بین‌الملل

اعمال قوانین جدید چین برای مقابله با محدودیت‌های غیر مجاز تجاری

به گزارش گروه بین‌المللی خبرگزاری آنا از خبرگزاری فرانسه از پکن‏، چین روز شنبه‏، در بحبوحه تنش‌ها با آمریکا، قوانین جدیدی را برای مقابله با قوانین و اقدامات غیرمجاز که سایر کشور‌ها می‌توانند درباره مشاغل و شهروندان این کشور اعمال کنند، اتخاذ کرد.
وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، این قوانین «حفاظت از حقوق و منافع مشروع» مشاغل، شهروندان چینی و حفاظت از منافع این کشور است.
این قوانین در شرایطی اتخاذ می‌شوند که شرکت‌های چینی تحت فشار فزاینده‌ای در خارج از کشور، به ویژه از طرف آمریکا هستند. واشنگتن به طور قابل توجهی محدودیت‌هایی را برای هوآوی، غول ارتباطی چین اعمال کرده است.
«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا نیز در ماه نوامبر دستور اجرایی منع سرمایه گذاری آمریکایی‌ها را در شرکت‌های چینی مظنون به تأمین یا حمایت از ارتش چین صادر کرد. او همچنین به تازگی دستوری را برای منع معاملات چندین برنامه کاربردی مرتبط با شرکت‌های چینی امضا کرده است.
قوانین جدید چین ایجاد مکانیزمی را برای مقابله با «اجرای فرا سرزمینی قوانین بی دلیل و اقدامات خارجی» پیش‌بینی کرده است. هر چند این قوانین همچنان مبهم هستند ‏، پیش بینی می‌کنند که مقامات و شرکت‌های چینی ممکن است در برابر کسانی که تحریم‌های اعمال شده توسط کشور‌های خارجی را رعایت می‌کنند، اقدام تلافی جویانه اتخاذ کنند.
پکن به ویژه می‌تواند دستوراتی صادر کند که شرکت‌ها نباید از برخی محدودیت‌های خارجی پیروی کنند، این امر می‌تواند گروه‌های فعال در سطح جهانی را در شرایط پیچیده‌ای قرار دهد.
به ویژه اینکه شرکت‌های چینی که به دلیل رعایت این قوانین توسط طرف دیگر متحمل ضرر شده اند، می‌توانند در دادگاه‌های چین شکایت و درخواست خسارت کنند.
مشاغل و شهروندان اگر به دلیل قوانین خارجی با محدودیت‌هایی روبرو شوند که مانع از انجام «فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و اقتصادی عادی» می‌شود، باید ظرف ۳۰ روز آن را به مقامات گزارش دهند.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا