سیاست

امید در اصفهان را احیا کنید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان روز چهارشنبه و در آستانه سفر رئیس جمهوری به این استان طی نامه‌ای سرگشاده خواستار توقف هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود و از سوی دیگر تزریق منابع آبی داخل استان به این رودخانه شد.

در متن نامه موسوی لارگانی به رئیس جمهوری آمده است: بیش از ۲۰ سال از به صدا در آمدن زنگ خطر خشکیدگی زاینده رود و فلات مرکزی ایران می‌گذرد. در این سال‌ها نه تنها اقدام مؤثری برای حفظ نگین فلات مرکزی ایران صورت نگرفته است که بار گذاری‌های پی در پی بر زاینده رود و انتقال آب از این حوضه آبریز به سایر حوضه‌ها موجبات فشار غیرقابل تحمل بر این رودخانه حیاتی را فراهم کرد.

با تشدید مشکلات، دولت‌های وقت چاره اندیشی و استفاده از روش‌های علمی روز را رها کردند اما نتیجه این شد که فرونشست زمین در فلات مرکزی ایران از جمله استان اصفهان به وضعیتی بسیار خطرناک رسیده است.

تشدید مشکلات موجب شد تا شورای عالی آب در سال ۱۳۹۲ هرگونه بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را ممنوع کند اما متأسفانه علی رغم وجود چنین مصوبه‌ای، پروژه‌ای تحت عنوان بن- بروجن تعریف شده که بر اساس آن قرار است بخشی دیگر از آب حوضه زاینده رود منتقل شود؛ به عبارتی بر اساس این طرح بسیار خطرناک تیر خلاص بر اندک رمق زاینده رود و فلات مرکزی ایران زده خواهد شد و این برای مردم استان اصفهان قابل تحمل نیست.

استان اصفهان به شدت تحت تأثیر چنین تصمیماتی است، از نیمه تعطیل شدن کشاورزی استان تا فرونشست زمین، خطر تخریب اماکن تاریخی استان، کمبود و ای بسا نبود آب شرب، این مشکلات خود زمینه ساز مشکلات ثانویه شده است. مهاجرت از روستاها و بخش‌ها و شهرهای کوچک‌تر به شهرهای بزرگ استان و مخصوصاً کلانشهر اصفهان فقط یکی از پیامدهای تصمیمات خلاف قواعد علمی است.

در ادامه این نامه که تصویر آن در صفحه توئیتر رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان منتشر شده، آمده است: پیش تر طی نامه‌ای محرمانه خطاب به جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهور به تشریح بخشی از این مشکلات پرداختم تا پروژه‌های انتقال آب از حوضه آبریز زاینده رود متوقف شود اما طی سفر هفته گذشته آقای رئیس جمهور و هیئت همراه به استان چهارمحال و بختیاری شاهد اظهارات برخی مسئولان این استان در حضور آقای رئیسی و وزیر نیرو بودیم که در این سخنان جفای فراوانی به استان اصفهان شد.

در ادامه این نامه آمده است: از آن مهمتر چنین سخنان هیجانی و شتابزده ممکن است زمینه ساز ایجاد تفرقه میان مردم استان‌های مختلف و همجوار باشد که ناگفته پیداست دامن زدن به هر گونه انشقاق نه تنها رود نیست که حتی ایراد قانونی و مسئولیت شرعی و ملی دارد. لذا ضمن توصیه همگان به پرهیز همگان از بر زبان آوردن سخنان ضد اتحاد ملی، راه قانون را در پیش گرفته و اگر هم اختلافی هست از مجاری قانونی بدور از سخنرانی‌های احساسی پیگیری شود. قانون تکلیف همه را مشخص کرده است.

در بخشی از این نامه آمده است: مردم اصفهان شما را جنس دیگری می‌بینند؛ یک رئیس جمهور دغدغه مند و دلسوز که تمام هم و غمش جبران خرابکاری‌های گذشته مخصوصاً دولت آقای روحانی است. اما صرف نیت خیرخواهانه و حتی داشتن برنامه هم کافی نیست. عمل کردن به برنامه‌های منطق با معیارهای کارشناسی و قانونی ملاک است. لذا از شما استدعا دارم هر پروژه مربوط به بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را متوقف کنید و از سوی دیگر با تزریق منابع آبی داخلی استان به زاینده رود امید در اصفهان را احیا کنید.

امید در اصفهان را احیا کنید

امید در اصفهان را احیا کنید


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا