جامعه

استفاده از بافت فرسوده برای تامین زمین مسکن ملی در فارس – خبر نیوز


استاندار فارس با بیان اینکه بافت فرسوده بستری برای اجرای نهضت ملی است و می‌تواند بخشی از زمین این پروژه را تامین کند، گفت: ۳۰ درصد از سهم ۲۶۰ هزار واحدی نهضت ملی استان فارس در بافت فرسوده اجرا شود.

محمدهادی ایمانیه سه‌شنبه ۳۱ خرداد در جلسه بازآفرینی شهری فارس که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، با بیان اینکه باید نهضت مقایسه‌ای بین شهرستان‌ها ایجاد شود تا هم شهرداران و هم فرمانداران رصد و رتبه‌بندی شوند، بیان کرد: هر انبوه‌سازی که وارد جهش ملی مسکن می‌شود باید وادار شود که بخشی از ساخت را در بافت فرسوده انجام دهد تا با این اقدام هم بازسازی منطقه و هم انگیزه برای اسکان در این محیط ایجاد شود.

استاندار فارس با بیان اینکه بافت اطراف حرم شاهچراغ(ع) به ۳۶۰ هکتار افزایش یابد، افزود: تسهیلات ۶۰۰ میلیونی برای بازآفرینی این منطقه پرداخت و تخفیف ۱۰۰ درصد عوارض شهرداری در بافت تاریخی نیز لحاظ می‌شود که این تخفیف برای بافت فرسوده می‌تواند به ۸۰ درصد برسد.

ایمانیه با بیان اینکه روش پرداخت بدهی دولت به شهرداری‌های کلان مشخص شده است، عنوان کرد: این روش می‌تواند به اقدامات شهرداری‌ها در بافت فرسوده و تاریخی کمک کند و حداکثر در عرض یک ماه باید پروانه صادر شود.

استاندار فارس در خصوص تخفیف شهرداری‌ها برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده هم گفت: در دیگر شهرها نیز ۵۰ درصد تخفیف در حال حاضر انجام می‌شود و فرمانداران با همکاری شهرداران توافق کنند که ظرف یک تا ۳ سال تمام معابر خاکی استان فارس آسفالت شوند.

سرعت فرسودگی از بازآفرینی بیشتر است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این نشست با بیان اینکه بافت‌های تاریخی، فرسوده و حاشیه‌نشینی استان فارس ۶ هزار هکتار است، اظهار کرد: این میزان ۱۰ درصد کل مساحت محدوده‌های شهری را در ۱۲۰ شهر استان شامل می‌شود.

محمود رضایی با بیان اینکه سرعت فرسودگی از بازآفرینی پیشی گرفته است و باید روز به روز بازآفرینی جدی‌تری دنبال شود، گفت: نظم‌دهی به بافت‌نشینی و قانونمندی تملک در حریم شهرها باید رخ دهد تا بازآفرینی راحت‌تر انجام شود همچنین  پروژه‌های محرک توسعه در این مناطق تعریف شده و نیاز است که تقویت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه نیاز است که به لحاظ اعتباری در زمینه بازآفرینی کمک شود، افزود: مردم هم باید به بازآفرینی کمک کنند و پروژه‌های محرک توسعه سرعت بگیرد از طرفی ارائه تسهیلات هم نیاز به اصلاح ضوابط و مقررات دارد و باید فضای اجرایی در استان مهیا شود.

رضایی با بیان اینکه در برخی از مناطقی که نهضت ملی با بازآفرینی تلفیق می‌شود باید امتیازات بهتری داده شود و تسهیلات با نهضت ملی منطبق باشد، عنوان کرد: توسعه طرح ۵۷ هکتاری حرم به ۳۶۰ هکتار نیز به بازآفرینی مناطق اطراف حرم کمک می‌کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه منابع بازآفرینی باید به استان بازگردد، افزود: اگر منابع استانی شود امکان استفاده بهتری است و بازآفرینی نباید در جایگاه آخر باشد بلکه باید در اولویت قرار گیرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا