اقتصاد

برق یارانه‌ای عامل گسترش استخراج غیرمجاز رمز ارز در کشور


خبرگزاری میزان – طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد خدادادی یکی از وظایف این دفتر را آسیب شناسی پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارزها، هدایت فعالان این عرصه به استخراج مجاز رمز ارز و ارایه راهکار برای تامین برق مراکز مجاز بدون فشار آوردن به شبکه برق در ایام محدودیت تامین انرژی الکتریکی در چارچوب قوانین و مقررات ذکر کرد.

وی قیمت تکلیفی و یارانه‌ای برق را از مهم‌ترین علل گسترش پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارز‌ها در کشور عنوان کرد و گفت: با ورود دستگاه‌های ماینر، برق نیز مانند گازوئیل و بنزین به یک کالای تبادل‌پذیر تبدیل شده است و لذا همانگونه که اختلاف قیمت در داخل و خارج از کشور به ایجاد پدیده قاچاق سوخت در مرز‌ها انجامید، اختلاف به‌شدت معنادار قیمت برق در ایران با کشور‌های دیگر نیز با معرفی تکنولوژی ماینینگ منجر به رواج پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارز در ایران با استفاده از برق یارانه‌ای شده که ماهیت آن تفاوتی با قاچاق سوخت ندارد.

خدادادی افزود: در بخش استخراج غیرمجاز رمز ارز، متاسفانه تجهیزات مربوطه به شکل قاچاق وارد کشور می‌شود و از برق یارانه‌ای که یک بیستم تا یک هشتادم قیمت برق در سایر کشورهاست، به طور غیرقانونی برای استخراج رمز ارز و کسب ثروت نامشروع از محل یارانه‌های انرژی که متعلق به آحاد مردم جامعه است سوءاستفاده می‌کنند.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر استخراج غیرمجاز رمز ارز در کشور را دارای تبعات منفی برای مردم، صنعت برق و اقتصاد ملی دانست که ضمن آسیب زدن به شبکه برق کشور، می‌تواند باعث سوختن لوازم الکتریکی همسایگان مانند یخچال، تلویزیون و کولر و همچنین دامن زدن به خاموشی‌ها شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن به دلیل استفاده از انشعاب‌های غیرمجاز بدون رعایت اصول ایمنی، آتش سوزی و خطرات جانی را نیز می‌تواند در پی داشته باشد، همچنین در بعد ملی، بلعیدن برق به وسیله استخراج کنندگان رمز ارز باعث افزایش خاموشی‌های صنایع در فصول گرم و سرد سال شده که این مسئله شدت گرفتن تورم و بیکاری را به دنبال خواهد داشت.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر مهم‌ترین راهکار بلندمدت از بین بردن پدیده استخراج غیرمجاز رمز ارز را واقعی شدن تعرفه حامل‌های انرژی عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی که امکان آزادسازی تعرفه‌ها وجود ندارد می‌بایست در بخش سیاست‌های سلبی، جریمه‌ها و مجازات‌های قانونی استخراج غیرمجاز رمز ارز تا حد زیادی افزایش یابد تا آن دسته از سودجویان که کمتر از یک درصد افراد جامعه هستند، انگیزه‌ای برای فعالیت غیرمجاز نداشته باشند.

خدادادی پراکندگی مراکز غیرمجاز در سطح کشور را از جمله مصائب و مشکلات برخورد با این پدیده دانست و بیشترین نقاط آلوده را مربوط به استان‌های صنعتی مانند تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و همچنین استان‌های جنوبی کشور به دلیل وجود تعرفه‌های ناچیز برق عنوان کرد.

به گفته مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر تاکنون بیش از ۲۲۱ هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز کشف و ضبط شده که توان مصرفی حدود ۶۲۰ مگاوات را به خود اختصاص داده بود و عمده این دستگاه‌ها در تعرفه‌های صنعتی، خانگی، کشاورزی و یا به شکل انشعاب مستقیم (برق دزدی) فعال بود.

وی با اشاره به برآورد فعالیت ۲۰۰۰ مگاواتی در حوزه استخراج غیرمجاز رمز ارزها، حدود ۲۰ درصد کسری برق در تابستان امسال و ۱۰ درصد کسری پیش‌بینی شده برای گاز در کل کشور در زمستان پیش‌رو را ناشی از فعالیت استخراج غیرمجاز رمز ارز در کشور دانست که به وسیله کمتر از یک درصد متخلفان به کل جامعه تحمیل می‌شود. فعالیت این افراد به طور قطع بعد از گذشت زمان به وسیله دستگاه‌های کاشف مانند وزارت نیرو و نیروی انتظامی شناسایی می‌شود و به دلیل ضبط ماینر‌ها و اعمال جریمه‌های سنگین از سوی وزارت نیرو یا نفت و تشکیل پرونده در قوه قضاییه، نه تنها سودی کسب نخواهند کرد بلکه خود، افراد خانواده و همچنین سایر مردم را با آسیب‌های جدی مواجه می‌سازند.

خدادادی در عین حال افزود: مفهوم رمز ارز‌ها و پدیده بلاک چین در زمره پدیده‌های نوظهور در دنیا هستند که مانند هر تکنولوژی دیگری می‌تواند فرصت‌هایی را برای ایران و سایر کشور‌ها خلق کند، اما به جهت ساختار یارانه‌ای انرژی و محدودیت‌هایی که در تامین انرژی در کشور وجود دارد، ضروری است تا مراقبت کافی از سوی تمامی دستگاه‌های مربوطه به عمل آید تا خدشه‌ای به تامین انرژی مطمئن و پایدار اعم از برق و گاز وارد نشود.

وی ادامه داد: در همین راستا، مادامی که قوانین و مقررات کشور استخراج رمز ارز در کشور را مجاز می‌شمرند، یکی از موثرترین راهکار‌ها سوق دادن استخراج کنندگان رمز ارز به استفاده از مولد‌های تجدیدپذیر و پاک است به گونه‌ای که هم انرژی مورد نیاز مراکز قانونی فعال در این حوزه با قیمت مناسب تامین و هم محدودیت‌های کشور در تامین گاز و برق سایر مشترکان لحاظ شود.
به گفته خدادادی در حال حاضر مطابق مقررات جاری کشور، استخراج رمز ارز به طور قانونی قابل انجام است و متقاضیان مانند هر کسب و کار دیگری ابتدا باید مجوز‌های لازم را از وزارت صمت اخذ و نسبت به دریافت انشعاب از شرکت‌های برق و سپس استخراج رمز ارز با تعرفه برق صادراتی اقدام کنند.

وی تعداد مراکز مجاز استخراج رمز ارز در کشور را ۸۲ مرکز با توان نامی ۳۵۲ مگاوات ذکر کرد که از این تعداد ۷۷ مرکز با حدود ۲۱۶ مگاوات توان مصرفی به بهره‌برداری رسیده است.

مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز در پایان ضمن یادآوری خسارات مالی و جانی که استخراج غیرمجاز رمز ارز می‌تواند برای همسایگان در پی داشته باشد، از هموطنان دعوت کرد درصورت اطلاع از فعالیت غیرمجاز این مراکز، گزارش‌های شناسایی خود را به یکی از سه روش مراجعه حضوری به حراست شرکت توزیع محل زندگی، تماس با سامانه تلفنی ۱۲۱ و یا ثبت گزارش در سامانه اینترنتی سمات توانیر به آدرس www.tavanir.org.ir/samaat اعلام کنند.

وی تصریح کرد: گزارش‌های منجر به شناسایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان پاداش دریافت می‌کنند و مشخصات گزارشگر نزد شرکت توانیر و شرکت‌های توزیع محرمانه باقی می‌ماند و وزارت نیرو نیز تاکنون مبلغ ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان پاداش به شناسایی کنندگان مراکز غیر مجاز پرداخت کرده است.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا