بین‌الملل

انتقاد بایدن از سیاستهای دولت ترامپ در قبال برجام


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، جو بایدن که قرار است در سفر منطقه ای خاورمیانه به عربستان سفر کند در مقاله خود در واشنگتن پست با اعتراف به اینکه برجام و توافق هسته ای کارساز بوده و جواب داده، نوشت: پس از انکه رئیس جمهوری پیش از من «از توافق هسته‌ای که کارساز بود»، روی برگرداند، (در پی این اقدام)ایران قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تسریع برنامه هسته ای خود را الزامی می کرد، آنگاه زمانی که دولت گذشته (دولت ترامپ) در شورای امنیت سازمان ملل به دنبال محکومیت ایران به دلیل این اقدام بود، ایالات متحده خود را (در این مجمع) منزوی و تنها دید.

بایدن با تاکید بر اینکه اقدام دولت پیشین واشنگتن در این زمینه بحران‌ساز شد، نوشت: در نخستین هفته‌های ریاست جمهوری‌ام، کارشناسان و مقامات نظامی  آمریکایی (به من) هشدار دادند که منطقه (خاورمیانه) به شدت تحت فشار قرار گرفته است، این امر نیازمند یک دیپلماسی فوری و متمرکز در این زمینه بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه این مقاله خود نوشت: در خصوص ایران، ما با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شده‌ایم تا این انزوای خود را  معکوس کنیم (برگردانیم) ، حال این ایران است که در انزوا قرار دارد تا زمانیکه به توافق هسته ای بازگردد. ماه گذشته بیش از ۳۰ کشور جهان به آمریکا ملحق شدند تا ایران را به دلیل عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش محکوم کنند. دولت من بر افزایش فشار دیپلماتیک و فشار اقتصادی علیه ایران تا زمانیکه تهران خود را آماده بازگشت و تبعیت از توافق هسته ای نماید، ادامه می دهد.

بایدن در حالی طی این مقاله از تلاش دولتش برای تداوم اعمال فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران سخن به میان آورده که جمهوری اسلامی ایران بارها حُسن‌نیت خود را در مورد اجرای تعهداتش در قبال برجام نشان داده است اما این آمریکا بوده که به طور غیرقانونی از این توافق خارج شده. در این میان اروپایی‌ها نیز به جای اجرای تعهدات‌شان در قبال توافق هسته ای، مسیر واشنگتن را دنبال کرده و درخواست‌های بی‌جا و خارج از چارچوب توافق هسته ای از تهران مطرح کرده‌اند. 

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا همچنین در این مقاله اعلام کرد که به دنبال تقویت همکاری راهبردی با عربستان سعودی است.

وی نوشت که در سفر آتی خود به عربستان سعودی، هدف او تقویت یک همکاری راهبردی در آینده است که بر اساس منافع و مسئولیت‌های متقابل بنا شده است. بایدن تاکید کرد که یک خاورمیانه امن‌تر و یکپارچه‌تر از بسیاری جهات به نفع آمریکایی‌ها است و افزود که آبراه‌های این منطقه برای تجارت جهانی ضروری است.*۱۳۰


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا