بین‌الملل

اقتصاددان پاکستانی: تهران و اسلام‌آباد اجازه مانع تراشی در روابط را به دشمنان نمی‌دهند


به گزارش ایرنا، خانم «شاهده وزارت» امروز (پنجشنبه) در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در اسلام‌آباد اظهار کرد که سفر «بلاول بوتو زرداری»، وزیر امور خارجه پاکستان یک بازدید به موقع و انتخابی مهم در زمان دقیق است که فرصتی جدید را نیز برای دو کشور برادر و اسلامی در راستای تقویت همکاری‌ها مهیا می‌کند.

وی با هشدار نسبت به تحرک مخالفان روابط ایران و پاکستان و مانع تراشی آنان در برابر همکاری‌های دو کشور همسایه، ادامه داد که این سفر بیانگر عزم دو دولت برای مقابله با هرگونه موانع در روابط به ویژه هوشیاری مقابل دشمنان مشترک است.

رئیس دانشکده اقتصادی موسسه مدیریت بازرگانی در کراچی پاکستان، پیوندهای ناگسستنی میان دو ملت را عامل قوی در توسعه دانست که جلوی اقدام های منفی و عرض اندام دشمنان روابط ایران و پاکستان را می‌گیرد.

شاهده وزارت گفت: قدرت‌های خارجی هرگز موافق توسعه روابط ایران و پاکستان نیستند در این وضعیت سفر بلاول زرداری به تهران بسیار مهم قلمداد می‌شود به ویژه اینکه وی از این فرصت استفاده کرد و مراتب قدردانی و ارادت مردم پاکستان نسبت به حمایت‌های ایران از روابط پاکستان به ویژه دفاع رهبری معظم ایران و جهان اسلام حضرت آیت الله خامنه‌ای از ملت‌های مسلمان به ویژه کشمیر را تقدیم کرد.

وی افزود: پاکستان قدردان روابط خود با ایران و نگاه مثبت و سازنده این کشور در مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله بازرگانی است.

این اقتصاددان پاکستانی بر لزوم تقویت ارتباطات بازرگانی و همکاری‌های تجاری میان دو کشور تاکید کرد و افزود: «سازوکار تهاتر» یک روش بسیار موثر برای تقویت همکاری‌های اقتصادی دو همسایه خواهد بود، بنابراین دولت پاکستان باید از این فرصت استفاده کند.

وی که نویسنده چند جلد کتاب در پاکستان با موضوع های سیاست‌های اقتصادی، مدیریت بدهی، امنیت غذایی و منابع طبیعی است، تاکید کرد: باید از ظرفیت‌های قوی ایران در حوزه انرژی و تجارت برای بهبود این بخش‌ها در پاکستان استفاده کنیم.

شاهده وزارت افزود: منابع غنی انرژی در ایران و زیرساخت‌های آن از همه لحاظ به سود پاکستان است و ما باید از این وضعیت استفاده و در مسیر درست تقویت تجارت با کشور همسایه خود با تمرکز بیشتر بر مکانیزم تهاتر گام برداریم.

«بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان روز سه شنبه به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد و با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

زرداری سپس در سفر یکروزه خود به مشهد مقدس رفت و ضمن زیارت بارگاه منور حضرت امام رضا علیه السلام با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت وگو کرد.

این نخستین سفر رسمی بلاول بوتو زرداری به جمهوری اسلامی ایران پس از انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه پاکستان به شمار می‌رود.

 بلاول بوتو زرداری سیاستمدار جوان و فرزند ارشد خانم «بی نظیر بوتو» نخست وزیر فقید پاکستان به عنوان رهبر حزب هم پیمان با دولت جدید این کشور هفتم اردیبهشت امسال وزیر خارجه و سکان‌دار دستگاه دیپلماسی پاکستان شد.

وزیر امور خارجه کشورمان نخستین مقام ارشد خارجی بود که ساعاتی پس از انتخاب وزیر جدید امور خارجه پاکستان در تماس تلفنی با وی، از بلاول بوتو زرداری برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا