اقتصاد

از دست فروش مالیات می گیریم از پزشک نه | گرانی اجاره، بسیاری از مغازه دارها را دست فروش کرد


بازار؛ گروه اصناف و بازرگانی: قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران در گفتگو با بازار گفت: با توجه به رکود حاکم بر بازار خواسته ما از سازمان امورمالیاتی این است که در بر اساس واقعیت های امروز اقتصاد و جامعه مالیات پرداختی اصناف را تعیین کند. با توجه به شرایط این روزهای بازار نباید مالیات سال های گذشته ملاک تعیین مالیات امسال قرار گیرد. بهتر است که مالیات بر درآمد مبنای محاسبه مقدار مالیات پرداختی باشد البته در این خصوص هم مشکلاتی وجود دارد که باید اصلاح شود.

او با تاکید بر اینکه تراکنش‌هایی که با کارت‌خوان‌ها انجام می‌شود، نمی‌تواند به عنوان سندی برای مالیات اصناف درنظر گرفته شود، ادامه داد: همه موارد این تراکنش‌ها منشا درآمدی ندارند و اعتراض ما در این رابطه نیز بر همین مبنا است. بر اساس بررسی های انجام شده حدود ۷۰ درصد از این تراکنش ها مربوط به کسب و کار بوده و مابقی تراکنش ها به نوعی شخصی بوده یا درآمدی از محل این تراکنش نصیب فعال صنفی نشده است.

چرا باید اخذ مالیات برای یک دست‌فروش اینقدر شفاف باشد، اما برای مشاغل پردرآمدی مانند پزشکی اینطور نیست. بر اساس آمار اعلامی بیش از ۶۰ درصد اقتصاد ایران که بخش غیر مولد اقتصادی را تشکیل می‌دهند

رییس اتاق اصناف تهران در توضیح ادعای خود گفت: به عنوان مثال یک تعمیرکار خودرو، برای انجام خدمت خود، از حسابش قطعات یدکی را خریداری می‌کند و بعد مالک خودرو این هزینه را برای تعمیرکار خود واریز می‌کند، بنابراین این تراکنش خرید قطعات، برای تعمیرکار خودرو منشا درآمدی نبوده، که بخواهد برای آن مالیاتی پرداخت کند، در اصناف و رسته‌های شغلی مختلف این موضوع به انحاء گوناگون وجود دارد که باید تکلیف این موضوع نیز روشن شود. یا در بسیاری موارد فعال صنفی برای پاس کردن چک های خود ناچار است که از همکاران خود قرض بگیرد و بعد از مدتی باید این قرض را پس بدهد. اما در برخی موارد چنین بده بستان هایی هم به عنوان درآمد محسوب می شود.

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان این جمله که «چرا اخذ مالیات برای یک دست‌فروش اینقدر شفاف است، اما برای مشاغل پردرآمدی مانند پزشکی خیر؟» گفت: بر اساس آمار اعلامی بیش از ۶۰ درصد اقتصاد ایران که بخش غیر مولد اقتصادی را تشکیل می‌دهند، ریالی مالیات نمی‌دهند، اما متاسفانه تلاش کافی برای دریافت مالیات از بخش صورت نمی گیرد. این در حالی است که دولت برای تامین هزینه های خود باید از بنگاه‌هایی که فرار مالیاتی دارند، یا غیر شفاف و خاکستری هستند، مالیات بگیرد، نه اینکه بخواهد به سایر بخش‌های شفاف برای پوشش هزینه‌های خود فشار بیاورد.

رشد قیمت ها موجب شده که تقاضا در بازار نسبت به گذشته ۲۰ الی ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. این کاهش تقاضا در شرایطی است که هزینه هایی همچون اجاره مغازه به شدت بالا رفته است

کاهش ۲۵ درصدی تقاضا در بازار
رییس اتاق اصناف تهران در بخش دیگری از سخنان خود هم درباره وضعیت عرضه و تقاضا در بازار گفت: قیمت ها نسبت به دو ماه پیش که جهش یکباره ای را شاهد بودیم، تقریبا تغییری نکرده و شرایط در بازار آرام است.

او با بیان اینکه کمبود در هیچ یک از گروه های کالایی نداریم، ادامه داد: رشد قیمت ها موجب شده که تقاضا در بازار نسبت به گذشته ۲۰ الی ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. این کاهش تقاضا در شرایطی است که هزینه هایی همچون اجاره مغازه به شدت بالا رفته و بسیاری از کسبه قادر به پرداخت اجاره های سنگین نیستند. جدای از این هزینه دستمزد حدود ۵۷ درصد افزایش یافت و کرایه های حمل و تعرفه آب و برق و گاز حسابی بالا رفته است.

به گفته نوده فراهانی، بیشتر صاحبان ملک مصوبات ستاد ملی کرونا را اجرا نمی کنند و به همین دلیل بسیاری از کسبه ناچار به تحویل دادن مغازه های خود شده اند. متاسفانه رشد شدید قیمت اجاره بها موجب شده که بسیاری از مغازه دارها دست فروش شوند.

هر روز بر تعداد دست فروشانی که در کنار خیابان ها بساط پهن می کنند، افزوده می شوند. بخشی از این دست فروش ها مغازه دارهایی بودند که به دلیل افزایش اجاره بها، قادر به تمدید اجاره ملک خود نشدند

تعداد دست فروشان هر روز بیشتر از دیروز
او می گوید: هر روز بر تعداد دست فروشانی که در کنار خیابان ها بساط پهن می کنند، افزوده می شوند. بخشی از این دست فروش ها مغازه دارها بودند و این کار شغل اصلی آنها محسوب می شود و از این طریق امرار معاش می کنند. بخشی هم افرادی به دست فروشی به عنوان شغل دوم خود نگاه می کنند. به طوری که بعد از اینکه از سر کار خود بازمی گردند به امید کسب روزی، مشغول دست فروشی می شوند.

این فعال صنفی که معتقد است فعالیت دست فروشان باید در کلان شهرهایی به خصوص تهران هر چه سریع تر سامان دهی شود، ادامه داد: در حال حاضر مغازه دارها به شدت با مشکل مواجه شده اند. چراکه مجبور هستند در یک شرایط نابرابر با دست فروشانی که نه هزینه اجاره دارند و نه حتی مالیات و پول و آب و برق پرداخت می کنند، رقابت کنند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا