آن هستند؟

رشد ۷۳ درصدی بازار سلاح‌های اتمی تا سال ۲۰۳۰

برای دانستن واقعیت موضوع باید به گزارش‌های متعددی که از بازار بزرگ تسلیحات اتمی تهیه شده است توجه کنیم.

رویترز در گزارش جدید خود، اندازه بازار سلاح‌های اتمی را در ۱۰ سال آینده، ۱۲۶ میلیارد دلار تخمین می‌زند که نشان از رشد ۷۳ درصدی این بازار در سال‌های پیش رو دارد. این رقم با وجود تنش‌های اخیر در سطح جهانی همچون جنگ روسیه و اوکراین ممکن است از این نیز فراتر رود.

چندی پیش «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده با درخواست ۷۳۰ میلیارد دلاری، رکورد بودجه نظامی آمریکا در تاریخ را شکست که این موضوع نیز خود گواهی بر افزایش هزینه‌کردهای نظامی و گسترش تسلیحات اتمی خواهد بود.

این اعداد سرسام‌آور نشانه وجود بازار جهانی تسلیحات اتمی است که در کنار آن میلیاردها دلار سود نصیب حامیان آن، لابی‌گران، قانون‌گذاران و کارخانجات تولیدکننده این تسلیحات خواهد شد.
بازاری مهلک که ممکن است به قیمت جان میلیون‌ها انسان و ویرانی کشورها ختم شود و در پس آن تاجران مرگ خیمه زده‌اند. همان گونه که «رابرت اوپنهایمر» سر تیم پروژه منهتن که در نهایت به بمب اتمی هیروشیما و ناکازاکی ختم شد در جمله معروفی پس از آزمایش نخستین بمب اتمی گفت: «من اکنون به مرگ تبدیل شده‌ام؛ من اکنون نابودگر دنیاها هستم.»

رشوه‌های چند ده میلیون دلاری به اعضای کنگره

چیزی که در این بین نباید از نظر جا بماند آن است که چه کسانی سازنده این تسلیحات اتمی هستند؟

در حال حاضر حدود ۱۲ هزار کلاهک هسته‌ای در سراسر جهان وجود دارد که با سرعت بالایی در حال توسعه و رشد است و تنها به این دلیل که استفاده از آن‌ها خودکشی محض است، به این معنا نیست که دیگر تولید نشوند و تولیدکنندگان آن از سود هنگفت آن صرف نظر کنند.

در گزارش جدیدی که موسسه تحقیقاتی Allied Market Research در رابطه با بازار تسلیحات اتمی منتشر کرده، به گستره وسیع سلاح‌های اتمی و حامل‌های آن‌ها اشاره می‌کند که شامل بمب‌افکن‌های اتمی، موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، موشک‌های بالستیک تاکتیکی و کوتاه‌برد، زیردریایی‌های اتمی و بسیاری دیگر می‌شود.

این بازار اکنون در کشورهایی همچون ایالات متحده، چین، روسیه، انگلستان، فرانسه، هند و اسرائیل فعال است که شامل بیش از ۱۰ شرکت و کارخانه عظیم ساخت تسلیحات شامل ایرباس، بوئینگ، لاکهید مارتین، رافائل، ریتئون و … می‌شود که هر کدام به‌گونهای در حال سود بردن از این تجارت مرگبار هستند.

یکی از نکات جالب توجه این گزارش، هزینه‌کردهای چندین میلیون دلاری شرکت‌های سازنده تسلیحات اتمی برای ترغیب قانون‌گذاران و مراجع علمی به توسعه و تحقیق پیرامون این تسلیحات و تصویب قوانین حمایتی است. برای مثال تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱۲۰ میلیون دلار به لابی‌گران و قانون‌گذاران کنگره ایالات متحده برای حمایت از طرح‌های اتمی و تصویب قوانین پیرامون این حوزه پرداخت شده است.

تنش‌زایی و کسب سود از آشوب جهانی

در بخش دیگری از این گزارش آمده: «انتظار می‌رود بزودی مسابقه تسلیحاتی شدیدی میان ابرقدرت‌های اتمی از جمله ایالات متحده و روسیه در بگیرد که خود موجب رشد فرصت‌های سودآوری برای حامیان و تولیدکنندگان آن است.»

«در سال ۲۰۲۱ ایالات متحده دارای ۵ هزار و ۵۵۰ کلاهک و روسیه ۶ هزار و ۲۵۵ کلاهک هسته‌ای بودند و پیش‌بینی می‌شود این اعداد در سال ۲۰۳۰ به ترتیب به ۶ هزار و ۳۸۰ و ۶ هزار و ۷۳۴ کلاهک افزایش یابد که نشانگر افزایش بودجه‌های تحقیقاتی، توسعه و تولید سلاح‌های اتمی است.»

وجود تنش میان کشورهای همجوار و نیز در سطح جهانی و گسترش برتری‌طلبی سیاسی و نظامی میان کشورها و به‌ویژه ابرقدرت‌ها، از عوامل اصلی در رشد بازار تسلیحات اتمی است. جنگ اخیر میان روسیه و اوکراین که از مارس(اسفند-فروردین) ۲۰۲۲ آغاز شده و دامنه گسترده‌ای به خود گرفته نیز یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در رشد بازار و سلاح‌های اتمی در سال‌های آینده خواهد بود.

در همهمه‌های رسانه‌ای و پروپگاندایی که به طور مداوم هشدارهایی از جنگ جهانی سوم و روزهای آخرالزمانی می‌دهند، در آن سوی پرده اما بواسطه تنش‌افزایی در سطح منطقه و جهانی، پول‌های کلانی نهفته است که لابی‌گران، قانون‌گذاران و کارخانجات تولیدکننده تسلیحات اتمی همگی در پی بهره بردن از آن هستند.

وب‌سایت معتبر ملت(Nation) در گزارشی کامل سپتامبر(شهریور) ۲۰۱۵ منتشر کرد،‌به تشریح لابی‌ها، قانون‌گذاری‌ها و قراردادهای پشت پرده در بازار سلاح‌های اتمی پرداخت. در بخشی از این گزارش آمده: فقط در سال ۲۰۱۵، لابی‌گران مبلغ ۶۴ میلیون دلار را در میان اعضای کنگره ایالات متحده پخش کرده‌اند تا از طریق آن و اعمال فشارهای سیاسی، قوانین هم راستا با گسترش و تولید تسلیحات اتمی را تصویب کنند و بودجه‌های نظامی و هزینه‌کردهای این حوزه را افزایش دهند.

آن گونه که در این وب‌سایت به آن اشاره شده، سازندگان سلاح‌های اتمی، مدل درآمدی مخصوص به خود را نیز دارند که به اصطلاح به آن مدل «بیش هزینه» می‌گویند. بر اساس این مدل، در زمان یک قرارداد تسلیحاتی، هر چه قدر میزان هزینه‌کردهای پیمانکار افزایش یابد باز هم درصد مشخصی از آن را به عنوان دستمزد دریافت می‌کند؛ به این معنا که در نتیجه آن، پیمانکاران همه تلاش خود را می‌کنند تا به کمک روش‌های مختلف، هزینه‌های خود را افزایش دهند تا سود بیشتری را نصیب خود کنند.

irna.ir/xjJtxL

**تعلیق فعالیت‌ شرکت های بیمه ایران در هرات

نمایندگی وزارت خارجه حکومت سرپرست طالبان در افغانستان اعلام کرد که فعالیت نمایندگی های بیمه برای متقاضیان ویژه جمهوری اسلامی ایران در هرات تا اطلاع ثانوی تعلیق شد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

رحمت الله فیضان معاون نمایندگی وزارت خارجه حکومت سرپرست طالبان در هرات می‌گوید: بر اساس سیاست های جدید، دولت همه فعالیت های بیمه را به حالت تعلیق در آورده است و لذا فعالیت نمایندگی های بیمه ایرانی در هرات نیز از این امر مستثنی نبوده و تا اطلاع بعدی فعالیت آنها نیز تعلیق می گردد.
خبرگزاری رسمی باختر افغانستان نیز گزارش داد که متقاضیان ویژه جمهوری اسلامی ایران برای بیمه به نمایندگی های بیمه ایرانی واقع در هرات مراجعه نکنند و فعالیت نمایندگی های بیمه ایرانی تا اطلاع ثانوی غیر قانونی می باشد.
فیضان در این خصوص افزود، در صورت ادامه فعالیت این نمایندگی‌ها قطعا با آنها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

irna.ir/xjJzq2

**اولیانوف: روسیه مشتریان جدیدی برای نفت خود پیدا می‌کند

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین امروز(سه شنبه) در واکنش به تحریم بخشی از نفت روسیه گفت: روسیه مشتریان جدیدی برای نفت خود پیدا می کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

میخائیل اولیانوف طی توئیتی در واکنش به توئیت «اورسلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا درباره تحریم نفت روسیه گفت: همانطور که وی روز گذشته به درستی اعلام کرد روسیه واردکننده های جدیدی برای نفتش پیدا می کند.

وی با اشاره به تغییر مواضع رئیس کمیسیون اروپا خاطرنشان کرد:  توجه به این نکته مهم است که حرف های امروز وی با اظهارات دیروزش تناقض دارد. تغییر خیلی سریع دیدگاه، نشاندهنده این موضوع است که اتحادیه اروپا وضعیت خوبی ندارد.

پیش از این، ششمین بسته تحریمی علیه روسیه در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به بحث گذاشته شده بود. قطع دسترسی «اسبربانک» روسیه به سویفت، تحریم بخشی از نفت روسیه، ممنوعیت سه رسانه دولتی دیگر روسیه، اضافه کردن افراد بیشتری از مقامات روسیه به لیست سیاه اتحادیه اروپا از جمله مواردی هستند که در این بسته تحریمی بر تحقق آنها تاکید شده است.  

 رئیس کمیسیون اروپا ابراز امیدواری کرده که اتحادیه اروپا بتواند تا پایان سال میلادی، بیش از ۹۰ درصد واردات نفت از روسیه را قطع کند.

شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین موجب تیره شدن روابط غرب و کرملین شد و آمریکا واردات انرژی از روسیه را تحریم کرد و اتحادیه اروپا نیز تلاش می کند وابستگی به گاز و نفت وارداتی از مسکو را کاهش دهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن نیز  پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد.

irna.ir/xjJzn8

**تحلیلگر لبنانی: اسرائیل نمی تواند مشکلات اردوغان را حل کند

خیز جدید آنکارا برای نزدیک شدن به تل آویو در محافل سیاسی و رسانه ای منطقه بحث انگیز شده است و البته عمده تحلیل ها بر این محور می چرخد که رژیم صهیونیستی اگر ضربه ای به ترکیه نزند، برایش سودی ندارد. در این زمینه یک پژوهشگر لبنانی می گوید: اسرائیل نمی نمی تواند مشکلات اردوغان را حل کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

اسماعیل النجار پژوهشگر و نویسنده لبنانی امروز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص تلاش ها برای نزدیک کردن آنکارا به تل آویو اظهار داشت: ملت ترکیه هر نوع عادی سازی روابط با صهیونیست ها را رد می کند، از همین رو به جرات می توان گفت، نزدیکی آنکارا به صهیونیست ها مشکلات نظام اردوغان را حل نمی کند.

وی اضافه کرد: همکاری و هماهنگی میان آنکارا و تل آویو همواره به صورت آشکار و پنهان جریان داشته است، ولی ملت ترکیه همچنان بزرگترین مخالف “این همکاری های ننگین” است.

وی درباره سخنان رئیس جمهوری ترکیه پیرامون احتمال آغاز عملیاتی جدید در شمال سوریه نیز گفت: اردوغان به هم پیمان های خود در موضوع سوریه خیانت و به خاطر اینکه تنها بازیگر در شمال سوریه باشد، بارها تک روی کرده است.

النجار افزود: اردوغان با این سیاست در صورت اقدام به عملیات جدید در شمال سوریه، با وجود تفاهم علنی سوریه و امارات و تفاهم ضمنی دمشق و ریاض در موضوع مخالفت با دخالت ترکیه در سوریه، از پیامدهای منفی این اقدام در امان نخواهد بود.

وی بیان کرد: رئیس جمهوری ترکیه سعی می کند از حضور کردهای مسلح به عنوان بهانه ای برای گسترش دایره دخالت خود در شمال سوریه استفاده کند و از این طریق قدرت چانه زنی و ابزار فشار بیشتری بر طرف های مختلف مرتبط با سوریه به دست آورد.

این پژوهشگرسیاسی لبنانی گفت: تسلط بر میادین نفتی و گازی در منطقه و محروم کردن خزانه سوریه از درآمدهای این منابع و تامین بخشی از هزینه سنگین گروه های تروریستی مورد حمایت خود در مناطق اشغالی سوریه، از دیگر اهداف اردوغان است.

النجار اضافه کرد: سخنان اردوغان درباره احتمال آغاز حمله جدید به خاک سوریه و ایجاد منطقه امن به عمق ۳۰ کیلومتر، در شرایطی که واشنگتن زیر فشار بحران بوجوده آمده در روابط خود با مسکو ناشی از جنگ اوکراین، اقدامی نا امیدانه برای سنجیدن واکنش آمریکاست.

وی افزود: اردوغان می خواهد بداند آیا امریکا کردهای سوریه را مقابل موضعگیری آنکارا برضد مسکو می فروشد یا خیر، اما به نظر می رسد آمریکا اجازه این کار را به آسانی به ترکیه ندهد.

النجار بیان کرد: واشنگتن در شرایطی و با معامله ای که امروز تقریبا دور از دسترس است، ممکن است بر این اقدام ترکیه چشم بپوشد ولی هم اکنون با توجه به موضعگیری مبهم این کشور در قبال جنگ اوکراین، بعید است.

وی ادامه داد: ترکیه خطرات تکروی در شمال سوریه را درک می کند و می داند که خود را در معرض دشمنی همه طرف ها از جمله روسیه قرار می دهد که نیروها و تجهیزات گسترده ای را به پایگاه های خود در شمال منتقل کرده است.

این تحلیگر لبنانی بیان کرد: اصلی ترین مشکل در شمال سوریه کردها هستند که از حمایت دولت سوریه خارج شده و به دامن آمریکا پناه برده اند و درمقابل این حمایت، اجازه سرقت و غارت نفت و گاز منطقه را به آمریکا داده اند.

النجار افزود: این اقدام کردها پیامدهای منفی درپی داشته است که از جمله تسهیل ورود و استقرار اشغالگران آمریکایی و مشارکت در غارت ثروت ها و منابع کشور در راستای تامین منافع یک کشور خارجی و محروم کردن ملت سوریه از این منابع و وارد کردن خسارت های جبران ناپذیر به اقتصاد کشور می باشد.

وی اضافه کرد: پناه بردن به دامن آمریکایی ها و دادن بهانه به ترکیه برای گرفتن تصمیم هایی که به حاکمیت ملی و اقتصاد سوریه آسیب می زند و ممکن است به جنگ میان دو کشور منجر شود از دیگر پیامدهای همکاری کردها با آمریکا است.

النجار گفت: محروم شدن خزانه سوریه از درآمدها نفتی و گازی به اثربخشی بیشتر تحریم ها و تشدید محاصره ملت سوریه منجر شده است و سال هاست که اقتصاد به عنوان ابزار و برگه فشاری از سوی دشمنان برای تسلیم کردن دولت سوریه به کار گرفته می شود و این نیز از پیامدهای همکاری کردها با آمریکاست که روزی به خاطرآن هزینه پرداخت خواهند کرد.

irna.ir/xjJz6b

**روسیه صادرات گاز به لهستان را متوقف می‌کند

شرکت روسی گازپروم اعلام کرد، صادرات گاز طبیعی به شرکت لهستانی گازترا را به دلیل عدم پرداخت بهای گاز خریداری شده از روسیه و همچنین مخالفت با پرداخت آن با ارز روبل از امروز (سه‌شنبه) متوقف می‌کند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

این شرکت دوشنبه‌شب در بیانیه‌ای گفت: “گازپروم اکسپورت” تا پایان روز کاری ۳۰ ماه مه (تاریخ مقرر در قرارداد)  بهای گاز صادراتی خود به گازترا را دریافت نکرد. 

این بیانیه افزود: در این راستا، گازپروم اکسپورت به شرکت لهستانی اطلاع داده است که عرضه گاز از ۳۱ ماه مه ۲۰۲۲ (۱۰خرداد ۱۴۰۱) تا زمان وصول طلب خود بر اساس شیوه تعیین شده از سوی رئیس جمهور روسیه متوقف خواهد شد.

لهستان پیش از این اعلام کرده بود که با خواسته روسیه مبنی بر پرداخت هزینه واردات گاز از روسیه با ارز روبل مخالف است. 

روسیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۶.۷ میلیون متر مکعب گاز به لهستان صادر کرده بود. 

دولت لهستان در اوایل خردادماه اعلام کرد، منتظر اتمام قرارداد گازی با روسیه در پایان سال ۲۰۲۲ نخواهد ماند و هم اکنون به این قرارداد پایان می‌دهد. 

لهستان در کنار بلغارستان و فنلاند، مکانیسم تعریف شده از سوی روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل را نپذیرفت.

مسکو برای تقویت پول ملی خود و در عین حال، تنبیه تحریم کنندگان اروپایی، از اواخر مارس خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد. 

برخی شرکت‌های انرژی اروپا، پرداخت پول گاز روسیه به روبل را پذیرفته‌اند و بروکسل اوایل این ماه، راهنمای جدیدی را برای تجارت شرکت‌های اروپایی با روسیه منتشر کرد که چگونگی پرداخت پول گاز به روبل، بدون نقض تحریم‌ها را آموزش می‌دهد.

شرکت گازپروم روسیه در اواخر آوریل، صادرات گاز به لهستان را به خاطر نپذیرفتن پرداخت هزینه‌ها به روبل قطع کرد اما این کشور همچنان از طریق آلمان و باواسطه از گاز روسیه استفاده کرد. 

این درحالی است که شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که رهبران این اتحادیه روز دوشنبه با ممنوعیت واردات نفت از روسیه موافقت کردند.

irna.ir/xjJzjr

**آتش‌سوزی گسترده در جنوب قدس اشغالی

رسانه‌های صهیونیستی دوشنبه شب از وقوع آتش‌سوزی گسترده در جنوب شرقی قدس اشغالی خبر دادند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، آتش سوزی بزرگی در جنگل‌های منطقه «جبل مکبر» واقع در جنوب شرقی قدس روی داده است.

بر اساس این گزارش، شدت آتش سوزی به حدی است که منازل مسکونی نزدیک به کانون آن در جبل المکبر را تهدید می‌کند.

در این گزارش اشاره‌ای به علت وقوع این آتش سوزی نشده است.

در همین حال برخی رسانه‌ها گزارش دادند پس از درگیری نظامیان صهیونیستی با جوانان فلسطینی در روستای «العیساویه» واقع در بخش قدیمی قدس اشغالی، پایگاه نظامی صهیونیست‌ها در این منطقه طعمه حریق شده است.

جزئیات بیشتری تا کنون در رابطه با این خبر گزارش نشده است.

وقوع چندین آتش سوزی در سرزمین‌های اشغالی در یکسال اخیر گزارش شده که از جمله آنها می‌توان به آتش سوزی در منطقه شمالی کریات شمونا در مرداد ماه گذشته و آتش سوزی گسترده در شرق قدس در خرداد ماه سال گذشته اشاره کرد.

برخی از مناطق و شهرک نشین صهیونیست نشین نیز در جنوب سرزمین‌های اشغالی در برهه‌ای به علت ارسال بالن‌های آتش زا از سمت غزه گرفتار آتش سوزی شده است.

irna.ir/xjJzj7

**مخالفت سران اتریش و آلمان با تحریم گاز طبیعی روسیه

صدراعظم اتریش روز سه شنبه با آسان تر دانستن جبران نفت خام وارداتی از روسیه، نسبت به گاز طبیعی آن، تائید کرد که تحریم خرید گاز طبیعی از روسیه در دستور کار اتحادیه اروپا قرار ندارد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

کارل نهامر افزود که تحریم واردات گاز از روسیه در بسته بعدی تحریمی اتحادیه اروپا بر مسکو گنجانده نخواهد شد.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان نیز با صراحت گفت که تحریم گاز روسیه در دستور کار قرار ندارد و این موضوع در بسته بعدی تحریمی علیه روسیه مطرح نخواهد شد.

مقام های اتریش پیش از این، میزان وابستگی این کشور را به گاز روسیه ۸۰ درصد ارزیابی کرده بودند و به این علت از تحریم واردات گاز از این کشور حمایت نخواهند کرد. هر چند وین به علت وابستگی کمتر به نفت خام روسیه، از اعمال تحریم نفتی اتحادیه اروپا بر مسکو، حمایت می کند. 

شرکت گازپروم دوشنبه‌ شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که صادرات گاز طبیعی به شرکت لهستانی گازترا را به دلیل پرداخت نشدن بهای گاز خریداری شده و مخالفت با پرداخت بهای آن با روبل، از امروز (سه‌شنبه) متوقف می‌کند.

لهستان پیش از این با خواسته روسیه مبنی بر پرداخت هزینه واردات گاز از روسیه با ارز روبل، مخالفت کرده بود. روسیه در سال ۲۰۲۱ حدود ۶.۷ میلیون متر مکعب گاز به لهستان صادر کرد.

دولت لهستان در اوایل خرداد ماه اعلام کرد که منتظر پایان سال ۲۰۲۲ به اتمام قرارداد واردات گاز از روسیه نخواهد ماند و آن را زودتر از موعد لغو می کند. 

لهستان در کنار بلغارستان و فنلاند، سازوکار روسیه را برای پرداخت پول گاز به روبل را نپذیرفت. مسکو برای تقویت پول ملی خود و در عین حال، تنبیه تحریم کنندگان اروپایی، از اواخر مارس خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد. 

برخی شرکت‌های انرژی اروپا، پرداخت پول گاز روسیه به روبل را پذیرفته‌اند و بروکسل اوایل این ماه، راهنمای جدیدی را برای تجارت شرکت‌های اروپایی با روسیه منتشر کرد که چگونگی پرداخت پول گاز به روبل، بدون نقض تحریم‌ها را آموزش می‌دهد.

شرکت گازپروم روسیه در اواخر آوریل، صادرات گاز به لهستان را به خاطر نپذیرفتن پرداخت هزینه‌ها به روبل قطع کرد اما این کشور همچنان از طریق آلمان و با واسطه از گاز روسیه استفاده می کرد. 

این درحالی است که شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که رهبران این نهاد روز دوشنبه با ممنوعیت واردات نفت از روسیه موافقت کرده اند.

irna.ir/xjJzGj

**مداخله رژیم صهیونیستی در تصمیم گیری در مورد برجام

رژیم صهیونیستی در راستای اقدامات مداخله جویانه در روند تصمیم گیری برای سرنوشت برجام به آمریکا توصیه کرد که به توافق هسته ای بازنگردد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

یائیر لاپید وزیر خارجه رژیم صهیونیستی امروز ( سه شنبه ) در گفتگو با موج ۱۰۳ رادیو اسرائیل با طرح درخواست ها و ادعاهای تکراری در خصوص توافق هسته ای ایران گفت: این یک توافق خوب نیست و اگر امضا نشود، اتفاق بدی  نخواهد افتاد.

ایال هولاتا مشاور امنیتی رژیم صهیونیستی قصد دارد این هفته در راس هیاتی به آمریکا سفر کند تا در نشست گروه مشترک آمریکا و اسرائیل در مورد ایران شرکت کند. انتظار می‌رود مقاماتی از وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، موساد و ارتش این رژیم در این سفر وی را همراهی کنند.

روزنامه جروزالم پست در این خصوص نوشت که آنها در دیدار با مقامات آمریکایی در خصوص نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌الملی انرژی اتمی در ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) گفت‌وگو و تلاش خواهند کرد تا واشنگتن را به محکوم کردن ایران در این نشست متقاعد کنند.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

آمریکا مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

 دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و نیز تلاش برای بازگشت به برجام بوده، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

irna.ir/xjJzyS

**واشنگتن پست: خودکشی بیش از جنگ باعث مرگ نظامیان آمریکا می‌شود

وزارت دفاع آمریکا به تازگی با انتشار گزارشی اعلام کرد خودکشی در میان نظامیان آمریکایی به بالاترین رقم از سال ۱۹۳۸ رسیده است و بیشتر کسانی که دست به خودکشی زده اند، زن بوده اند.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی در این باره نوشت: خودکشی از زمان حملات یازده سپتامبر، اصلی ترین عامل مرگ و میر در میان نظامیان آمریکایی بوده است.

بیش از ۳۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی در دوره ای که حدود ۷ هزار عضو نظامی این کشور در رزمایش های رزمی یا آموزشی جان خود را از دست داده اند، بر اثر خودکشی جان باخته اند.

طبق آمار منتشر شده وزارت دفاع آمریکا، در سال ۲۰۲۰ آمار خودکشی نظامیان به ۷ درصد رسید که بیش از رقم ۴ درصدی یک دهه قبل تر بود. تقریبا یک نفر از هر ۶ نظامی خودکشی کرده، زن هستند.

ماه گذشته، سه ملوان در ناو «یو اس اس جورج واشنگتن» نیروی دریایی آمریکا در کمتر از یک هفته خودکشی کردند که یکی از آنها زن بود.

«ملیسا دیچتر» دانشیار دانشکده مددکاری در دانشگاه تمپل که سال جاری گزارشی در مورد خودکشی زنان در ارتش آمریکا را منتشر کرد، گفت: زنانی که در ارتش در موقعیت های تحت سلطه مردان قرار می گیرند، می آموزند که قوی باشند.

دیچتر دریافت وقتی کهنه سربازان زن تلاش می کنند در جهان غیرنظامی حمایت پیدا کنند، داستان جنگ و اجساد و بمب ها، رشته های الفت و محبت به وجود نمی آورد.

وی بیش از یک میلیون تماس تلفنی ناشناس به خط بحران کهنه سربازان را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تقریبا ۵۳ درصد از زنانی که با این خط تماس گرفته بودند، در معرض خطر خودکشی بودند در حالی که این رقم در میان مردان ۴۱ درصد بود.

دیچتر به یک نکته مهم پی برد، در حالی که مردان با احتمال بیشتری با سومصرف مواد مخدر و اعتیاد دست به گریبان بودند، زنان بیشتری به دلیل خشونت جنسی تماس گرفته بودند.

این موردی بود که در نهایت «تانیکی ریچارد» را به خودکشی وا داشت، ترومای جنگ و تجاوز جنسی که او هرگز گزارش نکرده بود.

ریچارد زنده ماند و پس از مراجعه به مشاور دریافت کابوس های شبانه اش تنها به خاطر آن شبی در عراق نبود که بالگردش هدف آتش قرار گرفت.

زنان در ارتش آمریکا به قدری با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و انزوا دست و پنجه نرم می کنند که این مورد مخفف نظامی خاص خود موسوم به ضربه روحی جنسی نظامی (MST) را داراست.

این یک شکل منحصر به فرد سواستفاده است. این مورد شبیه به حمله از سوی یک غریبه یا فردی شرور نیست. قرار است هم رزمان شما حامی شما در نبرد باشند. تصور کنید چه خطر و ناامنی برای هر نظامی وجود دارد زمانی که احساس می کند هدف حمله هم رزم خود قرار گرفته است. این یک موضوع رایج در میان زنانی است که درخواست کمک می کنند.

irna.ir/xjJzGL

**دیپلماسی فرانسوی در قطار شبانه به اوکراین

«کاترین کولونا» رئیس جدید دستگاه دیپلماسی فرانسه روز گذشته (دوشنبه) با قطار شبانه از لهستان وارد اوکراین شد و نخستین سفر رسمی خود به کی‌یف را در قامت وزیر امور خارجه رقم زد؛ سفری که محورهای مختلفی برای آن تعریف شده است.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

همبستگی فرانسه با مردم اوکراین در برابر حمله نظامی روسیه، نخستین پیام دستگاه دیپلماسی فرانسه و بیشترین تحلیلی بود که رسانه‌های این کشور از سفر کولونا به اوکراین منعکس کردند.

وزیر خارجه فرانسه پس از ورود به اوکراین، بی‌درنگ به شهر بوچا در شمال‌غربی کی‌یف عزیمت کرد تا ضمن ادای احترام به قربانیان فاجعه انسانی این شهر، نگاهی به ابعاد انسانی این فاجعه انداخته و دیدگاه فرانسه را نسبت به این موضوع برای جهانیان تبیین کند.

به گزارش لو فیگارو، کولونا حین بازدید از بوچا اعلام کرد که پاریس به همراه دوستان و متحدانش در کنار اوکراین است و هر کاری ممکنی برای بازگرداندن صلح به این کشور انجام خواهند داد.

تکرار نگاه‌ها به فاجعه انسانی بوچا

وی در این بازدید با اشاره به حوادث مرگباری که در بوچا رخ داده است، افزود: این نباید اتفاق بیفتد، نباید دوباره آغاز شود.

کولونا که بالاترین مقام فرانسوی است که از زمان آغاز حمله نظامی روسیه در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) به اوکراین سفر کرده، به مشارکت نظامیان فرانسوی در تحقیقات مربوط به جنایات جنگی که ادعا می‌شود در این شهر رخ داده، اشاره کرد.

وی ادامه داد: تنها نتیجه تحقیقات انجام شده توسط مقامات اوکراینی امکان تعیین هویت افراد مسئول در این جنایات را فراهم می‌کند؛ به ویژه بر اساس حقایقی که تیم فرانسوی در تهیه آنها کمک کرده است.

وزیر خارجه فرانسه همچنین از یک کلیسای ارتدکس که به دیوارهای آن تصاویری از قربانیان حوادث اخیر بر آن نصب شده بود، بازدید کرد.

منطقه مسکونی بوچا واقع در شمال‌غربی کی‌یف در طول ماه مارس در تصرف نیروهای مسلح روسی بود و هنگامی عقب نشینی از این شهر، خبرنگاران خارجی تصاویری از خیابان‌های مملو از اجساد را به جهان مخابره کردند که گفته می‌شود بر اثر گلوله‌باران جان باختند؛ موضوعی که اتهام جنایات جنگی را علیه مسکو مطرح کرده است و کرملین آن را رد می‌کند و انگشت اتهام را به سمت نیروهای اوکراینی می‌گیرد.

در برنامه وزیر امور خارجه فرانسه به کی‌یف، دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور و دیمیترو کولبا همتای اوکراینی وی نیز گنجانده شده است.

در این دیدارها گفت‌وگو در مورد محدود شدن صادرات غلات و دانه‌های روغنی اوکراین مطرح شده؛ موضوعی که گفته می‌شود خطرات واقعی ناامنی غذایی را افزایش داده و حال فرانسه به دنبال راهکاری برای حل این مشکل برآمده است.

تحلیل‌گران معتقدند که بحران غذا و ناامنی غذایی تنها یکی از تبعات جنگ در اوکراین است که با توجه به خشکسالی و تغییرات اقلیمی اخیر، بخش قابل توجهی از مردم سراسر جهان را متاثر کرده و جمعیت مواجه با ناامنی غذایی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

به عبارتی هرچند جنگ‌ها به طور کلی تهدیدی برای امنیت غذایی مناطق درگیر محسوب می‌شوند اما جنگ میان اوکراین و روسیه از آنجا که هر دو از تولیدکنندگان مهم و صادرکنندگان جهانی غلات و دانه‌های روغنی هستند، جهان را با بحران غذایی جدی مواجه کرد.

این بحران در کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه به شکل افزایش بهای غلات رخ نشان داد اما وضعیت نگران‌کننده‌ای را برای کشورهای فقیر و نیازمند به کمک سازمان‌های جهانی رقم زد.

تحویل تجهیزات و تسلیحات فرانسوی به کی‌یف

تحویل تجهیزات امنیت شهری همچون کامیون‌های آتش‌نشانی و آمبولانس نیز از دیگر محورهای این سفر است که هنوز در مورد جزئیات و میزان آن‌ها خبری نیست.

کولونا که سه‌شنبه هفته گذشته نخستین سفر خارجی خود در قامت وزیر امور خارجه فرانسه را با عزیمت به آلمان رقم زد، در نشت سران گروه هفت از یک طرف اعلام کرد که هیچ یک از کشورهای این نشت در جنگ علیه روسیه نبودند اما از طرف دیگر خوستار تقویت بیشتر حمایت‌ها از اوکراین در دراز مدت و در تمام جبهه‌ها شد.

تبیین طرح امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر “جامعه سیاسی اروپایی”، که گفته می‌شود اوکراین و انگلیس نیز در آن نقش‌آفرین باشند، نیز از برنامه‌های سفر رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه به آلمان بود. طرحی که روز گذشته در سفر به اوکراین با اطمینان دادن به کی‌یف در زمینه ادامه تحویل سلاح‌های بیشتر، در قالبی دیگر تجلی یافت.

کلونا در سفر به اوکراین، اطمینان داد که فرانسه تحویل تسلیحات خود به اوکراین را ادامه خواهد داد و تقویت خواهد کرد.

اواخر ماه آوریل نیز مکرون از جزئیات تسلیحات ارسالی فرانسه به کی‌یف پرده برداشت و از ادامه این روند خبر داد.

رئیس جمهور فرانسه با شکستن سکوت خود در برابر سوالاتی که در زمینه سلاح‌های ارسالی این کشور به اوکراین مطرح شده بود، بدون اشاره به میزان سلاح‌های تحویل شده، از ارسال موشک میان برد و قابل حمل ضد تانک «میلان» خبر داد.  تحویل «هویتزر» خودکششی ۱۵۵ میلیمتری سزار نیز در فهرستی که مکرون اعلام کرد، به چشم می‌خورد.

فرانسه برخلاف دیگر متحدان غربی خود، تا آن تاریخ در مورد محتوای محموله‌های نظامی تحویلی خود به اوکراین سکوت کرده و وزارت نیروهای مسلح این کشور نیز در هفته‌های اخیر بارها در پاسخ به سوالات رسانه‌ها در این زمینه، مایل به توضیح نشده بود.

سلاح‌های خودکششی سزار پیشتر در عراق علیه داعش و همچنین در مالی مورد استفاده قرار گرفته و کارایی فوق‌العاده آنها گزارش شده بود.

irna.ir/xjJzD2

**لاوروف: مسکو تنها با مین زدایی بنادر توسط اوکراین، جابجایی غلات را تضمین می کند

وزیر امور خارجه روسیه، تردد کشتی های حامل غلات به سوی مدیترانه را به مین زدایی بنادر توسط اوکراین مشروط کرد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه که به بحرین سفر کرده است امروز (سه شنبه) پس از دیدار با همتای بحرینی خود در جمع خبرنگاران افزود:  اگر «کی یف» مشکل مین‌زدایی در بنادر را حل کند، ناوگان دریایی روسیه ورود و تردد بدون مشکل کشتی‌های حامل غلات به دریای مدیترانه را فراهم می‌کند.  

وی با بیان اینکه حل مشکل غذایی که با جنگ اوکراین به وجود آمده در دست غرب و « کی یف » است، افزود: کشورهای غربی با بستن بنادر خود بر روی کشتی های روسی و تعطیل کردن زنجیره های لجستیکی و مالی ، مشکلات مصنوعی زیادی ایجاد کردند.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: آنها ( غرب ) باید بطور جدی درباره آنچه برایشان مهم است فکر کنند و یک پویش عمومی درباره مشکل امنیت غذایی ایجاد کنند و یا یک اقدام ملموسی برای حل این مشکل بردارند. 

وی درباره محور گفت و گوهایش با طرف بحرینی گفت  که با همتای بحرینی خود درباره پرونده‌های مربوط به همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور گفت و گو کرده است.  

وزیر امور خارجه روسیه بررسی درگیری بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را از دیگر محورهای گفت و گوی خود با وزیر امور خارجه بحرین بیان کرد و افزود: در این گفت و گو بر حل و فصل مناقشه بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تاکید شد. 

لاوروف با بیان اینکه «ما باید از احیای روند صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حمایت کنیم،  تاکید کرد که کشورش در شرایط کنونی تمام تلاش خود را برای حمایت از فلسطینی‌ها انجام می‌دهد. 

« عبداللطیف الزیانی» وزیر امور خارجه بحرین نیز گفت که با «لاوروف» درباره آتش بس در اوکراین و باز کردن کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیر نظامیان گفت و گو کرده است. 

وی با اشاره به دیدار روز گذشته وزیر امور خارجه روسیه با شاه بحرین اظهار داشت: «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین در دیدار با وزیر امور خارجه روسیه به لزوم پایان دادن به درگیری در اوکراین و توسل به گفت و گو تاکید کرد. 

وزیر خارجه بحرین اضافه کرد: من با همتای روس خود راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک بین دو کشور را بررسی کردیم. 

وی افزود: ما بر موضع خود که خواستار راه حل‌های دیپلماتیک برای بحران اوکراین است، تاکید می‌کنیم.

irna.ir/xjJzHJ

**حمایت آلمان از تخلف نفتکش های یونانی

دولت آلمان روز سه شنبه با صدور بیانیه ای از تخلف نفتکش های یونانی در ورود به آبهای منطقه ای ایران حمایت کرد و خواستار آزادسازی نفتکش ها از سوی ایران شد.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

دولت برلین بدون اشاره به اقدام غیرقانونی  یونان در توقیف کشتی نفتکش و محموله نفتی ایران، ادعا کرد که اقدامات ایران، مداخله غیرقابل توجیه در کشتیرانی تجاری است و از اینرو ناقض شدید مقررات بین المللی است.

در این بیانیه آمده است: ما از ایران می خواهیم بی درنگ این نفتکش ها و خدمه آن را آزاد کند و به حق ناوبری آزاد و امنیت دریایی احترام گذارد.

سپاه نیوز به نقل از روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از توقیف ۲ فروند نفتکش یونانی به دلیل ارتکاب تخلف در روز جمعه در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

آتن خواستار آزادی کشتی ها و خدمه آنها شده و توقیف نفتکش ها را محکوم کرده است. این درحالیست که ایران در واکنش به دزدی دریایی یونان دست به اقدام متقابل زد که از تمام شرایط لازم قانونی بودن برخوردار است. در واقع اقدام ایران در پاسخ به یک عمل متخلفانه بین‌المللی و به منظور ترغیب یونان به رعایت وظایفش طبق حقوق بین‌الملل صورت گرفته است.

irna.ir/xjJzHL

رزمایش چین، به رخ کشیدن ظرفیت پکن برای الحاق تایوان به سرزمین اصلی

پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز در گزارشی به پرواز ۳۰ فرونده جنگنده ارتش آزدیبخش چین در نزدیکی تایوان همزمان با ورود یک سناتور آمریکایی به این جزیره پرداخت و نوشت: این در حالی بود که نیروی دریایی ارتش آمریکا هم در فاصله نه چندان دوری در حال برگزاری رزمایش مشترک با تایوان بود.

از ابراز علاقه تاجیکستان به استفاده از بنادر ایرانی تا توپ مذاکرات هسته‌ای وین در زمین واشنگتن

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، کارشناسان می‌گویند چین به طور عملی و با انجام این عملیات، اشغال تایوان را با برتری هوایی تمرین و شبیه سازی کرده است. این موضوع همچنین هشداری به آمریکا بوده که ارتش چین دارای این ظرفیت است که به سرعت به مساله تایوان و الحاق آن به سرزمین اصلی یکبار و برای همیشه پایان دهد.

۳۰ جنگنده حاضر در این رزمایش چین شامل دو فروند هواپیمای هشداردهنده KJ-۵۰۰، چهار هواپیمای الکترونیکی اطلاعاتی Y-۸، یک فروند جنگنده الکترونیک Y-۸، یک فروند جنگنده ضد زیر دریایی Y-۸، چهار فروند جنگنده J-۱۶، هشت فروند جنگنده J-۱۱، چهار فروند جنگنده J-۱۰، دو فروند سوخو ۳۵ و چهار فروند سوخو ۳۰ بوده‌اند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که این جنگنده‌ها روز دوشنبه وارد حریم هوایی اعلام شده این جزیره از بخش جنوب غرب و جزیره دونگ شا شده اند.

این دومین فعالیت بزرگ جنگنده های چینی در سال ۲۰۲۲ بود. در دفعه قبل که در روز ۲۳ ژانویه رقم خورد، ۳۹ فروند جنگنده چینی وارد حریم هوایی تایوان شده بودند. این در حالی است که ناظرین می‌گویند بعد از مدت‌ها چین در نیروی هوایی خود از جنگنده های سوخو ۳۵ استفاده کرده است.

روز گذشته تمی داک ورث سناتور آمریکایی در یک ورود اعلام شده و برای یک دیدار سه روزه وارد تایوان شد. او قرار است با مقامات محلی از جمله تسایی اینگ- ون دیدار کند.

حضور ۳۰ فروند جنگنده چینی در نزدیکی تایوان در حالی بود که در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری، ناوهای هواپیمابر آبراهام لینکل و رونالد ریگان در جنوب شرقی اوکیناوا رزمایش داشتند. این محل در نقطه حساسی قرار دارد و به نوعی در صورت حمله چین به تایوان، مکان احتمالی مداخله آمریکا قلمداد می‌شود.

یک کارشناس نظامی مستقر در پکن که خواست نامش فاش نشود روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت که این عملیات بدان معناست که ارتش آزادی بخش احتمالاً برتری هوایی خود برای تصرف تایوان را در حضور ناوهای هواپیمابر آمریکایی تمرین کرده است.

کارشناسان نظامی می‌گویند برخی از جنگنده های حاضر در عملیات چین مانند J-۱۱، تنها با هدف نشان دادن برتری نظامی به پرواز درآمده‌اند.  در حالی که برخی دیگر مانند سوخو ۳۵ بیشتر جنبه چند وجهی داشته و برخی دیگر هم مانند سوخو-۳۰ و J-۱۶ هم می‌توانند اهداف زمینی و دریایی را هدف قرار دهند.

برخی از ناظران دیگر هم می‌گویند این احتمال وجود دارد که سیستم دفاعی تایوان شاید موفق به شناسایی تمامی جنگنده‌های حاضر در این عملیات به دلیل جنگ الکترونیک شدید یا استفاده از سیستم‌های ضد رادار در جنگنده‌ای مانند J-۲۰ نشده باشد.

ژنگ ژیان رییس موسسه مطالعات تایوان در دانشگاه ژیان من به گلوبال تایمز گفت: اطلاعات پروازها نشان می دهد که ارتش آزادی بخش احتمالا بارها موجی از حملات بدون توقف را به این جزیره تمرین کرده است.

وی افزود: تمرین‌هایی مانند رزمایش روز دوشنبه نشان دهنده عزم جدی ارتش آزدی بخش چین برای انجام یک حرکت عظیم است. احتمالا آنها یک حمله ناگهانی را تمرین می‌کنند که یکبار و برای همیشه به مساله تایوان پایان دهد. در صورتی که هرگونه درگیری روی دهد، علاوه بر نیروهای هوایی، نیروی زمینی، دریایی و فضای سایبری چین نیز به سرعت مداخله خواهند کرد.

براساس اعلامیه‌های رسمی، ارتش چین در ماه می نیز دست کم دو رزمایش را در اطراف جزیره تایوان و با هدف مقابله با فعالیت‌های مشترک تایوان و آمریکا برگزار کرده است.

irna.ir/xjJzGG


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا