ورزش

بازگشت کریمی با قهرمانی در جام تختی و معرفی مدعی جدید در سبک وزن


به گزارش ایرنا، چهل و دومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام تختی بعنوان مرحله ما قبل نهایی چرخه ی انتخابی تیم ملی، از امروز (پنجشنبه) و با حضور کشتی‌گیران مطرح داخلی و کشتی‌گیرانی از کشورهای ارمنستان و گرجستان در شهر تنکابن آغاز شد و فردا به پایان می‌رسد.

در فینال ۵ وزن نخست احمد محمدنژاد با آتیه مشهدی و دارنده مدال برنز امیدهای جهان ۲۰۲۱ در کشتی جذاب  ۳ بر ۲ از علیرضا سرلک نایب قهرمان بزرگسالان جهان ۲۰۲۱ را شکست داد و خود را به عنوان یک مدعی جدید در سبک وزن کشتی آزاد معرفی کرد.

شیوه مبارزه محمدنژاد جوان در این رقابت‌ها مورد تحسین همگان قرار گرفت و البته کادر فنی نیز از مدتها قبل این جوان با آتیه را تحت نظر دارد. سبک وزن کشتی ایران تا پیش از نقره علیرضا سرلک در جهانی ۲۰۲۱ هیچگاه توفیقی در میادین جهانی و المپیک در چند سال گذشته نداشت و حضور سرلک و محمدنژاد جوان در کنار سایر مدعیان به طور حتم آینده روشنی را پیش روی وزن المپیکی ۵۷ کیلوگرم قرار خواهد داد.

محمدنژاد جوان در مبارزه نخست خود برابر علیرضا گودرزی دارنده مدال نقره جوانان جهان با نتیجه قاطع ۱۰ بر صفر به پیروزی رسید، سپس مقابل 
 مانئول خندزرتسیان از ارمنستان ۳ بر یک پیروز شد و در نیمه نهایی نیز ۳ بر یک رضا مومنی نفر نخست مسابقات قهرمانی کشور را از پیش رو برداشت.

در فینال وزن ۶۵ کیلوگرم، مرتضی قیاسی نماینده ایران در المپیک توکیو به مصاف وازگن توانیان دارنده مدال نقره امیدهای جهان در سال ۲۰۲۱ و نماینده وزن ۶۵ کیلوگرم ارمنستان در المپیک توکیو رفت و در شرایطی که در میان تشویق بی امان تماشاگران از حریف خود پیش بود در نهایت با نتیجه ۵ بر ۳ شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی جام تختی رسید.

در مبارزه فینال وزن ۷۴ کیلوگرم، محمدصادق فیروز پور دارنده مدال‌های نقره زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۲۱ و برنز جوانان جهان ۲۰۱۹ برابر حامد رشیدی دارنده مدال برنز بزرگسالان آسیا ۲۰۱۷ با نتیجه نزدیک یک بر یک صاحب برتری شد.

در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم، علیرضا کریمی آزادکار شاخص ایران و دارنده مدال های نقره و برنز جهان برابر هادی وفایی‌پور با نتیجه ۶ بر صفر به برتری رسید و قهرمان شد.
کریمی سال گذشته در دو تورنمنت ایتالیا و زیلکوفسکی لهستان به ترتیب صاحب نقره و برنز در وزن ۹۷ کیلوگرم شد. او آخرین بار برای تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ به میدان رفت که به مدال نقره وزن ۹۲ کیلوگرم رسید. او البته طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در وزن ۹۷ کیلوگرم را در کارنامه دارد. او پس از سال‌ها دوباره به وزن ۸۶ کیلوگرم بازگشته و با قهرمانی در جام تختی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان، حسن یزدانی را پیش روی خود دارد.

کریمی آخرین بار در رقابت‌های بین‌المللی، در سال ۲۰۱۸ در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی گرفت، وی سپس به وزن ۹۲ کیلوگرم آمد و در جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان موفق به کسب مدال نقره شد. کریمی برای المپیک توکیو به وزن ۹۷ کیلوگرم رفت اما در رقابتهای بین‌المللی جام زیلکوفسکی لهستان پیش از المپیک توکیو در رقابت با محمدحسین محمدیان و علی شعبانی نتوانست صاحب دوبنده تیم ملی شود. او اسفند سال گذشته پس از ۴ سال بار دیگر به وزن ۸۶ کیلوگرم بازگشت و در مسابقات انتخابی جام تختی به عنوان قهرمانی رسید.

در فینال ۹۷ کیلوگرم مجتبی گلیج دارنده مدال برنز بزرگسالان جهان ۲۰۲۱ و ۲ مدال طلای امیدهای جهان که تشویق بی امان همشهریان خود در را داشت برابر امیرعلی آذرپیرا قهرمان زیر ۲۳ سال جهان ۲۰۲۱، به روی تشک رفت و در پایان به سختی و با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی رسید.

نتایج انفرادی پنج وزن نخست به این شرح است:

۵۷ کیلوگرم:

فینال: احمد محمدنژاد جوان ۳ – علیرضا سرلک ۲
رده‌بندی:
صابر خانجانی ۱۳ – شماون توانیان (ارمنستان) ۲
رضا مومنی ۲ – مانوئل خندزرتسیان (ارمنستان) ۱

۶۵ کیلوگرم:
فینال: وازگن توانیان (ارمنستان) ۵  –  مرتضی قیاسی  ۳
رده‌بندی:
ایمان صادقی ۳ –  علی علی زاده ۱
محمدرضا باقری ۶ – کیان محمودجانلو ۱
۷۴ کیلوگرم:
فینال: محمدصادق فیروزپور، برنده ۱ – حامد رشیدی ۱
رده‌بندی:
خاچاتور پاپیکیان (ارمنستان) ۷ – امیرحسین حسینی ۶
محمدرضا عسکر پور  ۵ – فریبرز بابایی  صفر

۸۶ کیلوگرم:
فینال: علیرضا کریمی ۶ – هادی وفایی پور صفر
رده‌بندی:
عزت‌الله اکبری ۴ – علی شکوری ۱
علی منصوری ۷ – امیدرضا سهیلی ۶

۹۷ کیلوگرم:
فینال: مجتبی گلیج ۲ – امیرعلی آذرپیرا ۱
رده‌بندی:
حسین رمضانیان  ۶ – سجاد عزیزی صفر
دانیال شریعتی نیا، برنده ۱– میثم عبدی ۱

رده‌بندی نفرات برتر به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: ۱- احمد محمدنژاد جوان ۲- علیرضا سرلک ۳- صابر خانجانی و رضا مومنی  ۵- شماون توانیان (ارمنستان) و مانوئل خندزرتسیان (ارمنستان) ۷- ابراهیم خواری ۸- شهداد خسروی ۹- پوریا ترکمان ۱۰- میثم فیروزآبادی
۶۵ کیلوگرم: ۱- وازگن توانیان (ارمنستان) ۲- مرتضی قیاسی ۳- محمدرضا باقری و ایمان صادقی ۵- کیان محمودجانلو و علی علیزاده ۷- محمدرضا شاکری ۸- عباس ابراهیم زاده ۹- قازار هامباردزومیان (ارمنستان) ۱۰- هراچیا مارگاریان (ارمنستان)
۷۴ کیلوگرم: ۱- محمدصادق فیروزپور  ۲- حامد رشیدی  ۳- خاچاتور پاپیکیان (ارمنستان) و محمدرضا عسکرپور ۵- امیرحسین حسینی و فریبرز بابایی ۷- تموری براشویلی (گرجستان) ۸- هرایر علی خانیان (ارمنستان) ۹- محمدرضا سرگو ۱۰- علی اکبر طالشی
۸۶ کیلوگرم: ۱- علیرضا کریمی ۲- هادی وفایی‌پور ۳- عزت‌الله اکبری و علی منصوری ۵- علی شکوری و امیدرضا سهیلی ۷- حامد عاشق حسینی ۸- گوگا مامیایوری (گرجستان) ۹- علی آقایی ۱۰- آرتیسران تانگامیان (ارمنستان)
۹۷ کیلوگرم: ۱- مجتبی گلیج ۲- امیرعلی آذرپیرا ۳- حسین رمضانیان و دانیال شریعتی نیا ۵- میثم عبدی و سجاد عزیزی ۷- محمدحسین فیروزپور ۸- عرفان حسین زاده ۹- یوزا تسرتسوادزه (گرجستان) ۱۰- آرمان کاظمی


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا