دانش

اساتید به تربیت دانشجویان خلاق با روحیه پرسشگری و انتقادی همت گمارند


به گزارش ایرنا از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در این پیام ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری و تبریک روز معلم و استاد به معلمان و اساتید دانشگاه‌های کشور گفت: آموختن و شغل معلمی یکی از شریف‌ترین فعالیت‌های انسانی است که از آن به عنوان شغل انبیا یاد شده است و نقش معلمان و اساتید دانشگاه در تربیت نسل‌های آینده‌دار و آینده‌ساز کشور بی‌بدیل است و جایگزینی برای آن وجود ندارد.

زلفی‌گل در این پیام افزود: علی‌رغم اینکه تحولات زیادی با تاکید بر فناوری‌های ارتباطی در شیوه‌های آموزش در جهان رخ داده است، ولی همچنان در دوران کرونا و پساکرونا اساتید مهمترین رکن آموزش بوده و خواهند بود و فناوری‌ها و نوآوری‌ها به عنوان یک مکمل در خدمت انتقال بهتر دانش و تجربه اساتید به دانشجویان محسوب می‌شوند. در نتیجه انتظار می‌رود اساتید فرهیخته، نسل‌های داناتر و حکیم‌تر از خویش تحویل جامعه دهند.

وزیر علوم در این پیام تاکید کرد: نیاز جامعه به ایجاد و کسب فناوری‌های نو در تبادل چندجانبه با جامعه جهانی و پاسخگویی به نیازهای جامعه امروز می‌طلبد که اساتید دانشگاهی بیش از گذشته به تربیت دانشجویانی خلاق و نوآور با روحیه پرسشگری و انتقادی همت گمارند. شاگرد، نوآور و فناورپروری سه رکن آموزش دانشگاهی است.

وی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان “تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین” گفت: امروز از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود، علاوه بر تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد برای اشتغال در دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی و خصوصی، نیروهایی تربیت کنند که با کسب دانش و فناوری‌های نوین و تولید محصولات مورد نیاز جامعه در بستر شرکت‌های دانش‌بنیان، هم به نیازهای جامعه پاسخ گویند و هم مسیر مطمئنی برای ایجاد اشتغال فراهم آورند.

وزیر علوم با بیان اینکه مهمترین مشکل امروز جامعه بیکاری و اشتغال است و در شعار رهبر معظم انقلاب نیز به بحث اشتغال تاکید ویژه شده است، گفت: یکی از مهمترین راهکارهای حل مشکل اشتغال، سرمایه‌گذاری در علم، فناوری، نوآوری و تولید محصولات دانش‌بنیان است که گام نخست در این زمینه تربیت دانشجویانی خلاق و با روحیه نوآوری و آشنا به مسائل فناوری و تکنولوژی‌های نوین است. حمایت قاطع اخیر مقام معظم رهبری از دانشگاه و دانشگاهیان، ضمن افتخاری بزرگ، مهر تاییدی بر نقش برجسته نهاد مقدس و سرنوشت‌ساز دانشگاه است.

زلفی‌گل با قدردانی از استمرار خدمات آموزشی اساتید دانشگاهی به شیوه مجازی در زمان شیوع کرونا، گفت: هم اکنون که شاهد از سرگیری آموزش حضوری دانشگاه‌ها و فراهم شدن ارتباط چهره به چهره و نزدیک اساتید با دانشجویان هستیم، خداوند بزرگ را شاکرم که این فرصت مجدداً فراهم شده است تا استادان فرهیخته، علاوه بر آموزش دانستنی‌های علمی خود، مشی اخلاقی و شخصیت معنوی خود را نیز به دانشجویان که مانند فرزندان آنها هستند، منتقل کنند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پایان ضمن تبریک این روز بزرگ به همه معلمان و اساتید دانشگاه‌های کشور خاطرنشان کرد: عزتمندی و سربلندی ایران عزیز در گرو ارج نهادن به مقام والای معلمان و اساتید است. 


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا