اقتصاد

بانک های خسیس بوشهر رکورد زدند! – خبر نیوز

برخی بانک های بوشهر سپرده های موجود را به بانک های استان های همجوار با سود ۲۱ درصد می دهند و به مردم می گویند وام نداریم

حدود ۶۰ درصد سپرده‌های استان بلوکه شده یا حداقل صرف پرداخت تسهیلات به استان نشده است. برخی گزارش ها نیز حکایت از آن دارد که بانک های استان بوشهر سپرده های خود را سود ۲۱ درصد دراختیار بانک های استان های دیگر گذاشته و به مردم می گویند تسهیلات نداریم!

خساست بانک های بوشهر و عدم نقش آفرینی در توسعه استان حرف امروز و دیروز نیست و گزارش اخیر بانک مرکزی هم بر آن مهر تایید زده است.

در گزارش اخیر بانک مرکزی که تا مربوط به سال گذشته است، مشخص شده بانک های استان بوشهر ۴۳ درصد سپرده های در اختیارشان را به صورت تسهیلات پرداخت کرده و از این نظر رتبه آخر کشور را دارند.

این وضعیت در شرایطی می باشد که شبکه بانکی می تواند ۸۰ درصد منابع خود را تسهیلات دهد و اتفاقا به استناد همین گزارش، نسبت تسهیلات به سپرده های بانکی کشور ۸۲ درصد می باشد. به عبارتی بانک های بوشهر حدود ۵۰ با شاخص کشوری فاصله دارند.

طبق همین گزارش، بانک های استان در سال گذشته پس از کسر سپرده قانونی، ۸۹۰۶۳۹ میلیارد ریال منابع در اختیار داشته اند که از این میزان ۳۸۹۵۶ میلیارد ریال را تسهیلات پرداخت کرده اند.

به عبارت ساده تر، ۵۷ درصد منابع بانکی استان صرف پرداخت تسهیلات و سرمایه گذاری به استان نشده تا از آنجا مستقیم به پایتخت رود.

سپرده بوشهری ها را به استان های دیگر قرض می دهند!

چندی پیش مدیرکل کار، تعاون و رفاه استان بوشهر پرده از خسیس بازی بانک های استان برداشته و گفت: برخی بانک های بوشهر با این توجیه که خود را با مردم و پرونده های انفرادی درگیر نکنند، بخش زیادی از سپرده خود را به بانک در استان های همجوار با سود بالاتر می دهند. وقتی هم مردم به شعب بانکی بوشهر مراجعه می کنند می گویند وام نداریم با سهیمه تمام شده است!

مصدق کشاورزی ادامه داد: در بررسی پنج ساله تسهیلات پرداختی در استان، میانگین آن 45 درصد منابع در اختیارشان بوده و همواره رتبه آخر کشور را داشته ایم که نشان می دهد بانک های استان در روند توسعه و بهبود کسب و کار بوشهر همراهی لازم را ندارند.

بانک های بوشهر منابع دارند، ولی تسهیلات نمی دهند

از نکات جالب گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می دهد برخی استان ها نظیر خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بانک های شان حتی بیش از منابع خود تسهیلات پرداخت کرده اند (بالای 100 درصد) و از سقف مجاز بانک مرکزی (80 درصد سپرده ها) نیز بیشتر است.

این گزارش پرسش های زیادی را درباره عملکرد نظام بانکی استان بوشهر مطرح می کند، از جمله اینکه آیا نباید نسبت منطقی بین سهم هر استان از مانده تسهیلات و سپرده‌ها ایجاد شود؟‌ و این وسط تکلیف استان هایی  همچون بوشهر که در کنار داشتن منابع دستشان از گرفتن تسهیلات برای سرمایه گذاری کوتاه است و رتبه آخر کشور دارند چه می‌شود؟

قطعا باید یکی از اولویت های استاندار رسیدگی به خسیس بازی بانک های استان باشد و نکته مهمی که مدیرکل کار استان افشا کرده مبنی بر اینکه سپرده های استان را بجای تسهیلات به مردم، با سود بالاتر به بانک های استان های دیگر می دهند.

 


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا