اقتصاد

بازنشستگی پیش از موعد ۱۷۰۰ کارگر لرستانی


ایسنا/لرستان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: درخواست بازنشستگی ۱۷۸۳ نفر که در مشاغل سخت و زیان‌آور فعالیت داشته‌اند، تأیید شد.

علی آشتاب امروز ۲۱ فروردین‌ماه، با اشاره به عملکرد یک ساله کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور در استان، اظهار کرد: همه کارگران مشغول در مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب می‌توانند درخواست بازنشستگی داشته باشند تا تقاضای آن‌ها در کمیته‌های تخصصی بدوی و تجدیدنظر مرتبط با مشاغل سخت و زیان‌آور مورد بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برای رسیدگی به پرونده متقاضیان بازنشستگی بیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور در سال ۹۹، کمیته بدوی بررسی و احراز مشاغل سخت و زیان‌آور با تشکیل ۳۶ نشست و کمیته تجدیدنظر مربوطه با تشکیل ۱۳ نشست نسبت به بررسی و احراز مشاغل سخت و زیان‌آور اقدام کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: از ۲۳۴۸ درخواست که در کمیته بدوی و تجدیدنظر مطرح شده، یک هزار و ۷۸۳ درخواست مورد تائید قرار گرفت و برای اقدام‌های بعدی به سازمان تأمین اجتماعی ارسال شد.

آشتاب با بیان اینکه کمیته‌های استانی از نمایندگان اداره‌کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تأمین اجتماعی، تشکل کارگران و کارفرمایان استان تشکیل شده است، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا کارگران می‌توانند درخواست خود را با مراجعه به سامانه سخت و زیان‌آور به نشانی اینترنتی SAKHT.MCLS.GOV.IR ثبت کنند.

وی اضافه کرد: بنا بر قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان‌آور، کارگران بیمه شده این‌گونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آن‌ها وارد شود، می‌توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: ایمنی و بهداشت‌کار کارگاه‌های مختلف توسط بازرسان به‌صورت دوره‌ای و زمان بندی شده مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرد و موارد لازم تذکر داده می‌شود.

آشتاب همچنین با اشاره به شرایط کنونی ناشی از شیوع کروناویروس، ادامه داد: کارفرمایان مکلف و موظف به ایمن‌سازی محیط کار و رعایت آئین‌نامه‌های مرتبط و به‌خصوص ضدعفونی کردن مرتب واحدهای خود در مقابله با ویروس کرونا هستند.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا