اقتصاد

افتخاری دیگر در صنعت فولاد آلیاژی در گفت وگو با دکتر حمید رضا ستودیان:

تفکر تفکر تفکر از جمله رموز موفقیت در فولاد سازان جویبار است

شرکت فولاد سازان جویبار از جمله مجموعه‌های غنی و سرشار از نیروی انسانی توانمند و متخصص در کشور است که این مزیت باعث شده تا حمید رضا ستودیان، رئیس هیات مدیره شرکت فولاد سازان جویبار، به موفقیت بزرگی در کنار دانش و استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای قوی دست پیدا کند. گفت وگویی از سوی رسانه آقای خبر با این مدیر متفکر ترتیب داده ایم که از نگاهتان می‌گذرد:

در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟

حمید رضا ستودیان، رئیس هیات مدیره شرکت فولاد سازان جویبار واقع در استان مازندران، ما در این مجموعه در کنار افراد دارای مدارک آکادمیک و دانشگاهی از افراد متفکر و با تجربه بهره بردیم که در کشور به سمت محصولاتی برویم که این محصولات دارای ارزش بالای هزار دلار در هرتن را در صنعت فولاد آلیاژی داشته باشدو تلاش کرده ایم که در جهت ایجاد یک انقلاب صنعتی و هماهنگ با کشورهای صنعتی دنیا حرکت کنیم. ما بر اساس تجهیزات و ماشین آلات موجود و تجهیزات آزمایشگاهی مدرن در کنار کوره های تولید مذاب فولاد و عملیاتی حرارتی در زمینه تولید انواع فولادهای آلیاژی در سایزهای انواع میل گرد و ورق و صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی، پالایشگاهی و صنعت‌های دیگر در حال تولید هستیم.

 

آقای دکتر چرا کشورهای پیشرفته به سمت تولید محصولات خاص و دارای ارزش رو آورده اند؟

کشورهای پیشرفته صنعتی امروزه به تولید محصولات فولادی با ارزش افزوده بالا رو آورده اند به این دلیل که انرژی و نیروی انسانی در این کشورها گران است و به مراتب هزینه‌ها و مواد اولیه تولید بالاست و تولید محصولات با ارزش افزوده پایین دیگر به صرفه نیست و به همین خاطر محصولات با ارزش پایین تر در کشورهای جهان سوم به خصوص خاورمیانه که انرژی ارزان است تولید میشود.

کشورما در زمینه تولید فولاد چقدر موفق عمل کرده است و اگر ضعفی دیده می‌شود در چه قسمتی است؟

برای اینکه ما بخواهیم تولید خاص داشتیم باید تکنولوژی و ساختار شکل یافته در کنار نرم افزارهای پیشرفته به همراه نیروی انسانی با قدرت تفکر بالا داشته باشیم و این در حالی است که ما در کشور در این زمینه از تکنولوژی بالایی برخوردار نیستیم اما برعکس هم در سیستم نرم افزاری و آی تی و نیروی انسانی با دانش فنی بالا و متخصص و با تجربه در کشور در صنعت فولاد داریم که با همفکری می‌توان در زمینه تکنولوژی هم موفق عمل کرد.

شما صاحب یک مجموعه کارآمد در عرصه فولاد آلیاژی هستید. توضیح بیشتری می‌دهید؟

ما در شرکت فولاد سازان جویبار در چهار زمینه فعالیت داریم .ابتدا عرض کنم که در این مجموعه فقط در زمینه فولاد آلیاژی کار تولیدات داریم. در این کارخانه،کوره‌های ذوب، واحد ریخته گری وی سی ام و ریخته گری کوکیل و انواع اسلب‌های عمودی و افقی در کنار یک آزمایشگاه مجهز و کوره‌های عملیات حرارتی برای رسیدن به خواص فیزیکی مناسب و واحد نورد( فرایند شکل دهی فولاد) که بخش زیادی از کار در این واحد انجام می‌شود.ما در این مجموعه، محصولات صنعتی تولید می‌کنیم که در صنعت خودروسازی، انواع دیسک خوردو و کمک فنرها و فنرها و ورق‌های آلیاژی، انواع شافت‌های آلیاژی که در صنایع است، میل گرد‌های آلیاژی از قطر 30 تا 300 میلی متر که در این مجموعه تولید می‌شوند.انواع قطعات آلیاژی در صنعت نفت و پالایشگاه‌ها، صنایع معادنی، انواع شیرهای صنعتی، انواع قطعاتی که می‌شود به وسیله ریخته گری تولید کرد را ما در این مجموعه داریم.

مزیت مجموعه شما نسبت به مجموعه های دیگر چیست؟

در شرکت فولاد سازان جویبار با به کار گیری نیروهای بسیار با تجربه و با دانش فنی بالا و دارای قدرت تفکر توانستیم به این مزیت برسیم که در درجه اول بهای تمام شده کالای تولیدی در شرکت ما بسیار رقابتی نسبت به سایر تولید کنندگان است ثانیا بسیار انعطاف پذیری بالایی در زمینه تولید انواع محصولات با کیفیت بر اساس نیاز مشتری دارا هستیم.

چرا برخی از شرکت‌ها به سمت تولید فولاد از نوع آلیاژی نیامده اند؟

همانطور که درست اشاره کردید بیشتر کسانی که در کشور تولید فولاد دارند به سمت و سوی فولاد آلیاژی نیامده اند به این دلیل که فولادهای آلیاژی نیازمند دانش فنی و سختی‌های خاص خودش است به همین خاطر ما در این مجموعه سعی کرده ایم متفاوت عمل کنیم.

از دغدغه های این صنعت بفرمایید؟

بزرگترین دغدغه ما در صنعت فولادهای آلیاژی ساختار ضعیف اجرایی ، نظارتی و حمایتی کشور در مسیر تولید است. دو سال است که رهبر انقلاب رونق تولید و جهش تولید را گوشزد می‌کنند و این نامگذاری بسیار حکیمانه است و نشان می‌دهد بالاترین مقام کشوری می‌داند که نگاه به تولید و حمایت نگاه قوی و بالایی نبوده است. همچنین تامین مواد اولیه بسیار سخت شده است که در این زمینه هم دغدغه مدار هستیم و یکی از دغدغه های دیگر ما این است که بتوانیم صادرات به کشورهای دیگر داشته باشیم.

رمز موفقیت مجموعه شما؟

اگر ما انسان‌ها یاد بگیریم که تفکر کنیم که متاسفانه سرانه تفکر در مسیر یک هدف بسیار ضعیف است. اگر بخواهم در پاسخ به سوال شما بگویم رمز موفقیت بنده و مجموعه چیست در یک کلام در ابتدا می‌گویم که تفکر در مسیر ایده گرایی و خلاقیت برای رسیدن به هدف است. گام دوم تلاش و کوشش و پشتکار و استفاده از نیرویی انسانی کارآمد و همچنین داشتن نرم افزار قوی است و همچنین سرانه مطالعه بالا و به روز بودن و بهره بردن از تجربه و دانش دیگران از دیگر رموز موفقیت ما در این مجموعه است.

چه احساسی دارید که در عرصه تولید کارآفرینی کرده اید؟

این احساس قابل وصف نیست و به شدت خداوند بزرگ را شاکرم که این خدمت رسانی به خلق را به من عطاء کرده است که در حد خودم و جزء بتوانم برای کارگران مجموعه مثمرثمر باشم.

در پایان چه صحبتی دارید؟

خودمان را با جریانات و انرژی مثبت کاِئنات در زندگی شخصی، روابط و کارمان همسو کنیم و این امر باعث می‌شود در کارمان با روحیه مثبت و بالا پیشرفت کنیم.

 

کدخبر: ۱۳۰۱6

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا