اقتصاد

استاندار همدان: طرح هوشمند فروش آرد و نان از ماه آینده در استان اجرایی می‌شود


به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا قاسمی فرزاد روز پنج‌شنبه در شورای آرد و نان استان همدان با اشاره به اینکه مبلغ قابل توجهی از یارانه های دولتی سالانه به آرد اختصاص داده می شود که باید صرف پخت نان برای مردم شود، افزود: در بعضی موارد این آرد به شکل آزاد و خارج از شبکه به فروش می رسید یا قاچاق می شد که این موضوع اتلاف هزینه های بیت المال و نارضایتی مردم را به دنبال داشت.

وی اظهار داشت: دولت سیزدهم در یک اقدام شجاعانه اجرای طرح مردمی سازی و هدفمند کردن یارانه ها را کلید زد که بدون تغییر نرخ نان با سازوکار جدید و از طریق نصب کارتخوان های هوشمند در نانوایی ها این موضوع را کنترل می کند.

استاندار همدان با اشاره به اینکه با فعال شدن سامانه جدید خرید نان، به طور حتم از هر گونه سوء استفاده احتمالی جلوگیری و انگیزه و زمینه تخلف از سوی نانوایان حذف می شود، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در استان زنجان به عنوان پایلوت(آزمونه) آغاز شده و نواقص احتمالی آن ارزیابی و رفع می شود.

قاسمی فرزاد افزود: استان همدان با تجهیز هزار و ۷۵۰ نانوایی از ۲ هزار نانوایی به دستگاه پوز هوشمند در رتبه برتر کشوری قرار دارد و تا ۳۱ خرداد ماه این دستگاه در تمام نانوایی های استان نصب و فعال می شود.

وی با تاکید بر اینکه در این طرح محدودیت خاصی برای خرید نان برای افراد و یا افزایش قیمت وجود ندارد، تصریح کرد: در قالب این طرح، شهروندان باید برای خرید نان از کارت های بانکی خود استفاده کنند و امکان پرداخت وجه نقد در این سامانه(به صورت یارانه) وجود ندارد.

استاندار همدان تصریح کرد: با فعال شدن این سامانه و خرید کارتی نان به واحدهای خبازی عرضه کننده نان با قیمت مصوب صنف و صنعتی، یارانه پرداخت می شود.

قاسمی فرزاد گفت: دستگاه پوز یک داشبورد مدیریتی است که میزان فروش نان، تعداد افراد مراجعه کننده به نانوایی، ساعات کار واحد نانوایی و اوج کار را نشان می دهد و مجهز به جی پی اس است.

طرح فروش نان با نصب کارتخوان های هوشمند و با هدف نظارت دقیق بر فعالیت نانوایی ها و جلوگیری از فروش خارج از شبکه و قاچاق آرد در کشور آغاز شده( به صورت پایلوت در استان های زنجان و قزوین) است. در این طرح شهروندان نان را همچنان با نرخ سابق و با کارت بانکی خریداری می کنند.

استان همدان در مجموع دارای حدود ۲ هزار واحد نانوایی است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا