بین‌الملل

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

**خیز دوشنبه و تهران به سمت ثبات و تقویت روابط

کارشناسان تاجیک با اشاره به سفر اخیر امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان به تهران اذعان کردند که مرحله جدیدی از روابط دو کشورآغاز شده است و دو طرف به سمت ثبات و تقویت روابط خیزبرداشته اند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

خبرگزاری آسیا پلاس تاجیکستان روز چهارشنبه در گزارشی به مناسبت سفر اخیر امامعلی رحمان  به تهران که هشتم و نهم اردیبهشت  انجام شد، نوشت: سفر رئیس جمهوری تاجیکستان به ایران پس از ۹ سال و دیدار با ارگان های مختلف رسمی این کشور بخصوص حضرت آیت الله خامنه ای  رهبر معظم انقلاب اسلامی و آیت الله سید  ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری پیام های مشخصی دارد.

در این گزارش آمده است : از سال ۲۰۱۹ تحولات قابل توجهی در روابط دو کشور به ویژه در بخش‌های امنیتی و دفاعی رخ داده است و در پی چالش‌های امنیتی منطقه‌ای، دو کشور کمیته مشترک دفاعی- نظامی تشکیل داده‌اند. این اتحاد امنیتی برای تاجیکستان در پی تحولات بیشتر، به ویژه در پی مناقشه مرزی با قرقیزستان و افغانستان، اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است.

سفر رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان در اوایل پاییز سال گذشته برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سفر رسمی به دوشنبه نقطه عطف مهمی در روابط دو کشور تلقی شد. به ویژه اینکه با حمایت تاجیکستان و پذیرش سایر اعضای سازمان همکای شانگهای، روند الحاق ایران آغاز شد.  

افتتاح کارخانه تولید پهپاد ابابیل ۲ در تاجیکستان نز با استقبال خوب جامعه رسمی و کارشناسی دو کشور همراه  و با پیام های مهم و خاصی تفسیر شد.

اخیراً صحبت های زیادی در مورد توسعه روابط دو کشور در آینده مطرح شده و حتی گفته می شود که ممکن است به سطح روابط قبلی حتی به سطح مشارکت استراتژیک بازگردد. این و دیگر جنبه های روابط ایران و تاجیکستان توسط آسیا پلاس با کارشناسان تاجیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سوالاتی را مطرح کرد.

قاسم بیک محمد، کارشناس ایران و افغانستان در این مورد گفت: از سال ۲۰۱۹ اقداماتی در روابط تاجیکستان و ایران انجام شده است که نشان از حسن نیت دو طرف برای بهبود روابط بود. در کنار سفرهای مقامات دو کشور، پروتکل همکاری امنیتی نیز امضا شد که برای اعتمادسازی بین دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

در گذشته مشکل ارتباطات عمدتاً مربوط به حوزه روابط امنیتی بود و از این طریق شاهد بازدیدهای متقابل نهادهای امنیتی و انتظامی دو کشور بوده ایم. به ویژه سفر وزیر دفاع تاجیکستان و تشکیل کمیته مشترک نظامی و دفاعی با تمرکز بر متن تحولات جاری منطقه ما از اهمیت بالایی برخوردار بود. همچنین با در نظر گرفتن بستر توسعه در منطقه، ایجاد سرمایه گذاری مشترک برای تولید پهپاد ابابیل ۲  که امکان تولید انواع پهپاد را فراهم می کند، اقدامی غیرمنتظره برای منطقه و فراتر از آن بود.  

با توجه به تحولات منطقه ای و جهانی، داشتن متحد و شریکی مانند ایران با تاریخ، زبان و فرهنگ مشترک در کنار سایر شرکای خارجی از جمله قدرت هایی مانند روسیه و چین برای تاجیکستان بسیار مهم است.
این کارشناس تصریح کرد:سناد همکاری امضا شده نشان از تلاش دو طرف برای جبران خلأهای همکاری است. اما آنچه در گذشته اتفاق افتاده باید تجربه خوبی برای هر دو طرف باشد. یعنی خط قرمز منافع ملی باید به وضوح توسط دو طرف تشخیص داده شود و سعی شود خطوط قرمز منافع ملی یکدیگر را پایمال نکنند.

وی اظهار امیدواری کرد : با این سفر اهمیت این موضوع بیش از پیش نمایان شود و اعتماد بین دو کشور به ویژه در میان نخبگان سیاسی آن که در گذشته کاهش یافته بود، به سطح جدی تری بازگردد.

قاسم بیک محمد تصریح کرد: همچنین آب شدن یخ روابط امری زمان بر است و همکاری های گسترده عمومی و دوجانبه دو کشور چه در سطح دوجانبه و چه در سطح منطقه ای می تواند شاخص مثبتی برای این روند باشد.

 او گف: در مرحله کنونی روابط، زمینه های اولویت باید همکاری های اقتصادی و تجاری و همچنین تمرکز بر گسترش همکاری های نظامی، فنی و امنیتی  با توجه به وضعیت منطقه به ویژه افغانستان و حضور گروه های تروریستی مختلف باشد. از نظر مسائل تجاری و اقتصادی، هم سرمایه گذاری های ایرانی و هم استفاده از فناوری های پیشرفته موجود در ایران برای اجرای پروژه های اقتصادی و زیربنایی در تاجیکستان است.
 

او افزود: در مرحله کنونی روابط، زمینه های اولویت باید همکاری های اقتصادی و تجاری و همچنین تمرکز بر گسترش همکاری های نظامی، فنی و امنیتی باشد. از نظر مسائل تجاری و اقتصادی، هم سرمایه گذاری های ایرانی و هم استفاده از فناوری های پیشرفته موجود در ایران برای اجرای پروژه های اقتصادی و زیربنایی در تاجیکستان است.

وضعیت منطقه به ویژه افغانستان و حضور گروه های مختلف تروریستی و افراطی در این کشور به ویژه در مناطق هم مرز با تاجیکستان و آسیای میانه، نیاز متقابل چنین همکاری هایی بین تاجیکستان و ایران است تا هم امنیت خود و هم امنیت  منطقه  را تضمین کنند.

سیف الله ملاجون، استاد تاریخ نیز گفت : اولین قدم ها برای گرم شدن روابط بین دو کشور ایران و تاجیکستان برداشته شده است.

وی تصریح کردک ایران و تاجیکستان با توجه به تحولات امنیتی و سیاسی در منطقه و جهان، مرحله جدیدی از روابط را آغاز کرده اند. زیرا پس از اتفاقات رخ داده  سال ۲۰۱۵ در تاجیکستان، مرحله جدیدی در روابط دو کشور آغاز شده است … تحولات افغانستان همسایه، ناآرامی در مرز ما با قرقیزستان و حوادث جنگ اوکراین که صفحه جدیدی در نظام بین الملل محسوب می شود، دو کشور ما را به هم نزدیکتر کرده است.

این کارشناس افزود: روابط اقتصادی، نظامی و امنیتی ممکن است در حال گسترش باشد، اما این دو عامل به طور اجتناب ناپذیری بر سطح روابط فرهنگی تأثیر می گذارد. به هر حال این فر اتفاق خوبی بود و دو کشور گامی جدی برای احیای روابط نزدیک برداشتند و فصل جدیدی در روابط دوجانبه شکل گرفت.

بختیار خولیکوف، رئیس بخش تحلیل و پیش بینی سیاست خارجی، مرکز مطالعات استراتژیک تحت ریاست جمهوری تاجیکستان  هم گفت: عملاً در روابط بین الملل بین کشورها مراحلی وجود دارد که بر اثر عوامل مختلف روابط سرد، نرم، بسیار خوب یا در سطح استراتژیک می شود. روابط تاجیکستان و ایران نیز مدتی دوره بی ثباتی یا عدم اطمینان بوده است. به ویژه از سال ۲۰۱۹ نوعی روند تلطیف تدریجی روابط دو کشور آغاز شده است که نقطه اوج آن سفر رسمی امامعلی رحمان به ایران است. بر اساس تجربه روابط بین الملل،   این بازدید نشان از بهبود روابط و به نوعی عبور از فاز سرد است.

همچنین سفر امامعلی رحمان به ایران نشانه احیای روابط دو کشور است. علاوه بر این، ایران بدون توجه به شرایط منطقه و سطح روابط یا فاز نرم و سرد، همواره شریک قابل اعتماد تاجیکستان و از بسیاری جهات شریک اصلی استراتژیک ما بوده است.

در عین حال، در مرحله جدید، دو کشور به سه گروه همکاری نیاز دارند:

۱ جهت سیاسی-امنیتی. با توجه به شرایط کنونی منطقه، روند بحران افغانستان و تهدیدات و چالش هایی که امروز در منطقه آسیای مرکزی با آن مواجه است، یکی از اولویت ها تلقی می شود.

۲. لجستیک و جهت ارتباط. مشارکت تاجیکستان در این پروژه ها از منظر توسعه استراتژیک مفید تلقی می شود. به ویژه  بندر چابهار، پیوندهای لجستیکی بین منطقه ای توسط ایران برای تاجیکستان بسیار مهم است.

۳. بخش بورس کالا. با توجه به وضعیت اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه، احتمال کمبود برخی محصولات در بازارهای جهانی به ویژه آسیای مرکزی و تاجیکستان وجود دارد. بنابراین ارتقای همکاری تاجیکستان در زمینه همکاری های تجاری و اقتصادی بسیار مهم است.

irna.ir/xjJzXv

**تأکید بر گسترش مناسبات تجاری ایران و افغانستان

دستیار وزارت صنعت و تجارت دولت طالبان و نماینده‌ ویژه‌ وزیر راه و شهرسازی ایران در امور افغانستان بر افزایش مناسبات تجاری و تقویت زیرساخت‌های مرزی دو کشور تأکید کردند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

دستیار وزارت صنعت و تجارت دولت طالبان عصر روز گذشته ( سه شنبه)  با سید حسین میر شفیعی، نماینده‌ ویژه‌ وزیر راه و شهرسازی ایران در امور افغانستان و شیرزادی، رایزن اقتصادی سفارت ایران در کابل، دیدار  و دو طرف بر تقویت زیرساخت‌های مرزی، بنادر، پارک‌های صنعتی و صادرات خالص گفت‌وگو کردند.

میرشفیعی در این دیدار گفت: همان گونه که افغانستان خریدار شماری از کالاهای ایران است، جمهوری اسلامی ایران نیز خریدار محصولات افغانستان بوده که با مدیریت و توافقات دو جانبه، می‌توان تجارت دو کشور را تنظیم نمود.

نماینده‌ ویژه‌ وزیر راه و شهرسازی ایران در امور افغانستان افزود: بندر چابهار با امکانات بهتر و بیشتر در خدمت تاجران افغانستان است، آنها می‌توانند از ناوگان هوایی این بندر در بخش حمل و نقل کالاها بهره ببرند.

جمال، دستیار امور صنعت و تجارت دولت طالبان نیز ضمن استقبال از اظهارات  شفیعی به مشترکات دو کشور اشاره کرده و به تحکیم روابط بیشتر ایران و افغانستان تأکید کرد.

جمال افزود: با وجود تحولات؛ روابط دو کشور حسنه و استوار بر حسن هم‌جواری بوده و این روابط در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی و سرمایه‌گذاری نیز به قوت خود باقی خواهد ماند.

irna.ir/xjJB5S

**تکاپو برای توسعه تجارت از کرانه خلیج فارس تا جنوبی‌ترین نقطه آفریقا

سودای توسعه تجارت از کرانه خلیج فارس تا جنوبی‌ترین نقطه آفریقا سرخط اخبار ۲ روز گذشته رسانه‌های بوشهر بود؛ چرا که کومالو ( سفیر کشور آفریقای جنوبی در ایران) به این استان آمد تا تفاهم‌نامه‌های پیشین میان دو طرف را ” حیات بخشد”.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

روشن‌ترین نمایی که از آفریقای جنوبی در حافظه ایرانی‌ها خودنمایی می‌کند تصویر نلسون ماندلا رهبر آزادیخواهان سیاه پوست ضد تبعیض نژادی این کشور و مبارزات آنها برای رهایی از زیر یوغ حاکمان آپارتاید است که تمام قد در دفاع از انسانیت ایستادند؛ نقطه آغاز از سرگیری تعامل ایران با این کشور -البته این بار عاری از آپارتاید- هم به نخستین سفر ماندلا به تهران برمی‌گردد، سال ۱۳۷۱ که برای قدردانیِ از حمایت جمهوری اسلامی از جریان مبارزه کشورش به ایران سفر کرد.

از آن پس یکبار دیگر ماندلا به ایران آمد و پس از آن چندین بار وزرای امور خارجه دو کشور (بویژه در دهه ۹۰) در سفرهایی به بحث درباره توسعه روابط تجاری پرداختند؛ حالا قرار است در سال جاری دولتمردان ایران برای پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی به پرتوریا بروند.

امیر عبدالهیان وزیر امورخارجه ایران اوایل خرداد ماه در دیدار با دلامینی، معاون وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه محدودیتی در مورد روابط با آفریقای جنوبی قائل نبوده و بویژه دولت جدید درصدد توسعه روابط با کشورهای قاره آفریقا است.

پس از گذشت یک هفته از این دیدار، بحث و بررسی درباره همه آنچه بوشهر برای نوسعه روابط تجاری ایران و آفریقای جنوبی دارد، در سفر سفیر این کشور به کرانه خلیج فارس از سر گرفته شد و این همه، در جلسه‌های گفت‌وگو، در نشست‌ها و در بازدیدهای مختلف، از بنادر تا نخلستان های دشتستان جست و جو شد.

کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی، نقشه راهی برای توسعه روابط تجاری از بوشهر

ویکا مازوی کومالو هر جای بوشهر و دشتستان که رفت و هر وقت که با مسئولان بوشهری به بحث و گفت‌وگو نشست از کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی سخن به میان آورد، آن چیزی که به گفته او تمام خلاءهای موجود برای توسعه مبادلات تجاری ۲ طرف را در ۲۳ تفاهم‌نامه موجود بررسی می‌کند و حالا باید دید چطور می‌توان به آن زندگی بخشید.

 به گفته کومالو آفریقایی بسیاری از میزبانان فارسی و بوشهری او اطلاعات کافی از وجود این کمیسیون نداشتند و سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه باید برای معرفی آن بیشتر کوشش کنند.

آقای سفیر از بعد از ظهر دوشنبه ورود به بوشهر که برای بازدید از شرکت صنایع سیمان دشتستان رفت تا هنگامی که سرانجام پایان روز سه‌شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان بوشهر با مسئولان میزبان به بحث و تبادل نظر نشست، در پی تحقق همین هدف بود.

چرا که به اعتقاد او  همه داشته‌های بوشهر برای توسعه تجارت و تبادل دانش فنی در ۲۳ تفاهم‌نامه ایران و آفریقای جنوبی می‌گنجد و تنها باید شرکت‌های فعال در این بخش را شناسایی و موقعیت را برای کارآفرینان هر دو کشور فراهم کرد.

کومالو معتقد است پیش از اینکه رئیس جمهور ایران مهر یا آبان ماه سال جاری به کشورش سفر کند لازم است قابلیت‌های اقتصادی ۲ طرف شناسایی شود تا این سفر در حل مشکلات و توسعه روابط موثرتر واقع شود؛ هدفی که او در سفر به بوشهر هم دنبال کرد.

مدیران بوشهری هم در سراسر این سفر، کوشیدند محصولاتی که از اقبال بیشتری برای قرار گرفتن در سبد صادراتی و سفر از مرزهای خلیج فارس به جنوبی‌ترین نقطه قاره سیاه برخوردارند، از سیمان و تولیدات برآمده از معادن گرفته تا خرمای کبکاب‌های خاص دشتستان و شاه‌میگوهای پرورشی بوشهر  را به دایره معرفی بیاورند.

جاذبه‌های دشتستان برای سفیر سرزمین رنگین‌کمان

سفیر آفریقای جنوبی سفرش به بوشهر را از دشتستان آغاز کرد؛ ابتدا به بازدید از شرکت صنایع سیمان این شهرستان رفت و سپس در نشستی با عنوان “بررسی توسعه همکاری استان بوشهر و کشور آفریقای جنوبی” با مسئولان شهرستانی و استانی به بحث و گفت‌گو پرداخت.

هنگامی که کومالو در بازدید از شرکت سیمان دشتستان گفت کشورش سالانه به واردات ۳۰میلیون تن سیمان نیاز دارد، مدیرعامل صنایع سیمان دشتستان برای قرار دادن خود در فهرست منابع تامین کننده این محصول برای آفریقای جنوبی ابراز آمادگی کرد.

  ایرج موسوی گفت: هلدینگ سیمان دشتستان با مزیت فاصله ۶۰کیلومتری تا بندر می‌تواند تامین کننده بخشی از نیاز این کشور باشد.

خبرها به نقل از فرماندار دشتستان نشان می‌دهد که در پایان سفر به این شهرستان صنعت سیمان، منابع معدنی و خرمای آن مورد توجه میهمان قرار گرفته است.

خرمای بوشهر در سودای سفر به آفریقا

بر اساس گفته احمد بنافی، نخلستان های بوشهر سالانه ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌کنند و آمادگی صادرات بخش زیادی از آن را به کشورهای هدف دارد و آفریقای جنوبی می‌تواند یکی از آنها باشد، ظرفیتی که به گفته فرماندار در نشست با کومالو بررسی شد.

مزیت گونه‌های خاص خرمای بوشهر برای راهی شدن به جنوب آفریقا، در بیشتر نشست‌هایی که روز بعد در مرکز استان بوشهر برگزار شد هم به سفیر آفریقای جنوبی گوشزد شد تا مگر این محصول ارگانیک بوشهری راهی بیش از گذشته به بازارهای جهانی بیابد.

 استاندار بوشهر در نشست توسعه صادرات غیر نفتی که این بار کومالو هم میهمان آن بود سخن از ۱۰ نوع خرمای بوشهر گفت که توانسته است تا کنون ۱۰۰ کارخانه تولید فرآورده و بسته بندی را در این استان فعال کند و حالا می‌تواند بازار آفریقای جنوبی را در اختیار گیرد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر هم برگزاری سالانه نمایشگاه خرما را فرصتی برای بازرگان‌های آفریقایی دانست تا بیشتر با این ظرفیت بوشهر آشنا شوند.

کومالو هم که میهمان سرزمین نخل و آفتاب شده بود، بر کیفیت خرمای بوشهر اذعان کرد که استان بوشهر مرغوب‌ترین نوع خرما را تولید می‌کند و این می‌تواند یکی از کالاهایی باشد که راه صادرات به آفریقای جنوبی می‌یابد.

طعم خوش توسعه تجارت با میگوی پرورشی بوشهر

حالا که سفیر آفریقای جنوبی آمده بود تا قابلیت‌های صادراتی بوشهر را بررسی کند و نتیجه را به کشورش ببرد، نمی‌شد سخنی از میگوی خوش طعم بوشهری به میان نیاید چرا که کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند با همه مزیت‌هایی که دارد خیلی زود می‌تواند در ذائقه ملت جنوب آفریقا جا خوش کند.

استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرکل جهاد کشاورزی و دیگر مدیران بوشهری بخوبی از فرصت پیش‌آمده برای معرفی طلای صورتی اسن استان به سفیر سرزمین الماس‌ها استفاده کردند و  هرجا نشستی با حضور کومالو برگزار شد سخنی از ظرفیت صادراتی میگوی بوشهر به میان آمد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر حدود ۵۰ درصد از ۶۰ هزار تن میگوی پرورشی ایران در بوشهر تولید می‎ شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی بوشهر هم که برای معرفی ظرفیت کشاورزی و شیلات بوشهر به نشست توسعه تجارت غیر نفتی آمده بود، اعلام کرد که استان بوشهر سالانه ۲۸ هزار تن میگوی پرورشی تولید می‌کند که این میگوها در بسته‌های یک تا ۱۰ کیلویی بسته بندی و صادر می‌شود.

نوذر منفرد خطاب به سفیر میهمان در نشست، توصیه کرد: میگو محصول ویژه استان بوشهر است که پیشنهاد می‎شود تاجران آفریقای جنوبی به صورت ویژه روی آن کار کنند.

البته او در ادامه سخنان خود نیازهای استان بوشهر برای واردات از آفریقای جنوبی را هم پیشنهاد کرد، او تبادل تکنولوژی تولید ژل آلوئه ورا و گوجه فرنگی خشک از جمله تقاضاهای استان بوشهر دانست.

به گفته او استان بوشهر سالانه ۲۴۰ هزار تن گوجه فرنگی صادر می‌کند و بازرگان‌های بوشهری مشتاق هستند با واردات تکنولوژی خشک کردن این محصول ارزش افزوده آن را افزایش دهند.

در پایان سفری ۲ روزه که می‌تواند اثری طولانی بر مناسبات تجاری بوشهر و آفریقای جنوبی یگذارد، استاندار بوشهر بار دیگر داشته‌های بوشهر را برای کومالو مرور کرد، احمد محمدی‌زاده ظرفیت‎های شاخص استان بوشهر برای صادرات به آفریقای جنوبی را خرما، میگو، کود شیمیایی، مواد اولیه پتروشیمی، فرش دستباف، پروژه‌‎های مشترک کشتی سازی، مواد معدنی مانند آهک و خدمات فنی مهندسی حوزه نفت و گاز عنوان کرد.

همه سابقه‌ تاریخی و دوستانه روابط ایران و آفریقای جنوبی در سفر ۲ روزه کومالو به بوشهر او را همراهی می‌کرد؛ استاندار بوشهر به سفیر این کشور دوست گفت که بوشهر خانه اوست و امیدواراست این سفر مقدمه‌ای برای پایدارتر شدن روابط تجاری ایران و آفریقای جنوبی باشد.

کومالو هم در پاسخ به میهمان نوازی بوشهری‌ها و با اشتیاقی فراوان گفت که درِ سفارت آفریقای جنوبی همیشه برای فعالان اقتصادی بوشهر باز است و با آغوش گشوده برای تسهیل‌گری در این بخش تلاش می‌کنیم.

او  اذعان داشت که روابط تجاری ایران و کشورش قابل افزایش است، ارتباط نزدیک و تنگاتنگ این ۲ کشور را دروازه ای برای توسعه مبادلات تجاری آنها می‌بیند.

او به مثابه سفیری برای قاره سیاه هم گفت که حوزه آفریقا ۵۵ کشور تجارت آزاد دارند که این می‌تواند، هابی برای صادرات محصولات ایرانی به کشورهای حوزه آفریقا باشد.

این سفر ۲ روزه به بوشهر را می‌توان گام نخست برای تعامل تجاری با آفریقای جنوبی تلقی کرد؛ گامی که در آن دورنمای بالقوه توسعه تجارت از کرانه خلیج فارس تا آفریقا ترسیم شده است و می‌تواند مراوده‌های اقتصادی چنان مستحکم شکل گیرد که سفر کومالو را به نقطه عطفی تاریخی بدل کند.

irna.ir/xjJzVt

**تحرکات آمریکا برای سازماندهی دوباره داعش در عراق

افزایش تحرکات داعش در ماه های اخیر باعث گمانه زنی های بسیاری شده که آمریکا به عنوان پدرخوانده تروریست ها بار دیگر وارد عرصه شده تا گروه های تروریستی را در راستای اهداف و سیاست های شوم واشنگتن در منطقه به ویژه عراق سازماندهی کند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

کارشناسان امنیتی عراق بر این باروند که آمریکا بار دیگر اقدام به سازماندهی و حمایت از داعش کرده است و تلاش می کند تروریست ها در مناطق دور دست و سخت گذر استان های مرزی عراق صفوف خود را بازیابند.  

در همین باره «علی الوائلی»، کارشناس امنیتی عراق، نسبت به نقشه و طرح احیای گروه های تروریستی تحت نظارت و رهبری آمریکا هشدار داد.

وی در گفت و گو با المعلومه اظهار کرد که آمریکا  دوباره به سازماندهی گروه های تروریستی به ویژه داعش در نقاط دور از مرزهای عراق در مجاورت سوریه و عربستان روی آورده و  نقشه ‌هایی برای احیای تروریست‌ها در مناطق دورافتاده در دست اجرا دارد.

این کارشناس امنیتی گفت که تروریست ها در برخی از مناطق بیابانی عراق، هم مرز با سوریه و عربستان و کوهستان های سخت گذر در استان‌های دیاله و کرکوک که دسترسی خودروهای نظامی به آنها ممکن نیست، فعال شده اند.

الوائلی افزود که آمریکا نیروی پهپادی خود را برای کمک و خدمت به تروریست ها به کار گرفته است و از این طریق به تروریست ها در یافتن مناطق بیابانی و ارتفاعات غیر قابل نفوذ و دور از اشراف نیروهای امنیتی و نظامی عراق به گروه تروریستی اطلاعات می دهد.

وی خاطرنشان کرد برخی گروه‌های تروریستی در مناطق قابل شناسایی و نزدیک مراکز استان‌ها فعال هستند که هدفشان جلب توجه و تمرکز دستگاه‌های امنیتی است، در حالی که بخش عمده و بیشتر تروریست‌ها در مناطق بسیار دورتر که توسط آمریکایی‌ها تعیین شده است، مستقر هستند تا شناسایی آنان توسط نیروهای نظامی دشوار باشد.

الوائلی گفت که بخش هایی از دره‌های بیابانی در مجاورت سوریه یا به سمت عربستان سعودی، مناطقی دور افتاده و غیر قابل شناسایی برای گروه تروریستی داعش هستند که دسترسی نیروهای عراقی به آنها دشوار است.

نیروهای اشغالگر آمریکا در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

گروه تروریستی داعش که طی ماه های اخیر تحرکات زیادی از خود نشان داده بود، از ابتدای خردادماه امسال، تحرکات خود را تشدید کرده است، بطوری که بارها حملات خونباری را به مناطق روستایی در استان های دیالی، صلاح الدین و نینوا داشته است.

از مهمترین این حملات که سوم خرداد ماه، با شلیک گلوله های خمپاره به روستایی در حوالی جلولا در نزدیکی مرزهای ایران، ۸ تن را به شهادت رساندند و ۸ تن دیگر را زخمی کردند که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند.

داعشی ها دوم خرداد ماه نیز در یک حمله به روستایی در کرکوک شهر نفت خیز شمال عراق، ۶ کشاورز شیعه ترکمن را به شهادت رساندند.

داعشی ها از ابتدای خردادماه امسال حملات دیگری را هم به مناطق مسکونی، تاسیسات و نیز مقرهای نیروهای نظامی عراق ترتیب دادند که از سوی نیروهای امنیتی و الحشدالشعبی دفع شد، از جمله در پنجم خرداد ماه یک حمله سنگین داعش در روستای الدواسه در استان نینوا به مرکزیت موصل، مورد حمله قرار گرفت و یک روز بعد به المقدادیه در استان دیالی حمله کردند. نیروهای عراقی می گویند در این درگیری ها تعدادی از عناصر تروریست داعش کشته شده اند.

حملات و تحرکات پر تعداد داعش در این ایام باعث شد تا عراقی ها از قدرت هوایی و توپخانه ای خود بویژه در مناطقی که دسترسی به آن برای نیروهای پیاده دشوار است، بهره بگیرند، بطوری که نیروهای داعش را در روز ۲۹ اردیبهشت ماه در الطارمیه واقع در حدود ۱۵ کیلومتری شمال پایتخت عراق و اول خرداد ماه مخفی گاه مهم داعش را در استان صلاح الدین درشمال بغداد بمباران کردند که به گفته منابع عراقی در این عملیات هوایی دستکم سه تن از عناصر داعش به هلاکت رسیدند.

نیروهای الحشدالشعبی هم در روز دوم خرداد با توپخانه به مخفی گاه ها و مقرهای داعش در جزیره موسوم به “العیث” در شرق استان صلاح الدین حمله کردند.

حملات عراقی ها در روز هشتم خرداد ماه نیز ادامه یافت و در جریان حمله هوایی به ارتفاعات حمرین در استان دیالی، تلفاتی به گروه تروریستی داعش وارد شد.

پارلمان عراق پیشتر  با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تاکید کرده است. مردم عراق در مناسبت‌های مختلف مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا ابراز داشته و تلاش‌های واشنگتن برای متوسل شدن به هر دستاویزی به منظور بقای بیشتر در خاک کشورشان را رد و محکوم کرده‌اند.

عواملی مانند بن بست سیاسی در عراق و عدم وجود اقتدار مرکزی در عراق و سوریه، تنش‌های ایجاد شده توسط آمریکا و وجود اختلاف بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق، از عوامل مهم فعال شدن مجدد گروه تروریستی داعش به شمار می رود.

شماری از کارشناسان معتقدند که مطرح شدن موضوع خروج نیروهای نظامی خارجی از عراق و به طور خاص نیروهای نظامی آمریکا، باعث نگرانی و نارضایتی واشنگتن شده است. چرا که آنها تمایلی به قدرت گیری بیشتر گروه‌های مقاومت در عراق ندارند، به همین دلیل آمریکا با فعال کردن دوباره داعش و ایجاد ناامنی قصد دارد دلیل و توجیهی برای ادامه حضورش در عراق پیدا کند.

نیروهای آمریکایی با انتقال تروریست‌های مسلح داعش از سوریه به عراق، در صدد استقرار مجدد آنها در این کشور هستند؛ موضوعی که بارها مقام پارلمانی در سال های اخیر به آن صحه گذاشته اند.

irna.ir/xjJB4z

**ماکارونی و نان در صدر فهرست افزایش قیمت‌ مواد غذایی در انگلیس

اداره آمار ملی انگلیس اخیرا در گزارشی، افزایش قیمت ۱۳ قلم از ۳۰ مورد مواد خوراکی سبد خانوار را بیش از تورم اعلامی دولت عنوان کرد. طبق این گزارش، ماکارو نی با ۵۰ درصد افزایش قیمت و نان با ۱۶ درصد افزایش، از جمله این اقلام هستند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت: داده های جدید منتشر شده توسط اداره آمار ملی انگلیس حاکی از افزایش فشار هزینه ها بر خانوارهای کم درآمد است.

داده های حاصل از یک تحقیق تجربی نشان داد که مردم انگلیس به طور قابل ملاحظه ای با افزایش قیمت برخی مواد غذایی از جمله ماکارونی، انواع چیپس و نان مواجه هستند.

این تحقیق نشان داد که خانواده های فقیرتر بار بحران افزایش هزینه ها را به دوش می کشند.

داده های اداره آمار ملی انگلیس حاکی از آن است که تورم قیمت برخی اقلام مصرفی خانوارهای کم درآمد، از تورم عمومی قیمت ها بیشتر بوده است.

در میان ۳۰ قلم مواد خوراکی سبد خانوار، ماکارونی بیشترین گرانی را تجربه کرد و نسبت به سال گذشته، ۵۰ درصد گرانتر شد که پنج برابر تورم ۹ درصدی عمومی در انگلیس است.

داده ها همچنین افزایش ۱۷ درصدی قیمت انواع چیپس، ۱۶ درصدی نان، ۱۶ درصدی گوشت قطعه بندی شده و ۱۵ درصدی برنج را نشان می دهد که همگی افزایشی بیشتر از تورم عمومی ۹ درصدی را تجربه کرده اند.

موسسه مطالعات مالی انگلیس پیش بینی کرد افزایش هزینه مصرف انرژی، تورم را برای افراد فقیر در پاییز امسال، ۱۴ درصد می کند که این عدد برای ثروتمندان فقط هشت درصد خواهد بود.

گاردین نوشت: افزایش قیمت انرژی و مواد خوراکی به این دلیل، تورم بیشتری را به افراد فقیر تحمیل می کند که آنها بیشتر درآمدشان را صرف تهیه همین اقلام ضروری می کنند.

میزان تورم در ماه آوریل، رکورد تورم انگلیس از سال ۱۹۸۲ را شکست و ۹ درصد شد.

بانک مرکزی انگلیس هشدار داده که تورم در بخش هزینه های زندگی می تواند امسال به ۱۰ درصد نیز برسد.

irna.ir/xjJB47

**تورم بی سابقه در آمریکا؛ دولت تعرفه های مالیاتی بر کالاهای چینی را بازبینی می کند

معاون وزیر خزانه داری آمریکا با بیان اینکه دولت برای کاهش تورم بی سابقه در این کشور هر اقدامی را انجام خواهد داد، از تصمیم «جو بایدن» برای بررسی بازبینی و قطع کردن برخی تعرفه های مالیاتی بر کالاهای چینی خبر داد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«والی آدیمو» معاون وزیر خزانه داری آمریکا، گفت: دولت جو بایدن قطع برخی تعرفه های مالیاتی بر کالاهای چینی را مورد بررسی قرار می دهد، اما باید توازن در کاهش کوتاه مدت قیمت ها در برابر نیاز بلند مدت در رقابت ناعادلانه را از سوی چین برقرار کند. 

آدیمو در گفت و کوی زنده تلویزیونی با شبکه «سی ان ان» با بیان اینکه ما در حال بررسی این تعرفه ها هستیم، گفت: معتقدم مهم ترین مسئله برای هر آمریکایی این است که بداند رئیس جمهوری به انجام هر کاری متعهد است تا هزینه ها و قیمت ها را به روشی پایدار کاهش دهد.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که دولت جو بایدن برای کاهش نرخ تورم بی سابقه در این کشور هر اقدامی از جمله تولید بیشتر انرژی و کاهش کسری بودجه فدرال را در دستورکار خود قرار می دهد. 

اظهارات والی آدیمو در میانه بحث های فراوان درون دولت بایدن درباره گنجایش کاهش برخی تعرفه های نوشته شده در بخش ۳۰۱ به ارزش صدها میلیارد دلار واردات کالاهای چینی در جهت کاهش تورم در آمریکا منتشر شد. مالیات های تنبیهی بالای ۲۵ درصدی که در زمان دولت «دونالد ترامپ» در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اعمال شد در بحبوحه جنگ تجاری تلخی میان دو اقتصاد بزرگ جهان صورت گرفت. 

از سوی دیگر «جانت ییلن» وزیر خزانه داری آمریکا از قطع کردن برخی تعرفه های غیراستراتژیک بر مصرف کالاها طرفداری کرده بود. این درحالی است که «کاترین تائی» نماینده سازمان تجارت آمریکا گفته بود تعرفه ها باید به عنوان بخشی از یک استراتژی سراسری برای وادار کردن چین به قبول تعهداتش و پایان دادن به کارهای اقتصادی سوءاستفاده گرانه مورد بررسی قرار بگیرد. 

هفته گذشته جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفت در حال ارزیابی اقدامی برای قطع تعرفه های مالیاتی واردات کالاهای چینی می باشد. 

روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا، وزیر خزانه داری و دیگر مقام‌های دولتی با «جروم پاول» رئیس ذخیره ارزی فدرال این کشور دیدار کردند تا نرخ تورم اخیر در آمریکا را که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده ارزیابی کنند.

irna.ir/xjJzYb

**آلمان پدافند هوایی پیشرفته در اختیار اوکراین قرار می دهد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنرانی امروز(چهارشنبه) اولاف شولتس صدراعظم آلمان نوشت که برلین سامانه پدافند هوایی کوتاه برد پیشرفته آیریس – تی (IRIS-T) را در اختیار کی یف قرار می دهد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

شولتس به نمایندگان مجلس گفت که دولت تصمیم گرفته این سامانه را که به وسیله آلمان و دیگر کشورهای عضو ناتو ساخته شده به اوکراین ارسال کند. وی افزود که آلمان سامانه های راداری کاشف توپخانه را نیز برای شناسایی توپخانه دشمن به اوکراین تحویل خواهد داد.

رادیو و تلویزیون ترکیه نیز به نقل از سخنرانی شولتس در بوندستاگ توییت کرد که از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، آلمان کمک های نظامی به این کشور را ارسال کرده که ۱۵ میلیون گلوله، ۱۰۰ هزار نارنجک و بیش از ۵ هزار مین ضدتانک از آن جمله است.

سخنان شولتس در شرایطی منتشر می شود که هم اپوزیسیون در مجلس فدرال و هم رهبران اوکراین دولت آلمان را به تاخیر عمدی در ارسال تجهیزات جنگی سنگین متهم می کنند.

پیشتر و پس از موافقت مجلس، آلمان سامانه های ضدهوایی متحرک گپارد را به اوکراین ارسال کرده بود؛ هر چند که کی یف مدعی است که مهمات این سامانه هنوز تحویل داده نشده است.

irna.ir/xjJB66

**تحلیلگر نظامی آمریکایی: ناتو باید ترس از قدرت اتمی روسیه را کنار بگذارد

«دانا پیتارد» (Dana Pittard) ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا درارتباط با ارسال تجهیزات پیشرفته آمریکا به اوکراین، روز چهارشنبه در مصاحبه با سی ان ان با اشاره به اینکه چند کشور عضو ناتو مجهز به سلاح اتمی هستند، گفت اعضای ناتو از جمله آمریکا باید ترس از قدرت اتمی روسیه را کنار بگذارند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

این ژنرال بازنشسته آمریکایی در خصوص اقدام دولت آمریکا مبنی بر تامین تجهیزات نظامی مورد نیاز اوکراین و ارسال موشک های پیشرفته به این کشور، به سی ان ان گفت: این تسحلیات در واقع مورد نیاز اوکراین است و آنها به این توانایی نیاز دارند تا علیه نظامیان روسی به کار برند.

محور مصاحبه سی ان ان  درارتباط با گزارش روز گذشته (سه  شنبه)  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال است که  اعلام کرد  دولت جو بایدن در راستای تلاش برای تقویت ارتش اوکراین قصد دارد موشک های هدایت شونده نقطه زن را در اختیار اوکراین قرار دهد که می توانند اهدافی را از فاصله بیش از ۶۰ کیلومتر هدف قرار دهند؛این سیستم های موشکی دارای بردی دو برابر توپخانه های هویتزر ام ۷۷۷ هستند که آمریکا پیش از این در اختیار اوکراین قرار داده است.

این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و تحلیلگر مسائل نظامی درادامه  درمورد پیامدهای این اقدام کاخ سفید گفت: پیامد چنین اقدامی از سوی روسیه این است که در حال حاضر این کشور به اوکراین حمله برده و  می تواند تنها مانع جریان ورود سلاح به اوکراین شود.
استفاده از تسلیحات اتمی در اوکراین برای روسیه فاجعه بار خواهد بود

سی ان ان درمورد عواقب این اقدام دولت بایدن از وی پرسید: این بحث مطرح است که  آیا پوتین در این جنگ، عاقلانه عمل کند؟ معلوم نیست با عبور آمریکا از خط قرمز روسیه، گام بعدی پوتین چه خواهد بود.

این تحلیلگر نظامی به سی ان ان گفت: ناتو باید ترس از ولادیمیر پوتین و تسلیحات هسته ای روسیه را کنار بگذارد.

پیتارد افزود: توانایی (زرادخانه) هسته ای آمریکا و برخی دیگر از کشورهای عضو ناتو از  روسیه بیشتر است و چنانچه روسیه خواسته باشد از تسلیحات اتمی و یا حتی «تسلیحات تاکتیکی اتمی» (Tactical nuclear weapons) در اوکراین استفاده کند؛ آنها (ناتو و از جمله آمریکا) در واقع می توانند باعث نابودی روسیه شوند و این برای روسیه یک فاجعه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، پنتاگون پیش از این اعلام کرده بود که که طرف اوکراینی  به خصوص پس از انتقال درگیری ها به منطقه دونباس، بارها از آمریکا خواسته است که موشک انداز در اختیار این کشور قرار دهد.

به گفته مقامات آمریکایی،  سیستم‌های موشکی نقطه زن که  قادرند اهدافی را در فاصله بیش از ۶۰ کیلومتر هدف قرار دهند؛ا سیستمی موشکی که دارای بردی دو برابر توپخانه های هویتزر ام ۷۷۷ هستند، ساخت شرکت نظامی لاکهید مارتین؛  به نیروهای اوکراینی اجازه خواهد داد تا مواضع روسیه را در سراسر دونباس مورد حمله قرار دهند و می‌توانند از پرتابگرهای ریلی یا چرخدار شلیک شوند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن سامانه های موشکی را که بتوانند به خاک روسیه برسند، در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد.

هشدار روسیه؛ تسلیحات غرب اهداف مشروع برای مسکو

درحالی جو بایدن اقدام به ارسال تجهیزات پیشرفته آمریکایی به اوکراین می کندک ه شبکه خبری راشاتودی  در مورخ ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱  گزارش داده بود: مسکو به مداخله غرب در اوکراین پاسخ خواهد داد و در این راستا  تسلیحات ارسال شده ناتو به خاک اوکراین را اهداف مشروع نظامی قلمداد خواهد کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه با این هشدار اعلام کرد روسیه  کاروان های تحویل تسلیحات نظامی از سوی کشورهای عضو ناتو به اوکراین را به محض ورود به خاک این کشور، به عنوان اهداف مشروع نظامی قلمداد و هدف قرار خواهد داد.

irna.ir/xjJzYx

**پاپ: از گندم بعنوان سلاح جنگی استفاده نکنید

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در ارتباط با بحران اوکراین که به گفته کارشناسان موجب ناامنی غذایی در جهان شده است ، خواستار آن شد تا از گندم بعنوان غذای غالب مردم بعنوان یک سلاح جنگی، استفاده نشود.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

واتیکان در حساب  شبکه اجتماعی خود در توئیتر دراین باره نوشت: پاپ فرانسیس خواستار  پایان دادن به محاصره و مسدود شدن  صادرات گندم از اوکراین شد.

واتیکان در ادامه این توئیت نوشت: پاپ فرانسیس گفت؛ «باید تمامی تلاش خود را د برای حل این مساله و تضمین حق جهانی بشر به کار بریم. تقاضا دارم از گندم که غذای غالب مردم جهان است، بعنوان  سلاح جنگی استفاده نکنید.

پاپ فرانسیس رئیس کلیسای واتیکان و رهبر کاتولیک‌های جهان ماه پیش گفته بود که به اتمام جنگ میان روسیه و اوکراین در آینده نزدیک چندان امیدوار نیست.

پاپ در گفتگو با یک روزنامه ایتالیایی گفته بود، ممکن است تحرکات ناتو در شرق اروپا عامل اصلی حمله روسیه به اوکراین باشد.

irna.ir/xjJB6J

**روسیه: کمک تسلیحاتی آمریکا به اوکراین، خطر درگیری مسکو-واشنگتن را تشدید می‌کند

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که هر گونه ارسال تسلیحات به کی یف خطر درگیری مستقیم آمریکا با روسیه را افزایش می دهد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اعلام این مساله، ارزیابی بسته جدید کمک های نظامی آمریکا به اوکراین از جمله تامین سامانه های موشکی هیمارس را محکوم کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اعلام کاخ سفید مبنی بر تصویب بسته جدید کمک نظامی به اوکراین به خبرگزاری ریانوستی گفت: ما این را کاملاً منفی می دانیم، زیرا تلاش برای نشان دادن این تصمیم به عنوان یک عنصر «خویشتنداری» بی فایده است. اینکه آمریکا در راس کشورهای دخیل در پمپاژ هدفدار تسلیحات به اوکراین قرار دارد، یک امر آشکار است.

به گفته ریابکوف، واشنگتن هیچ کاری جهت یافتن راه حل برای بحران اوکراین انجام نمی دهد. از پاییز سال گذشته، زمانیکه مسکو در تلاش برای دستیابی به تضمین امنیت روسیه بود، وزارت خارجه هیچ نشانه ای از آمادگی آمریکا برای توقف تنش زدایی و درگیری مشاهده نکرد.

پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که آمریکا روز چهارشنبه یک بسته جدید کمک نظامی به اوکراین را ارائه می کند که شامل سامانه های موشکی چند منظوره هیمارس می شود. به نوشته خبرگزاری ریانوستی، این سامانه های هیمارس قادر به زدن اهداف خارج از خاک اوکراین نیستند.

irna.ir/xjJB4y

**واکنش گروه های فلسطینی به شهادت دومین خبرنگار زن

گروه‌های مقاومت فلسطین، روز چهارشنبه شهادت دختر روزنامه نگار فلسطینی را به ضرب گلوله نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در شمال شهر «الخلیل» در کرانه باختری رود اردن، محکوم کردند. این دومین خبرنگار و فعال رسانه ای است که طی ۲۰ روز گذشته به دست صهیونیست ها به شهادت می رسد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«غفران وراسنه» زن ۳۱ ساله فلسطینی صبح امروز – چهارشنبه – بر اثر تیراندازی نظامیان رژیم صهیونیستی در ورودی اردوگاه «العروب» در شمال شهر الخلیل به شهادت رسید.

به نقل از رسانه‌های فلسطینی، جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کرد: رژیم اشغالگر صهیونیستی به تروریسم و جنایت سازمان یافته خود ادامه می‌دهد و خون مردم فلسطین در شهرها و روستاهای سرزمین ما به زمین می ریزد.

کمیته‌های مقاومت فلسطین هم این جنایت را ادامه رویکرد تهاجمی، نژادپرستانه و فاشیستی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع فلسطین در دیوارهای مرگ صهیونیست‌ها در خیابان‌های کرانه باختری اشغالی عنوان کرد.

همچنین نهضت مجاهدین فلسطین گفت: هدف گرفتن عمدی و خونسردانه عفران وراسنه توسط نظامیان صهیونیستی موید این است که آزادی از طریق تشدید انتفاضه و رویارویی با رژیم اشغالگر در تمام زمینه‌ها حاصل می‌شود.

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز قتل غفران وراسنه را جنایت جنگی خواند که جامعه جهانی را ملزم به محاکمه کشاندن فوری رژیم اشغالگر صهیونیستی می‌کند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس هم این اقدام رژیم را جنایت جنگی همه جانبه عنوان و تاکید کرد که اشغالگران رژیم صهیونیستی تاوان جنایات علیه ملت فلسطین را خواهند پرداخت.

جنبش احرار هم با جنایت جنگی خواندن این اقدام رژیم آن را نشان‌دهنده وقاحت و جنایت‌های جنگی اشغالگران علیه مردم فلسطین خواند.

نظامیان رژیم صهیونیستی ۲۱ اردیبهشت گذشته در جنایت دیگر که موج محکومیت جهانی به راه انداخت، «شیرین ابوعاقله» خبرنگار شبکه الجزیره قطر را هنگام پوشش خبری در پی یورش صهیونیست ها به اردوگاه پناهندگان جنین در کرانه باختری اشغالی، هدف به گلوله بستند و به شهادت رساندند. وی کلاه و جلیقه ای به سر داشت که به وضوح او را به عنوان یک روزنامه نگار معرفی می کرد.

بسیاری از کشورها، نهادها و سازمان های بین المللی در واکنش به قتل ابوعاقله با محکوم کردن این جنایت صهیونیست ها، خواستار پاسخگویی رژیم صهیونیستی در قبال این وحشیگری و انجام تحقیقات در این باره شدند.

irna.ir/xjJB45

**نفت روسیه در بازار آسیا؛ هند و چین، بزرگترین خریداران

پس از اعمال تحریم‌های نفتی علیه روسیه از سوی اتحادیه اروپا و کاهش قیمت نفت این کشور، هند و چین به بزرگترین خریداران آسیایی آن تبدیل شده‌اند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

اشتیاق هند برای خرید نفت ارزان قیمت روسیه، با وجود تحریم های بی سابقه مسکو درحال افزایش است. بر اساس برآوردهای شرکت Refinitiv، انتظار می رود صادرات نفت خام روسیه به هند در ماه مه به ۳.۳۶ میلیون تن برسد، این میزان تقریباً ۹ برابر بیشتر از میانگین ماهانه ۳۸۲۵۰۰ تن در سال ۲۰۲۱ است.

رفینیتیو اضافه می کند: هند، از آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین، ۴.۸ میلیون تن نفت روسیه را با تخفیف دریافت کرده است. نفت اورال روسیه، در حال حاضر با قیمتی حدود ۹۵ دلار در هر بشکه معامله می شود، درحالی که شاخص جهانی نفت خام برنت، بیش از ۱۱۹ دلار در هر بشکه است. بخشی از دلیل نابرابری قیمت این نکته است که غرب از خرید نفت روسیه اجتناب کرده است.

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا با اعمال ممنوعیت ۹۰ درصدی واردات نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی موافقت کرد. اروپا بزرگترین خریدار انرژی روسیه است و از سوی دیگر ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و استرالیا نیز واردات از روسیه را ممنوع کرده اند.
تحریم یک واردکننده بزرگ مانند اتحادیه اروپا فشار قابل توجهی بر اقتصاد روسیه وارد می کند اما مسکو خریداران دیگری در آسیا پیدا کرده است. هند که ۸۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را وارد می کند، معمولاً تنها حدود ۲ تا ۳ درصد آن را از روسیه می خرید اما با افزایش قیمت نفت در سال جاری، دولت هند به طور پیوسته خرید خود را از مسکو افزایش داده و از تخفیف های سنگین برای کم کردن قیمت ها استفاده می کند.

بر اساس گزارش Refinitiv، جریان نفت خام روسیه به هند از ۴۳۰ هزار تن در ماه مارس به ۱.۰۱ میلیون تن در آوریل افزایش یافت.

وزارت نفت و گاز طبیعی هند، به پرسش‌ها درباره تأثیر تحریم نسبی اتحادیه اروپا بر روابط نفتی اقتصاد جنوب آسیا با مسکو پاسخ نداده است.

در اوایل ماه مه، هند واردات نفت خود از روسیه را کاهش داد. وزارت نفت و گاز طبیعی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور از سراسر جهان از جمله آمریکا نفت وارد می‌کند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: به رغم تلاش‌ها برای بزرگ نشان دادن این موضوع، خرید انرژی از روسیه در مقایسه با مصرف کل هند بسیار ناچیز است. در ادامه این بیانیه آمده است: تراکنش‌های مشروع انرژی هند را نمی‌توان سیاسی کرد.

هندوستان که آن را بزرگترین دموکراسی جهان خوانده اند، از موضع گیری سخت علیه مسکو درباره جنگ در اوکراین خودداری کرده است، روسیه و هند سابقه طولانی در روابط دوستانه دارند، که به دوران شوروی باز می گردد، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در ۱۹۷۱ به هندی‌ها در جنگ با پاکستان کمک کرد.

هند البته تنها غول آسیایی نیست که نفت روسیه را می خرد، انتظار می‌رود چین که از نظر تاریخی بزرگترین خریدار نفت روسیه بوده است، نیز از این موقعیت بهره ببرد. پیش بینی می شود با کاهش محدودیت‌های سختگیرانه به دلیل شیوع دوباره کووید-۱۹ در شهرهای بزرگ چین (نظیر شانگهای)، تقاضا افزایش یابد.

در حالی که خرید نفت روسیه توسط کشورهای آسیایی در حال افزایش است، اتحادیه اروپا روز دوشنبه تصمیم گرفت تا پایان سال جاری میلادی،حجم زیادی از واردات خود را لغو کند. بر اساس گزارش یورواستات، نفت خام روسیه ۲۷ درصد از واردات این اتحادیه در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: واردات بخشی از نفت روسیه که توسط نفتکش ها تحویل می شود، از این پس ممنوع خواهد بود، درحالی که برای بخش جنوبی خط لوله دروژبا معافیت از تحریم اعمال می شود.

بخش شمالی این خط لوله در اختیار لهستان و آلمان است که با تحریم موافقت کرده اند و بخش جنوبی به مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک می رود و ۱۰ درصد از واردات نفت روسیه را به خود اختصاص می دهد. پس از این تحریم، مسکو ممکن است با جدیت بیشتری به دنبال مشتریان جدید باشد اما این کار آسان نخواهد بود.

بخش قابل توجهی از صادرات نفت روسیه به اروپا از طریق خطوط لوله منتقل می شود. تغییر مسیر این بشکه های نفتی به بازارهای آسیا، به زیرساخت های جدید پرهزینه ای نیاز دارد که ساخت آن سال ها طول می کشد.

irna.ir/xjJB4G

**حضور ۲ وزیر مسلمان در کابینه استرالیا

«آنتونی آلبانیز» نخست وزیر جدید استرالیا کابینه جدید خود را معرفی کرد و در میان وزرای جدید دولت فدرال نام دو فرد مسلمان نیز به چشم می‌خورد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

پس از مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات استرالیا و کسب ۷۷ کرسی مجلس نمایندگان توسط حزب کارگر، نخست وزیر استرالیا وزرای دولت خود را معرفی کرد.

در کابینه جدید، «آن علی» به عنوان نخستین زن و وزیر آموزش کودکان انتخاب شد و صبح امروز درحالی که قرآن در دست داشت سوگند یاد کرد.

«آن علی» ۵۵ ساله متولد مصر بوده و در سال ۲۰۱۶ به عنوان نخستین زن مسلمان وارد پارلمان فدرال استرالیا شد.

«آنتونی آلبانیز» همچنین «اد هاسیک» را به عنوان وزیر صنایع و علوم معرفی کرد.

«اد هاسیک» با نام کامل «ادهام نورالدین هاسیک» در سال ۱۹۷۰ و از خانواده‌ مسلمان بوسنیایی در سیدنی به دنیا آمده است.

او نیز صبح امروز در حالی که قرآن در دست داشت به عنوان وزیر جدید سوگند یاد کرد.

irna.ir/xjJB5V

**نیروهای هسته‌ای روسیه رزمایش برگزار کردند

برخی رسانه های غربی روز چهارنشبه به نق از خبرگزاری اینترفکس گزارش دادند که نیروهای هسته ای روسیه در حال برگزاری رزمایشی در منطقه شمال شرقی این کشور هستند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

رویتر به نقل از اینترفکس نوشت وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که این رزمایش با حضور یکهزار سرباز در استان ایوانوفو در شمال شرقی روسیه در حال برگزاری است.

اینترفکس به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: حدود هزار سرباز با استفاده از یکصد خودروی حمل موشک از جمله خودورهای سنگین «یارس» ویژه حمل سامانه های موشک بالستیک میان قاره ای در حال تمرین در مانورهای فشرده هستند.

پیشتر مقامات روس اعلام کرده بودند درصورت ملحق شدن فنلاند و سوئد به ناتو، روسیه موشکهای هسته ای خود را پشت مرزهای خود با فنلاند مستقر خواهد کرد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی روز سه شنبه گفتند انتظار می‌رود دولت بایدن تعداد کمی از سامانه‌های راکتی با فناوری پیشرفته و میان‌برد را به اوکراین ارسال کند؛ سلاحی حیاتی که رهبران اوکراینی در تلاش برای متوقف کردن پیشروی روسیه در منطقه دونباس، به دنبال آن بوده‌اند.

irna.ir/xjJB3y

**ادعای صدراعظم آلمان: فقط روسیه در بحران غذایی مقصر است

اولاف شولتس صدراعظم آلمان که پیشتر ادعا کرده بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به دلیل مقاومت اوکراین در جنگ پیروز نخواهد شد به تازگی هم مدعی شد: فقط روسیه در بحران غذایی مقصر است.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

خبرگزاری تاس نوشت: شولتس تاکید کرد که رهبرن اروپا نگران مشکلات ناشی از عرضه محصولات غذایی هستند و فکر می کنند این مشکلات به دلیل عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین ایجاد شده است.

شولتس روز سه شنبه نیز بعد از نشست فوق العاده سران اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری درباره وضعیت بحران غذایی در جهان گفت: مسئولیت تهدیداتی که ما با آن مواجه می شویم به صراحت بر عهده روسیه و رئیس جمهور آن است.

وی گفت سران اروپا نگران مشکلات ناشی از عرضه تولیدات غذایی هستند و روسیه را در آن مقصر می دانند به همین دلیل مهم است که تلاش های پویایی برای از سرگیری صادرات از اوکراین انجام شد.

شولتس افزود: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در حال بحث برای حل این مساله با همه نقش آفرینان مهم است.

صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد: طبیعتا این امر همچنین شامل مذاکره بر سر صادارت کودهای شیمیایی است.

پیشتر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته بود که بحران جهانی غذا از مدتها قبل از عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین و به دلیل همه گیری کرونا و محاسبات غلط کشورهای غربی در میان سایر عوامل آغاز شده است.

لاوروف گفت: شرایط کنونی این مشکل را تشدید کرده و این در حالیست که تحریم های غرب به یکی از دلایل اصلی اختلال در زنجیره عرضه مواد غذایی به عنوان عامل تشدید کننده این بحران تبدیل شده است.

پیش از این، وال استریت ژورنال گزارش داده بود که گوترش در حال مذاکره با روسیه و اوکراین برای رفع انسداد صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه در ازای لغو برخی تحریم‌ها است که مانع از صادرات کودهای شیمیایی روسیه می‌شود.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد و لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز، اطلاعاتی مبنی بر اینکه گفت وگو برای از سرگیری عرضه غلات اوکراینی و کودهای روسیه به بازارهای جهانی در جریان است، تایید کرده اند.

با این حال، طرفین تاکید دارند که این موضوعات به طور جداگانه مورد بحث قرار می گیرند و صحبتی درباره لغو تحریم ها به ازای صادرات غلات از اوکراین در میان نیست.

به گزارش ایرنا، شولتس در جریان نشست مجمع جهانی اقتصادی داووس سوئیس اظهارات تندی را علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مطرح کرد و گفت که او حق ندارد صلح را دیکته کند.

شولتس  که تاکنون چندین بار با پوتین رئیس جمهوری  روسیه درباره حمله مسکو به کی یف تلفنی گفت وگو داشته است، گفته است که پوتین تنها زمانی بطور جدی به مذاکره صلح خواهد پرداخت که دریابد وی قادر به شکست اوکراین نیست.

irna.ir/xjJB2m

**تمایل پاکستان برای خرید نفت از روسیه زیرسایه تحریم‌های آمریکا

وزیر دارایی پاکستان با استقبال از هرگونه پیشنهاد مسکو برای فروش نفت با نرخ ارزان به اسلام‌آباد، اظهار داشت: این معامله برای پاکستان در صورت عدم تهدید اعمال تحریم‌های آمریکا شدنی است.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«مفتاح اسماعیل» طی گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: درهای پاکستان برای خرید نفت ارزان از روسیه باز است و در صورت عدم اعمال تحریم از سوی آمریکا، ما از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم.

سخنان وزیر دارایی دولت شهبازشریف درحالی عنوان می‌شود که “عمران‌خان” نخست وزیر برکنار شده پاکستان پس از سفر رسمی خود به مسکو از آمادگی روسیه برای فروش نفت و گندم به پاکستان ۳۰ درصد زیر قیمت خبر داد و گفت: این موضوع موجب خشم‌ واشنگتن شد و آمریکایی‌ها دست به توطئه علیه اسلام‌آباد زدند.

براساس این گزارش، مفتاح اسماعیل وزیر دارایی پاکستان به بکی اندرسون مجری سی‌ان‌ان گفت: با تحریم روسیه تصور خرید نفت از آنجا برای ما بسیار دشوار به نظر می‌رسد.

وی در پاسخ به پرسش مجری که آیا پاکستان مانند هند آماده خرید نفت ارزان از روسیه است یا خیر، گفت: اسلام‌آباد مطمئنا آن را بررسی خواهد کرد هرچند دولت قبلی پاکستان در مورد خرید نفت از روسیه صحبت می کرد اما من فکر می کنم مسکو تحت تحریم است و آنها به نامه دولت سابق در اسلام‌آباد پاسخی نداده‌اند.

وزیر دارایی پاکستان درباره نیاز این کشور به واردات گندم نیز افزود که اسلام‌آباد پیشنهادات خود را به روسیه و اوکراین ارائه کرده و از هر کشوری که آماده فروش گندم به ما باشد استقبال خواهیم کرد.

برخی چهره‌های جناح مخالف در پاکستان از جمله رهبران حزب “تحریک انصاف” با سرزنش سیاست دولت فعلی در قبال روسیه و ترس از تحریم‌های آمریکا معتقدند: هیچ تحریمی جلوی خرید نفت از روسیه را نمی‌گیرد، پاکستان باید از هند بپرسد که چگونه خریدار نفت از روسیه شده است.

irna.ir/xjJzZr

**یونیسف: بیش از ۵ میلیون کودک اوکراینی به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

«صندوق کودکان سازمان ملل متحد» (یونیسف) هشدار داد حدود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار کودک اوکراینی که دو میلیون و ۲۰۰ نفر آن‌ها به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند، نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه دارند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

یونیسف امروز چهارشنبه (یکم ژوئن/ ۱۱ خرداد) در بیانیه‌ای به مناسبت روز حمایت از کودکان اعلام کرد: پیامدهای مخرب جنگ اوکراین برای کودکان، در مقیاس و سرعتی است که از زمان جنگ جهانی دوم مشاهده نشده است.

جنگ اوکراین سبب شده تا دو کودک از هر سه خردسال اوکراینی خانه‌های خود را ترک کنند.

طبق اعلام یونیسف از زمان آغاز جنگ اوکراین (پنج اسفند ۱۴۰۰/ ۲۴ فوریه)، دست‌کم ۲۶۲ کودک در جریان این درگیری کشته و ۴۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند که عمدتا در اثر حملات با سلاح‌های انفجاری در مناطق پر جمعیت بوده است. بسیاری از این حملات همچنین به زیرساخت‌های اساسی کودکان از جمله صدها مرکز آموزشی و امکانات بهداشتی آسیب رسانده و یا آن‌ها را تخریب کرده است.

«کاترین راسل» مدیر اجرایی یونیسف در این بیانیه خاطرنشان کرد: جنگ زندگی میلیون‌ها کودک را نابود کرده است. بدون یک آتش‌بس فوری و توافق صلح، کودکان همچنان آسیب خواهند دید، در حالی که عواقب این درگیری بر کودکان آسیب‌پذیر جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت.  

این آژانس سازمان ملل متحد هشدار داد کودکانی که از خشونت در اوکراین می‌گریزند در معرض خطر جدی جدایی از خانواده، خشونت، سوء استفاده، خشونت جنسی و همچنین افتادن در دام شبکه‌های قاچاق انسان قرار دارند.

یونیسف اعلام کرد اکثر این کودکان به ویژه آن دسته کودکانی که از خانواده‌های خود جدا شده‌اند و بدون همراه هستند، «در معرض حوادث آسیب‌زا قرار گرفته‌اند و به کمک فوری، امنیت، ثبات، خدمات حمایتی و حمایت روانی و اجتماعی نیاز دارند».

این سازمان از جامعه بین‌المللی، ۹۴۸ میلیون دلار (۸۸۵ میلیون یورو) برای تامین مالی پاسخ بشردوستانه خود در اوکراین و کشورهای میزبان پناهندگان اوکراینی درخواست کرده است.

نزدیک به ۱۰۰ روز از آغاز جنگ اوکراین می‌گذرد.  ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJzYh

**برجام و روابط تهران- پکن، آماج حمله سناتورهای جمهوریخواه

تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا با تنظیم و ارائه طرحی، بازگشت دولت بایدن به برجام را به موافقت دو سوم سناتورها و قطع همکاری های ایران و چین مشروط کردند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

تارنمای مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا خبر داد که این قانونگذار به همراه مارشا بِلکبِرن سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی طرحی را با عنوان “قانون پاسخگویی ایران و چین” تهیه و به سنا ارائه کرده است.

در این طرح ادعا شده است تخصیص و هزینه هر مقدار از وجوه مالیات دهندگان آمریکایی برای اجرای برجام ممنوع خواهد بود مگر آنکه “ایران به تمامی توافقنامه های خود با  چین از جمله نقل و انتقال منابع مالی با این کشور و همکاری های امنیتی و نظامی با پکن پایان دهد؛ به تمامی روابط و نقل و انتقالات مالی با گروه های تحت حمایت خود از جمله حماس خاتمه داده، نابودی تمامی سلاح ها، مواد و زیرساخت های شیمیایی خود را محقق سازد. “

براساس این طرح که پنج سناتور دیگر جمهوریخواه نیز آن را امضا کرده اند، هر گونه توافقنامه هسته ای با ایران باید به تائید دو سوم اعضای سنا برسد.

طرح فوق همچنین وزیر امور خارجه آمریکا را ملزم ساخته تا در گزارشی به کنگره نحوه پایبندی به الزامات فوق الذکر در هر گونه توافق آتی با ایران را تشریح کند.

یکی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نیز طرح مشابهی را به دیگر نهاد قانونگذاری کنگره آمریکا ارائه کرده است.

جمهوریخواهان کنگره پیشتر نیز بارها مخالفت خود را با بازگشت دولت آمریکا به برجام اعلام کرده بودند.

چندی پیش حدود ۲۰۰ جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به بایدن هشدار دادند که توافق هسته ای  بدون تایید کنگره با همان سرنوشت مشابه توافق سال ۲۰۱۵ مواجه خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران که مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بود، خارج شد.

به دنبال شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، جو بایدن نامزد دموکرات ها توانست با کسب بیشترین آرای الکترال ریاست جدید کاخ سفید را بر عهده بگیرد و ضمن اعتراف به اینکه سیاست فشار حداکثری ترامپ شکست خورده گفت قصد دارد واشنگتن را به برجام بازگرداند اما به رغم ادعاهای خود در مورد بازگشت به برجام در صورت پیروزی در انتخابات، تاکنون هیچ اقدام موثری در این مورد انجام نداده است.

irna.ir/xjJzYc

**شرکت های اقتصادی چین در فهرست سیاه دولت آمریکا

وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد دولت این کشور به شکل فعال درحال انجام تحقیقات گسترده از شرکت های چینی بر سر مسائل مرتبط به صادرات با توجه به تحریم ها و افزودن آنها به فهرست سیاه اقتصادی دولت است.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«جینا ریموندو» وزیر بازرگانی دولت آمریکا از انجام تحقیقات گسترده دولت «جو بایدن» درخصوص شرکت های چینی و تلاش های احتمالی آنها برای دور زدن تحریم های آمریکا جهت صادرات کالاها خبر داد. وی در ادامه افزود دولت به شکل فعال به انجام تحقیقات و افزودن نام این شرکت ها در فهرست سیاه اقتصادی ادامه می دهد. 

فهرست سازمان بازرگانی دسترسی به صادرات آمریکا را محدود می کند. 

جینا ریموندو در مصاحبه با خبرنگاران خاطرنشان کرد:« دولت در حال کار بر روی بدست آوردن اطلاعات درباره شرکت های چینی و افزودن نام آنها به فهرست سیاه است و ما در نیمه راه تحقیقاتمان هستیم. به نظر نمی رسد تحریم های ما در زمانی کوتاه برداشته شود زیرا چین همواره در حال یافتن راه هایی برای دور زدن تحریم هاست.»

وزیر بازرگانی آمریکا همچنین اعلام کرد این کشور به زودی با متحدانش درباره محدودیت های تجاری با در نظر گرفتن کنترل های صادراتی آمریکا همگام می شود.

در سال ۲۰۱۹ دولت «دونالد ترامپ» از فهرست سیاه به شدت استفاده کرد و ده ها شرکت چینی از جمله «هوآوی» را به این فهرست افزود و در سال ۲۰۲۰ نیز شرکت چینی «اس ام آی سی» سازنده چیپ و شرکت پهپاد سازی چین «دی جی آی» را در این لیست قرار داد. 

در راستای سیاست های دولت پیشین، جو بایدن نیز در نوامبر سال گذشته ده ها شرکت چینی را به دلایل نگرانی های امنیتی و ملی و سیاست های خارجی به این فهرست اضافه کرد. در ماه دسامبر سال گذشته وزارت بازرگانی آمریکا آکادمی علوم پزشکی ارتش چین و ۱۱ موسسه تحقیقاتی چینی دیگر را در این فهرست قرار داد.

وزارت بازرگانی در ماه فوریه سال جاری ۳۲ نهاد چینی را به “فهرست تائید نشده” خود افزود.بدین ترتیب صادرکنندگان آمریکایی باید مراحل بیشتری را پیش از نقل و انتقال کالاها به این نهادها انجام دهند. 

سفارت چین در واشنگتن سال گذشته گفته بود آمریکا از تمامی امکانات و فهرست های خود سوءاستفاده می کند  تا شرکت های چینی را تا جایی که می تواند محدود و محدودتر کند.

irna.ir/xjJzWp

**هشدار واشنگتن به آنکارا؛ عملیات نظامی در سوریه ثبات منطقه را برهم می زند

آمریکا در هشداری به ترکیه تاکید کرده که عملیات جدید نظامی آنکارا در سوریه آرامش و ثبات منطقه را تضعیف می کند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت که هرگونه حمله جدید ترکیه به شمال سوریه ثبات منطقه را تضعیف و اوضاع را بحرانی و تشدید خواهد کرد.

وی افزود که «کشورش به شدت و عمیقاً نگران افزایش تحرکات و عملیات نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه به ویژه تأثیر آن بر غیرنظامیان است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار کرد که ما همچنان به حمایت از آتش بس کنونی ادامه می دهیم و هرگونه تشدید تنش را که می تواند اوضاع را تهدید کند، محکوم می کنیم و بسیار مهم است که همه طرف ها از  آتش بس حفاظت کنند.

پرایس تاکید کرد که هرگونه تلاش برخلاف این رویکرد نتایج معکوس به همراه خواهد داشت و درگیری و بی ثباتی را گسترش می دهد.

این دومین اظهار نظر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کمتر از یک هفته در باره عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه است.

پرایس پنجشنبه گذشته با ابراز نگرانی شدید نسبت به افزایش تحرکات ترکیه در شمال سوریه حمله نظامی احتمالی آنکارا به این منطقه را تهدیدی علیه امنیت نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی به سرکردگی واشنگتن توصیف کرد.

بر پایه این گزارش، یک روز پس از سخنان رئیس جمهوری ترکیه، درباره احتمال اقدام نظامی آنکارا در شمال سوریه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با ابراز نگرانی شدید از این موضوع تأکید کرد که هرگونه حمله به تشدید بی ثباتی در این منطقه دامن می زند.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه پیشتر گفته بود که کشورش برای مبارزه با تروریسم از کسی اجازه نمی‌گیرد و در صورتی که آمریکا در این زمینه وظایف خود را انجام ندهد، ما باید خود وارد عمل شویم.

وی اعلام کرد که ترکیه به زودی عملیاتی را برای ایجاد «منطقه امن» در عمق ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه در جنوب کشورش انجام خواهد داد.

در همین پیوند، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هفته گذشته در واکنش به خواسته رئیس جمهور ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت که سوریه نیازی به عملیات نظامی بیشتر از سوی هیچ طرفی ندارد.

«استفان دوجاریک» در کنفرانس خبری در نیویورک و در پاسخ به پرسشی درباره درخواست اخیر «رجب طیب اردوغان» برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، گفت که ما در مواضع خود در دفاع از تمامیت سرزمینی سوریه پایبندیم و برآن تأکید می‌کنیم.

وی افزود: سوریه به عملیات نظامی بیشتری از سوی هیچ طرفی نیاز ندارد اما چیزی که نیاز دارد راه حل سیاسی و کمک‌های بشردوستانه بیشتر است. این دو موردی است که ما روی آن کار می‌کنیم.

در همین حال یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه دیروز (سه شنبه) گفت که جمهوری عربی سوریه اقدامات خصمانه نظامی چند روز گذشته نیروهای ترکیه در برخی مناطق و روستاهای شمال شرق سوریه به ویژه مناطق «تل تمر» و «ابو راسین» در حومه شمالی غربی شهر حسکه را که باعث کشته شدن غیرنظامیان و خسارات بسیار به اموال و زیرساخت‌های عمومی و خصوصی و آواره شدن ده‌ها خانواده از خانه‌های خود شده است، رد می کند.

این منبع افزود: اقدام ترکیه برای ایجاد آنچه «منطقه امن» نامیده می‌شود، بسیار زشت بوده و بخشی از سیاست پاکسازی نژادی و جغرافیایی است که دولت رجب طیب اردوغان در اراضی اشغالی سوریه دنبال می‌کند.

این منبع تأکید کرده این اقدامات ترکیه جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت است که مغایر با منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی و حقوق بشری بین المللی است.

منبع وزارت خارجه سوریه اضافه کرده است: حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه مورد باج‌گیری یا چانه‌زنی ترکیه در تبانی با متحدش در واشنگتن و برخی کشورهای غربی قرار نخواهد گرفت که به دنبال منافع سیاسی ناچیز علیه ملت و تمامیت ارضی سوریه هستند.

این منبع تاکید کرده که سوریه برای مقابله با هر اقدام ترکیه و مزدوران این کشور، بر اساس حق خود در حقوق بین‌ الملل، از هر ابزاری استفاده می‌کند و همچنین خواستار خروج نیروهای غیر قانونی خارجی از خاک خود است.

دمشق در پایان خواستار حمایت از تلاش‌های دولت سوریه در خلع سلاح تمام گروه‌های غیرقانونی و بازگرداندن امنیت، ثبات و رفاه اقتصادی و اجتماعی در سراسر کشور به‌گونه‌ای است که خواسته‌های همه مردم سوریه را برآورده کند.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه شب گفته بود: همان گونه که همیشه می‌گویم، روزی آنها را [ پ. ک. ک و شاخه‌های آنها] را در شمال سوریه غافلگیر خواهیم کرد و باید این جنگ را انجام دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد: به زودی اقدامات مربوط به بخش باقی مانده برای ایجاد مناطق امن در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه را آغاز خواهیم کرد.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ در ۲ عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دی ماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله عفرین و شهرهای الباب، اعزاز و جرابلس را تصرف کرده است.

از سوی دیگر، آنکارا در ۲۵ مهرماه ۹۸ برای عقب راندن شبه نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوری» از مناطق مرزی الرقه و الحسکه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد پنج روز مهلت داد تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

irna.ir/xjJzVV

**مقام ارشد روس: آماده مذاکره و امضای توافق‌ با اوکراین برای تحقق صلح هستیم

رئیس شورای فدراسیون روسیه روز چهارشنبه خاطر نشان کرد که مسکو آماده ادامه مذاکرات با اوکراین و امضای توافق‌نامه هایی است که منجر به برقراری صلح شود.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

“والنتینا ماتوینکو” این اظهارات را طی سفر به موزامبیک و دیدار با رئیس‌جمهوری این کشور عنوان کرد.

این مقام ارشد روسیه تصریح کرد: ما آماده مذاکره هستیم. بار دیگر اعلام می کنیم که ما برای مذاکره و امضای توافق‌نامه‌هایی که به توقف جنگ داخلی در اوکراین و صلح منجر شود، آماده ایم اما واکنشی از سوی کی‌یف دریافت نمی‌کنیم.

رئیس شورای فدراسیون  روسیه تصریح کرد: قبل از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، مسکو در مذاکره با شرکای غربی خود و آمریکا قرار داشت و درخواست  تضمین امنیت تزلزل‌ناپذیر در قاره اروپا را مطرح کرده بود اما متاسفانه پاسخ مناسبی را دریافت نکردیم.

این اظهارات رئیس شورای فدراسیون روسیه در حالی مطرح شده است که ولودمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشتر به همتای ترکیه‌ای خود اعلام کرده بود که خواستار دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن نیز  پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد.

درگیری ها در اوکراین و نیز واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJzXw

**کوچ اجباری سیاه‌پوستان از کاخ سفید

تارنمای پولیتیکو گزارش داد، دستکم ۲۱ نفر از کارکنان سیاه پوست، از سال گذشته تاکنون کاخ سفید را ترک کرده و یا قصد ترک آن را دارند و افراد باقی مانده نیز به دلیل فضای کاری و فقدان حمایت از سوی مقامات ارشد و شانس اندک ارتقا احساس ناامیدی می کنند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

پولیتیکو نوشت: این خروج  کارکنان سیاه پوست آن قدر علنی است که به گفته یک مقام کنونی و یک مقام سابق کاخ سفید، برخی از مشاوران سیاه پوست از واژه «بلکزیت» برای توصیف آن استفاده می کنند.

اولین خروج بزرگ کارکنان سیاه پوست در دسامبر گذشته رخ داد که سخنگوی اصلی و مشاور ارشد کامالا هریس معاون جو باید رئیس جمهوری آمریکا به بهانه استخدام در شبکه خبری ام اس ان بی سی کاخ سفید را ترک کرد. تینا فلورنوی، اشلی اتینن و وینست ایوانس به همراه سدریک ریچموند رئیس روابط عمومی تاکنون کاخ سفید را ترک کرده اند.

به گفته مقامات کاخ سفید دانیل کانلی، معاون مشاور کاخ سفید و ساحارا گریفین، دستیار شورای مشاوران اقتصادی، از جمله افرادی هستند که در هفته‌های آینده قصد خروج از کاخ سفید را دارند.

این خروج دسته جمعی نگرانی هایی را دربین ناظران خارجی ایجاد کرده که در جهت متنوع سازی در رده های دولتی تلاش می کنند.

اسپنسر اورتون، رئیس مرکز مشترک مطالعات سیاسی و اقتصادی که تعداد کارمندان دولت را دنبال می‌کند، گفت: من درباره مهاجرت کارمندان سیاه‌پوست از کاخ سفید شنیده‌ام – بلکزیت – و نگران هستم. رای دهندگان سیاه پوست ۲۲ درصد از رای دهندگان به بایدن را در نوامبر ۲۰۲۰ تشکیل می دادند. ضروری است که کارمندان سیاه پوست نه تنها برای خدمت در پست های ارشد، میانی و پایین تر کاخ سفید استخدام شوند، بلکه در تصمیم گیری های مهم سیاست گذاری و پرسنلی نیز مورد توجه قرار گیرند و فرصت هایی برای پیشرفت داشته باشند.

یک مقام کاخ سفید با رد این نگرانی‌ها گفت: کارکنان سیاه پوست حدود ۱۴ درصد از کارکنان فعلی کاخ سفید را تشکیل می دهند که با سهم ملی این قشر از جامعه مطابقت دارد.

 این مقام کاخ سفید افزود: انتظار می‌رود با ورود کارکنان سیاه‌پوست بیشتری، این تعداد افزایش یابند و ۱۵ درصد از کارکنان سیاه‌پوست در سال گذشته ارتقاء یافته‌ اند.

دلایل خروج ممکن است مختلف باشد اما سه نفر از کارمندان سیاه پوست شاغل در کاخ سفید که خواسته اند نامشان فاش نشود گفته اند که این خروج ها به روحیه آنها آسیب زده و مشکلاتی که وجود داشته را پیچیده تر کرده است.

یکی از مقامات فعلی کاخ سفید گفت: ما اینجا هستیم و کارهای زیادی انجام می‌دهیم، اما تصمیم‌گیرنده نیستیم و هیچ مسیر واقعی برای تصمیم‌گیر شدن وجود ندارد. هیچ بازخورد واقعی و هیچ مسیر روشنی برای هرنوع ارتقایی وجود ندارد.

تعدادی از کارکنان سیاه پوست در برخی مصاحبه ها از این که جن اومالی دیلون معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید برای حفظ و ارتقای برخی از کارمندان سیاه پوست کاری انجام نداده ابراز نگرانی کرده اند. این درحالیست که برخی از مقامات چنین نگرانی هایی را بیجا توصیف کرده اند.

کارمندان کاخ سفید اذعان می‌کنند که حقوق‌ها که از ۴۸ هزار دلار برای یک شغل پایه در کاخ سفید شروع می‌شود، حفظ کارمندان سیاه‌پوست را در شهری با هزینه‌های بالای زندگی دشوار کرده است. دومین مقام کاخ سفید در این زمینه گفت: دستمزدها در کاخ سفید به طور سنتی چندان خوب نیست و بسیاری از سیاه‌پوستان در این پست ها از خانواده‌های ثروتمندی نیستند.

برخی از کارمندان سیاهپوست که هنوز به دولت خدمت می کنند، نگران آن هستند که  خروج همکاران شان وضعیت را بدتر کند و این خروج ها باعث شود صدای کمتری برای انعکاس دیدگاه های جامعه سیاه پوستان وجود داشته باشد. آنها معتقدند که ناکامی در حفظ این کارکنان نشان دهنده گام های اشتباه سیاسی بزرگ تر در کاخ سفید است.

irna.ir/xjJzWw

**ابراز نگرانی نیوزیلند و آمریکا از پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان

نخست وزیر نیوزیلند و رئیس جمهوری آمریکا طی دیدار روز گذشته خود درباره پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان ابراز نگرانی کردند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

کاخ سفید اعلام کرد «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند و «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر افزایش نگرانی های خود درباره پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان تاکید کردند. 

در بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، آمده است: «آمریکا و نیوزیلند درباره استقرار و حضور مداوم ارتش چین در منطقه اقیانوسیه از سوی دولتی که ارزش ها و منافع امنیتی مشترک با آنها ندارد و توازن استراتژیک در منطقه را برهم می زند، ابراز نگرانی می کنند.» 

جاسیندا آردن روز گذشته با جو بایدن در کاخ سفید دیدار کرد. 

پیش تر آمریکا و متحدانش از جمله استرالیا و نیوزیلند درباره پیمان امنیتی چین و جزایر سلیمان که چندی پیش میان دو کشور امضا شد، واکنش نشان داده و ابراز ناخوشنودی کرده بودند. 

جزئیاتی از این توافقنامه منتشر نشده اما چین و جزایر سلیمان اطمینان دادند این توافقنامه هیچگونه خطری برای امنیت منطقه اقیانوسیه و هیچ کشوری نخواهد داشت و تنها مسائل داخلی و امنیتی جزایر سلیمان در نظر گرفته شده است.

irna.ir/xjJzHb

**پایان محاصره بندر اودسا، پیشنهاد مکرون به پوتین

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه سه شنبه شب گفت که او و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان از ولادیمیر پوتین خواسته‌اند تا بر اساس قطعنامه سازمان ملل به محاصره بندر اودسا پایان دهد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

مکرون پس از نشست سران اروپا در بروکسل گفت: من در گفت و گویی که شنبه گذشته با اولاف شولتس داشتیم، به پوتین رییس جمهور روسیه پیشنهاد دادم که ابتکار عمل برای قطعنامه ای در سازمان ملل را به عهده بگیریم تا چارچوبی بسیار روشن برای این عملیات ارائه کنیم.

بر اساس پیشنهاد مکرون، قطعنامه سازمان ملل چارچوبی را ایجاد می کند که در آن بندر اودسا می تواند مین زدایی شود و حمل و نقل غلات از سر گرفته شود.

امانوئل مکرون و اولاف شولتس روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین خواستند تا ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز اوکراینی که در جریان تخلیه کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل تسلیم نیروهای روسی شدند را آزاد کنند.

در این گفت‌وگوی تلفنی سه نفره، رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان بار دیگر تاکید کردند که مذاکرات بین مسکو و کی‌یف باید با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین صورت گیرد.

مکرون و شولتس همچنین تقاضای خود برای آتش‌بس را تجدید کردند و از پوتین خواستند که در کوتاه‌ترین زمان مذاکرات مستقیم با رئیس جمهور اوکراین را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله روسیه به اوکراین عملاً محصول عظیم غلات این کشور را از بازار جهانی حذف کرده است و قیمت جهانی مواد غذایی را افزایش داده و تهدیدی برای تشدید شرایط اضطراری بشردوستانه در آفریقا و خاورمیانه است.

irna.ir/xjJzRm

**تکرار ادعاهای غربی-آمریکایی درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در پیش نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، ضمن تکرار برخی ادعاهای بی اساس، خواستار همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

در این پیش نویس قطعنامه پیشنهای امریکا و سه کشور اورپایی، ضمن تکرار برخی ادعاها مبنی بر وجود سایت های هسته ای اعلام نشده در ایران، نسبت به این موضوع ابراز نگرانی شده است.

در این پیش نویس، از ایران خواسته شده تا نسبت به حل و فصل موضوعات پادمان ها، بی درنگ همکاری کند. این پیش نویس همچنین درخصوص ادعایی مبنی بر عدم پاسخ ایران به موضوع ذرات اورانیوم اعلام نشده، ابراز نگرانی می کند.

در  این پیش نویس همچنین ادعا شده است که ایران درخصوص فعالیت های هسته ای خود پنهانکاری می کند.

در این پیش نویس که قرار است در نشست هفته آتی شورای حکام آژانس ارائه شود، از ایران خواسته است به ابهامات باقی مانده در مورد آثار اورانیوم کشف شده در سه سایت هسته ای پاسخ دهد.

در پیش نویس متنی که برای کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی فرستاده شد و رویترز به نسخه ای از آن دست یافت، آمده است: شورای حکام آژانس از ایران می خواهد برای انجام تعهدات قانونی خود به صورت فوری اقدام کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس در مورد تعامل بیشتر برای شفاف سازی و حل و فصل همه مسائل پادمان های باقی مانده را بلافاصله بپذیرد.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پیش تر  با انتشار گزارشی تحریک آمیز ادعا کرد که ایران در ارائه پاسخ‌های «معتبر فنی» به سوال‌های این سازمان درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده، ناکام بوده است.

در این گزارش که یک نسخه آن به رویت رویترز رسیده ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای رسیده است.  آژانس بین المللی انرژی اتمی بر همین اساس نتیجه گیری کرده است که مسائل پادمانی مربوط به این سه مکان باقی مانده است.

irna.ir/xjJBcv

**برگزاری رزمایش نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در نیمه‌های شب

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی از انجام رزمایش حدود ۱۰۰ فروند جنگنده این رژیم در نیمه شب گذشته تا پاسی از بامداد امروز چهارشنبه خبر داد.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

شبکه i۲۴ رژیم صهیونیستی امروز ( چهارشنبه ) به نقل از سخنگوی ارتش این رژیم اضافه کرد که حدود ۱۰۰ فروند جنگنده اسرائیلی شب گذشته از پایگاههای مختلف خود خارج شدند و انجام  حملات دور برد را تمرین کردند.

به گفته وی در این رزمایش، جنگنده های رژیم صهیونیستی سوخت گیری برای انجام حملات دور برد را آموزش دیدند. 

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی نیز با اشاره به اینکه این رزمایش در چارچوب مانور « ارابه های آتش » که به هفته پایانی خود نزدیک شده است، انجام شد ادعا کرد تمرین جنگنده های رژیم اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای ایران و حمله به اهداف در این کشور اجرا شد.

irna.ir/xjJBcz

**صادرات گاز روسیه بیش از ۲۷ درصد کاهش یافت

شرکت روسی گازپروم روز چهارشنبه اعلام کرد که صادرات گاز روسیه به کشورهای خارج از اتحادیه مستقل مشترک المنافع، از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، بیش از ۲۷ درصد کاهش یافته است.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

طبق سفارشات تایید شده فراورده های گازی صادرات به کشورهای غیر اتحادیه مستقل مشترک المنافع (عمدتا کشورهای اتحادیه اروپا) به ۶۱ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به ۵ ماهه اول سال گذشته ۲۷.۶ درصد پایین آمده است.

بر اساس گزارش های اولیه، شرکت گازپروم از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا پایان ماه مه در مجموع ۲۱۱.۴ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده که نسبت به همین زمان در سال گذشته ۴.۸ درصد تنزل یافته است.

اتحادیه اروپا دو روز گذشته در نشست سران این بلوک در بروکسل تصمیم گرفتند محدودیت های عمده ای را بر واردات نفت روسیه اعمال کنند. به دنبال این تصمیم مسکو صادرات گاز خود را به کشورهای هلند، دانمارک و آلمان که از بزرگترین واردکننده های انرژی روسیه است، متوقف کرد.

اتحادیه اروپا در بسته ششم تحریمی علیه کاخ کرملین، همچنین دسترسی اسبربانک بزرگترین بانک روسیه به سوئیفت را نیز قطع کرد اما به گفته بانک روسی این تحریم ها تاثیری بر روی عملیات آن نداشته است.

irna.ir/xjJB9G

**کرملین غرب و اوکراین را مسئول بحران احتمالی غذا در جهان دانست

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه با اشاره به قرار داشتن جهان در آستانه بحران گسترده غذا، اوکراین و اعمال محدودیت های غیرقانونی غرب بر روسیه را مسئول این چالش بزرگ دانست.

از تقویت روابط ایران با آسیای میانه تا تکرار ادعاهای غرب درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

پسکوف با متهم کردن واشنگتن به دامن زدن به آتش جنگ در اوکراین با فرستادن تسلیحات تازه به این کشور،  افزود: فروش تسلیحات ایالات متحده به اوکراین، به وادار کردن کی یف برای بازگشت به مذاکرات صلح با مسکو کمکی نمی کند و مسکو به قول های دولت اوکراین برای خودداری از کاربرد این سلاح ها علیه روسیه، اعتماد ندارد.

وی افزود: ما به اقداماتی برای کاستن از پیامدهای تحریم نفتی روسیه دست زده ایم.

پسکوف با اشاره به این موضوع که تلاش برای آماده سازی اسناد صلح با اوکراین، از مدت ها پیش متوقف و از سرگرفته نشده، احتمال دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود منتفی ندانست، اما چنین گفت وگوهایی را نیازمند فراهم شدن مقدماتی دانست.

وی افزود که شهروندان دونباس، خرسون و زاپوریژِیا باید در باره آینده خود تصمم بگیرند و مسکو در باره اینکه آنها بهترین تصمیم را خواهند گرفت، تردیدی ندارد.

کی یف پیش از این اعلان کرده بود که انضمام این مناطق از خاک اوکراین به روسیه، مذاکرات دوجانبه صلح، پایان خواهد داد.

بحران اوکراین از ۲۴ فوریه (۵ اسفندماه) با حمله نیروهای روسیه، وارد مرحله نظامی شده است.

irna.ir/xjJBcm


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا