ورزش

اشکانی: فدراسیون از قهرمانان کشتی محافظت کند


علی اشکانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بالای ۷۰ درصد از ملی‌پوشان اعزامی به پیکارهای قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان در زمانی که در رده سنی نوجوانان حضور داشتند در آن مقطع در تیم نوجوانان زیر نظر من کار می‌کردند و با شیوه کشتی و فنی همگی آنان آشنا هستم. از میثم دلخانی، علیرضا نجاتی، علی‌اکبر یوسفی، امین کاویانی‌نژاد، امین میرزازاده و سایرین که در بلگراد توانستند برای کشورمان افتخارآفرینی کنند.

وی اظهار داشت: هر موفقیتی که نمایندگان کشورمان در مسابقات بین‌المللی و به خصوص مسابقه‌های جهانی کسب می‌کنند موجب خوشحالی همه ما می‌شود و همین الان نیز اگر نقطه ضعف و قوتی نیز باشد سعی می‌کنم به عنوان یک کارشناس و مشاوره موارد را به آنان بگویم تا در این افتخارآفرینی‌ها سهیم باشیم. کشتی به عنوان ورزش ملی کشورمان شاید در برهه‌ای ضعیف شود، با این وجود با برنامه‌ریزی و حمایت از همه استعدادها، به طور حتم مانند سال‌های اخیر کشتی کشورمان به روزهای اوج خود بازمی‌گردد.

دارنده مدال نقره پیکارهای کشتی فرنگی سال ۲۰۰۵ جهان در بوداپست مجارستان با تاکید بر حفظ قهرمانان و استعدادهای نابی که هم اکنون در کشتی کشورمان وجود دارد، گفت: استعدادپروری یک مبحث علمی خاص خود را داد و با توجه به اینکه در کشتی دنیا ما صاحب سبک هستیم باید دوره انتقال از نوجوانان به جوانان، جوانان به امیدها و در ادامه تا بزرگسالان با شیوه‌ای درست و با برنامه‌ریزی شده انجام شود و این چرخه باید به درستی انجام شود. نتایج حال حاضر کشتی کشورمان بازمی‌گردد به برنامه‌ریزی و اقداماتی که ۴ سال پیش انجام شد.

اشکانی خاطر نشان کرد: فدراسیون کشتی در این شرایط اکنون باید ۲ کار بزرگ را انجام دهد. ابتدا حفظ و نگهداری همین قهرمانان و سپس استعدادیابی و پرورش استعدادهای ناب کشتی که در اقصی نقاط کشورمان حضور دارند. مانند کاری که کشورهایی همچون روسیه و آمریکا انجام می‌دهند و به طور حتم ایران نیز مانند این کشورها از قدرت‌های کشتی جهان است و معمولا مدال‌ها بین این چند کشور تقسیم می‌شود.

وی در خصوص برخی انتقادها در رابطه با برگزار نشدن انتخابی در تیم‌های ملی کشتی فرنگی گفت: همه مربیان دوست دارند که تیمهایشان در مسابقات موفق عمل کنند اما در کنار آن باید ضابطه و قانونی برای انتخاب نفرات برتر تیم‌های ملی وجود داشته باشد. مسابقات انتخابی به گونه‌ای باید باشد که از شهرستان‌ها و استان‌ها شروع و با برگزاری مسابقات قهرمانی در سطح ملی و در صورت نیاز مبارزه‌های رودرو نفرات برتر مشخص شوند. از سوی دیگر برگزاری مسابقات انتخابی به نوعی موجب شور و هیجان در بین علاقمندان خواهد شد و مردم دوست دارند مسابقات بزرگان کشتی کشورمان را ببینند. این موضوع همانند سرمربیگری «پژمان درستکار» در تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان است که به هر حال در نروژ او با کسب نتایج خوب شکوفا شد. 

سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: با برگزاری مسابقات انتخابی بسیاری از نفرات و مدعیانی که پشت خط مانده‌اند می‌توانند انگیزه لازم را برای بازگشت به میادین داشته باشند و در نهایت هیچگونه حرف و حدیثی نیز باقی نمی‌ماند.

وی یادآور شد: آنچه که همواره به کشتی خرده گرفته شده، موضوع انتخابی تیم ملی است که ریشه در سال‌های گذشته دارد و اگر قرار باشد منصفانه قضاوت کنیم مسیر انتخابی در هر رشته‌ای موجب پویایی آن رشته می‌شود. 

رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان روزهای ۱۰ تا ۱۲ آبان ماه در شهر بلگراد صربستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با یک مدال طلای امین میرزازاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم، ۴ مدال نقره پویا دادمرز در وزن ۵۵ کیلوگرم، مهدی محسن‌نژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم، محمدجواد رضایی در وزن ۶۷ کیلوگرم، امین کاویانی‌نژاد در وزن ۷۷ کیلوگرم و ۲ مدال برنز علیرضا نجاتی در وزن ۶۳ کیلوگرم و ناصر علیزاده در وزن ۸۷ کیلوگرم بعنوان نایب قهرمانی این رقابت‌ها دست یافت.

روسیه با ۱۹۰ امتیاز قهرمان شد، ایران با ۱۵۵ امتیاز بعنوان نایب قهرمانی رسید و گرجستان با ۱۰۵ امتیاز سوم شد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا