دانش

استاندارد ملی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ساخت تدوین شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، تجهیزات آزمایشگاهی یکی از بخش‌خهای مهم و غیرقابل انکار در توسعه پژوهش‌های کاربردی، محصولات دانش‌بنیان و خدمات فناورانه است و شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با ایجاد زیست‌بومی برای فعالیت اثربخش و مطلوب توسط آزمایشگاه‌های عضو مسیر تبدیل پژوهش به محصول را هموار کرده است.

اما آزمایشگاه‌ها نیازمند برخورداری از معیار‌های مطلوب و متناسب با نیاز فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پژوهشگران و دانشگاهیان هستند تا با ارائه نتایج و تحلیل‌های دقیق و کارآمد، به خلق پدیده از ایده‌های نوآورانه کمک کنند.

استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی، یکی از مهم‌ترین گام‌های شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است و شبکه تلاش می‌کند تا از روش‌های گوناگون مانند حمایت از آزمایشگاه‌ها در زمینه افزایش دقت تجهیزات، استقرار استاندارد‌های بین‌المللی مانند ۱۷۰۲۵، آموزش مدیران کیفیت و تدوین استاندارد‌های روش آزمون، این موضوع را محقق کند.

* حمایت از تدوین استاندارد‌های آزمایشگاهی

انجام آزمون در آزمایشگاه‌ها بر اساس روش‌های درست و صح هگذاری شده و بر اساس استاندارد، موجب اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می‌شود. شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با کمک کارشناسان خبره مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، از تدوین استاندارد‌های ملی انجام آزمون در قالب کارگروه‌های تخصصی، حمایت می‌کند.

۲۵ عنوان استاندارد توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد شد که از این میان، ۱۰ عنوان برای تدوین به عنوان استاندارد ملی پذیرفته شد. این استاندارد‌ها در زمینه روش آزمون بوده و در کمیته‌های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، انداز هشناسی و مهندسی پزشکی مطرح و بررسی شدند.

تا کنون مراحل تدوین ۹ استاندارد به طور کامل به پایان رسیده است و در مرحله دریافت شماره ملی هستند. این استاندارد‌ها به همت کارشناسان کارگروه‌های تخصصی پرتو ایکس، کروماتوگرافی، آنالیز سطح و میکروسکوپ پروبی روبشی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با دعوت از برخی از متخصصان خارج از شبکه در حوزه‌های مرتبط تدوین شدند.

اما این استاندارد‌ها در حوزه‌های مختلفی، چون تعیین مساحت سطح ویژه پودر‌های فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی، آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل‌های کاتالیست آنالیز شیمیایی سطح – میکروسکوپی پروبی و آزمون غیرمخرب – پراش پرتو ایکس بود.

همچنین استاندارد‌های دیگری، چون راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز طیف سنجی پرتو ایکس، راهنمای آنالیز عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس براساس تفکیک طول موج، اندازه‌گیری باقیمانده مایعات قابل اشتعال استخراج شده از نمونه‌های باقیمانده آتش سوزی به روش کروماتوگرافی، کیفیت آب و روش آزمون تنش پسماند با پراش اشعه ایکس توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و به تصویب رسید.

شبکه آزمایشگاه فناوری‌های راهبردی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از ۸۶۰ هزار خدمت اعتباری آزمایشگاهی و پژوهشی را به شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خلاق، استارتاپ‌ها، دانشگاهیان و پژوهشگران ارائه کرده است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا