فناوری اطلاعات

بررسی نسخه دسترسی اولیه بازی Baldur’s Gate 3

لیست عناوین مطلب

بررسی نسخه دسترسی اولیه بازی Baldur’s Gate 3

پس از موفقیت بازی Divinity: Original Sin II استودیو لاریان بالاخره تصمیم گرفت که ادامه مجموعه قدیمی خود یعنی Baldur’s Gate را در دستور ساخت قرار دهد. بازی Baldur’s Gate 3 در حال حاضر به شکل دسترسی اولیه در شبکه استیم با قیمت ۶۰ دلار عرضه شده است و همانطور که می‌دانید سازندگان به علت رفع مشکلات فنی این رویکرد را پیش گرفته‌اند. همچنین جدیدترین تریلر بازی Baldur’s Gate 3 که مدتی پیش منتشر شد در همین مطلب قرار دارد. در ادامه تجربه نسخه فعلی را با شما به اشتراک می‌گذاریم و سری به داستان و گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3 می‌زنیم. با دنیای بازی همراه باشید.

در ایندا دعوت می‌کنیم تریلر بازی Baldur’s Gate 3 را مشاهده کنید:

تریلر بازی Baldur’s Gate 3

به طور خلاصه و در همین ابتدا باید گفت که استودیو بلژیکی لاریان، اثری به شدت قابل احترام ساخته است. به شکل کلی با یکی از بهترین بازی‌ها در ژانر نقش آفرینی نوبتی – D&D طرف هستیم. تمام مکانیزم‌های گیم پلی بازی‌های سری Divinity در این بازی نیز حضور دارند و حتی بعضی از آن‌ها پیشرفت داشته‌اند. اگر به بازی‌های نقش آفرینی نوبتی علاقه دارید بازی Baldur’s Gate 3 را حتما باید تجربه کنید. اما آیا اکنون بهترین زمان برای بازی کردن این بازی محبوب است یا خیر؟

مشکلات فنی بازی Baldur’s Gate 3

بازی به شما امکان استفاده از دو API داده را می‌دهد. DX 11 و Vulkan  در دسترس هستند. از آن جایی کارت گرافیک ما از شرکت AMD بود بازی را با رابط ولکان اجرا کردیم و شاهد مشکلات فنی متعددی بودیم. افت فریم منو در همان ابتدای کار مشاهده می‌شد و بعد از وارد شدن به صحنه‌های سینماتیک بازی نیز مشکلات عجیبی مثل چشمک زدن صفحه، توزیع نابرابر نور و لگ ادامه داشت.

همچنین افت فریم در مکان‌هایی که نبردها اتفاق می‌افتد بیشتر از قبل دیده می شود. بار دیگر که بازی را با رابط DX 11 اجرا کردیم با پیامی رو به رو شدیم که فعلا بازی در کارت‌های شرکت AMD تنها از رابط ولکان پشتیبانی می‌کند! هر قدر که تجربه داستان و گشت و گذار در بازی لذت بخش است، به همان اندازه نیز مشکلات فنی منزجر کننده هستند. در نتیجه چنانچه می‌خواهید تجربه‌ای با حداقل مشکلات فنی داشته باشید، توصیه می‌کنیم تا انتشار کامل بازی صبور باشید. امیدواریم بخش عمده‌ای از این مشکلات تا روز انتشار بازی رفع شوند.

شخصی سازی - تریلر بازی Baldur's Gate 3

شخصی سازی

داستان بازی Baldurs Gate 3

داستان صد سال پس از وقایع نسخه دوم بازی رخ می‌دهد. جایی که «مایندفلیرها» کشتی‌هایی ساخته‌اند به نام «نوتیلوید» که این کشتی‌ها می‌توانند بین جهان‌های مختلف سفر کنند. شخصیت شما و تمام کسانی که شما را همراهی می‌کنند توسط کرمی آلوده شده‌اند که باعث می‌شود فرد به یک مایندفلیر  تبدیل شود. بعد از حوادث ابتدای داستان، هدف اصلی شما تحقیق در مورد این کرم است و سعی خواهید کرد راهی برای از بین بردن این کرم پیدا کنید. همچنین این کرم در ذهن شما نجواهایی برقرار می‌کند که حتی در برخی از قسمت‌های بازی می‌توانید از آن سود ببرید. ولی نباید فراموش کنید استفاده بیش از حد می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. در زمان ساخت شخصیت اصلی علاوه بر نژاد و شمایل، بازی دست شما را برای پس زمینه داستانی شخصیتی که می‌سازید تا حدی باز گذاشته است. مثل عقاید فکری، دینی یا سیاسی.

طی تجربه‌ای که داشتیم حتی این پیش زمینه‌ها نیز باعث می‌شدند دیالوگ‌های متفاوتی برای انتخاب پیش رویتان قرار گیرد. جزئیاتی که در کمتر بازی‌های نقش آفرینی جدید پیدا می‌شود. منبع اصلی اقتباس بازی برپایه نسخه پنجم از سری بازی‌های رومیزی Dungeons and Dragons است و الهامات داستانی مشترکی در هر دو اثر مشاهده خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر تریلر بازی Baldur’s Gate 3 را حتما مشاهده کنید.

سیستم انخاب دیالوگ - بازی Baldur's Gate 3

سیستم انخاب دیالوگ

دنیای بازی Baldur’s Gate 3

بالدورز گیت نام شهری در این بازی است که داستان از خارج از شهر شروع می‌شود و بعد از طی مراحلی کم کم وارد بخش‌هایی از شهر خواهید شد. مانند تمام بازی‌های فانتزی دیگر، در دنیای بازی نژاد‌های گوناگونی وجود دارند که تنوع آن‌ها را در هیچ بازی‌دیگری ندیده بودیم. نکته جالب اینجا است که انتخاب نژاد‌ها در روند داستان و دیالوگ‌ها تاثیرگذار است و تنها به تغییرات ظاهری خلاصه نمی‌شود. بازی در نهایت قرار است بیش از دوازده نژاد را شامل شود. نژادهایی چون انسان‌ها، الف‌ها، دورف‌ها، دروها، خون آشام‌ها و بسیاری دیگر وجود دارند که این تنوع نژادی، جهان بازی را غنی‌تر از همیشه می‌کنند. نسخه دسترسی اولیه شامل یک بخش از چهار بخش نهایی بازی است؛ به همین دلیل ممکن است تغییراتی در دنیای بازی شکل گیرد که قطعا مثبت خواهند بود.

کشتی های نوتیلوید در تریلر بازی Baldur's Gate 3

کشتی های نوتیلوید در تریلر بازی Baldur’s Gate 3

گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3

استودیو لاریان بازی را به شکل دسترسی اولیه منتشر کرده است تا بازخورد مخاطبین را نسبت به بازی بسنجد و در راستای بهتر کردن بازی قدم بردارد. گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3 یکی از بخش‌هایی است که با آپدیت‌های اخیر تغییرات مختلفی به خود دیده است. سیستم مبارزه نوبتی در بازی به خوبی پیاده شده است و شاکله اصلی این سیستم را استراتژی مناسب شکل می‌دهد. شخصیت شما و همراهانتان در یک سو قرار دارید و در سوی دیگر نیز دشمنان گوناگونی حضور خواهند داشت. بعد از انجام اولین حمله نوبت به دشمن می‌رسد و این مبارزه نوبتی تا انتهای نبرد ادامه دارد تا یک طرف پیروز شود.

شخصیت شما که در ابتدای بازی آن را می‌سازید، همانطور که اشاره کردیم در داستان و گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3 تاثیر گذار است. مثلا اگر شخصیت شما از گروه سربازان باشد روند مبارزات به کلی با گروه جادوگران فرق خواهد کرد. پیشنهاد ما این است که با توجه به نوع بازی خود شخصیت سازی اولیه بازی را تکمیل کنید زیرا در غیر این صورت قطعا به مشکل خواهید خورد. از طرف دیگر مشکلی که در خصوص مبارزات بازی وجود دارد طراحی محیط‌های آن است. گاهی در این محیط‌ها دشمن کاملا دست بالا را داد و برای پیروزی باید چندین بار ببازید تا شاید شانس به شما رو کند و از آن مهلکه جان سالم به در ببرید.

موارد برعکس نیز وجود دارند. به شکلی که با چند حرکت به سادگی می‌توان دشمن را شکست داد. رابط کاربری بازی هم کمی پیچیده طراحی شده و تقریبا به شکل مستقیم از بازی Divinity به این بازی راه پیدا کرده است. جایگیری المان‌ها مناسب است اما متاسفانه از نماد‌های کاملا واضح برای انتقال مفهوم استفاده نشده است. این نماد‌ها کوچک هستند هرچند که گفته می‌شود رابط کاربری در نهایت تغییراتی را به همراه خواهد داشت.

فیلم‌های آموزشی بازی نیز بسیار بی‌کیفیت و همچنین دارای قابی کوچک هستند. در حالی که می‌توانستد بزرگ تر و واضح‌تر باشند. نکته دیگری که در بررسی بازی Baldur’s Gate 3 باید به آن اشاره کنیم تفاوت بازی با دیگر بازی‌های نوبتی است. در گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3 مبارزات بسیار سریع‌تر شده‌اند. طوری که چندان نیاز به صبر کردن نخواهید داشت و شکل کلاسیک کنار گذاشته شده است. اما به طور کلی بازی‌هایی را که گیم پلی نوبتی دارند، نمی‌توان به همه پیشنهاد کرد.

در این ژانر از بازی‌ها شما تنها رهبری می‌کنید و دستور می‌دهید. بقیه را خود کارکتر انجام خواهد داد و شما تماشاچی خواهید بود. طرفداران بازی‌هایی با گیم پلی نوبتی، بیشتر آن را به خاطر داستان غنی و استراتژی نبرد دوست دارند و نه خود مبارزات تن به تن. پس اگر این ژانر مورد علاقه شما است از بازی Baldur’s Gate 3 هم راضی خواهید بود و در غیر این صورت خیلی زود از آن فاصله خواهید گرفت.

گیم پلی بازی Baldur's Gate 3

گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3

گرافیک بازی Baldur’s Gate 3

خوشبختانه از نظر بصری باوجود این که با نسخه اولیه طرف هستیم، پیشرفت خوبی از نظر گرافیکی نسبت به کارهای قبلی استودیو لاریان مشاهده کردیم. جزئیات پولیگان‌های بازی با وجود دوربین از بالا به پایین حتی در تنظیمات گرافیکی معمولی بسیار بالا است. دوربین در تمام جهات قابل چرخش است و می‌توانید تمام محیط‌های بازی را به سادگی کاوش کنید. حتی از نظر فیزیک هم با محیط‌های تخریب‌پذیر رو به رو هستیم و با سوزاندن اشیا و یا تخریب بعضی از دیوار‌ها مسیر‌ی تازه‌ برای شما باز خواهند کرد. اوج جلوه‌های ویژه بازی در صحنه‌های سینماتیک است.

این صحنه‌ها که اصلا هم کم تعداد نیستند باوجود نورپردازی فوق العاده، که با به‌روزرسانی اخیر به بازی اضافه شد، حسابی شما را به وجد خواهند آورد. حتی برخلاف بسیاری از بازی‌های نقش آفرینی، سیستم ساخت شخصیت نیز دارای جزئیات مناسبی است و بافت‌های شخصیت اصلی نیز به اندازه دیگر شخصیت‌ها جزئیات دارد. متاسفانه تمام این زیبایی‌ها در پس مشکلات فنی متعدد ممکن است دیده نشوند. همانطور که ابتدای مطلب اشاره شده برای تجربه کامل و بهینه بازی بهتر است فعلا دست نگه دارید.

گیم پلی بازی Baldur's Gate 3

گیم پلی بازی Baldur’s Gate 3

جمع بندی

بدون شک بازی Baldur’s Gate 3 در حال حاضر یکی از غنی ترین تجربه‌های نقش آفرینی با گیم پلی نوبتی است که در کنار گرافیک چشم نواز، موسیقی خوب و صد البته داستان تاثیرگذار می‌تواند تا ساعت‌ها شما را مشغول کند. فعلا نمی‌توان در بررسی بازی Baldur’s Gate 3 نظر نهایی داد، ولی آینده بازی با توجه به سیستم ارسال انتقاد و پیشنهاد روشن به نظر می‌آید. ضمنا در مورد بخش چند نفره، صداگذاری و قسمت‌های داستانی که در ادامه به بازی اضافه خواهد شد، طی بررسی نسخه نهایی و به شکل دقیق صحبت خواهیم کرد.

Verdict
Platform : PC 
Undoubtedly, Baldur’s Gate 3 is currently one of the richest role-playing experience with turn-based gameplay. Along with great graphics, good music and of course impressive story, it can keep you busy for hours. It is not possible to give a final opinion on the review of Baldur’s Gate 3 at this time, but the future of the game looks bright.

(نقد بازی Baldur’s Gate 3 بر اساس نسخه‌ی منتقدین بازی که توسط Larian Studios در اختیار دنیای بازی قرار گرفت، نوشته شده است.)


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا