اقتصاد

برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید ساز و کار مشخص تعریف کرد


به گزارش بازار، جعفر راستی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تأکید کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی به ضرر کشور است و موجب رانت و فساد است و هیچ‌کس با این مسئله مخالفتی ندارد. هم دولتمردان، هم نمایندگان و هم صاحب‌نظران قبول دارند این ارز مسئله‌دار است. اما حذف کردنش راهکار می‌خواهد.

وی افزود: نمی‌توان یک روز صبح تصمیم گرفت که این ارز باید حذف شود. لذا ابتدا دولتمردان باید سازوکار را تعریف کنند و سپس آن را مطرح کنند. به‌طور مثال اکنون با این ارز دارو، نهاده‌های دامی، کالاهای اساسی وارد می‌شوند و اگر یک‌باره این ارز حذف شود و در مقابل جایگزینی وجود نداشته باشد فاجعه رخ می‌دهد.

راستی تأکید کرد: طبق نظر کارشناسان مبلغی که می‌تواند این خلأ را جبران کند باید ابتدا به مردم پرداخت شود و سپس ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود. قطعاً این کار تبعات دارد و نیاز به کار بسیار دارد. با مطرح کردن چند پیشنهاد که صرفاً در حد پیشنهاد هستند و پیچ‌وخم‌ها و احتمالات را در نظر نگرفته است، نمی‌توان این اقدام را انجام داد.

این نماینده مجلس ادامه داد: اگر بعد از اجرای این تصمیم مرغ و گوشت و سایر اقلام سفره مردم و حتی دارو افزایش شدید یافت و دو برابر شد، مابه‌التفاوتش را مردم چطور باید متقبل شوند؟ خب اینکه می‌دانیم ارز ۴۲۰۰ تومانی منشأ رانت است بر کسی پوشیده نیست و از طرف دیگر اینکه می‌دانیم باید مابه‌التفاوتش را نیز به مردم بدهیم محرز است اما چطور؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو آنلاین» می‌گوید: ابتدا باید مابه‌التفاوتش را به مردم بدهند و سپس این تصمیم را اجرایی کنند. برخی می‌گویند یارانه ۱۱۰ هزارتومانی اختصاص دهیم. من نمی‌دانم ۱۱۰ هزارتومانی کجای هزینه‌های مردم را پوشش می‌دهد؟ اگر فردا روز گوشت و برنج و مسکن و … دو برابر شد چه کسی پاسخگوست؟

راستی در انتها یادآور شد: ما دغدغه سفره مردم را داریم و مهم است که سازوکار اجرایی کردن این تصمیم به‌طور واضح تصریح شود. من پیش‌بینی می‌کنم که این طرح به این شکل در مجلس رأی نخواهد آورد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا