فرهنگ

برنامه‌‌ریزی آموزشی شورای عالی قرآن برای ارتقاء قاریان

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس شورای عالی قرآن به عنوان متولی ارزیابی و اعطای مدرک به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم برنامه‌های آموزشی مختلفی تدارک دیده تا قاریان قرآن با حضور در این برنامه‌های آموزشی، ارتقاء یافته و آزمون‌های ارزیابی را با موفقیت پشت‌سر بگذارند.

برنامه‌های آموزشی شورا برای ارتقای قاریان

فعالیت‌های آموزشی شورای عالی قرآن در سال ۱۴۰۰ ذیل سه برنامه تخصصی شامل: دوره‌های ارتقاء قاریان و دعاخوانان، دوره‌های تخصصی اقراء و آموزش‌های غیرحضوری تدارک شده است.

دوره‌های آموزش مجازی ویژه برگزیدگان طرح ارزیابی قاریان

دوره آموزش غیرحضوری یکی از این برنامه‌ها است که با هدف رشد و پیشرفت فنی تلاوت قاریان برگزیده در طرح ارزیابی طی دوره‌های گذشته، به منظور موفقیت آنها در مقاطع و درجات بالاتر دوره ارزیابی اجرا می‌شود.

در این برنامه آموزش غیرحضوری که سومین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، ۷۷ نفر از قاریان غیرتهرانی دارنده گواهی‌نامه تخصصی در درجات ۳ و ۴، در پنج گروه مجزا با حضور اساتید ممتاز عضویت دارند و به صورت مجازی و با تعامل دوسویه از آن بهره‌مند می‌شوند.

جلسات آموزشی یک نوبت در ماه برگزار می‌شود و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت. در پایان هر ماه نیز قاریانی که بهترین عملکرد را در هر کدام از گروه‌های پنج گانه داشته باشند تعیین و معرفی می‌شوند. در سومین دوره آموزش غیرحضوری، رضا محمدپور، نصرت‌الله حسینی، علی قاسم آبادی، حسن مختاری و علی اکبر کاظمی به عنوان مدرس و تحلیلگر تلاوت مشارکت دارند.

در اولین جلسه این دوره که در روزهای گذشته پایان یافت، مهدی رحیمی قزاآن از اصفهان، مصطفی قاسمی از مازندران، سید علی موسوی فرحبخش از کرمان، محمد مرندی از اصفهان و سیدروح‌الله هاشمی از خراسان رضوی به عنوان قاریان برگزیده خردادماه تعیین شدند.

دوره‌های ارتقاء قاریان و دعا‌خوانان

دوره‌های ارتقاء قاریان و دعاخوانان هم از جمله برنامه‌هایی است که چهارشنبه هرهفته با حضور تعدادی از قاریان قرآن برگزار و اساتید ضمن تحلیل تلاوت آنها نکات آموزشی برای رفع اشکالات و ارتقاء قاریان بیان می‌کنند.

اعطای گواهی اجازه قرائت در دوره‌های اقراء

دوره‌های اقراء هم از جمله برنامه‌‌هایی است که با حضور اساتید صاحب اجازات جهان اسلام برگزار و قاریان کشورمان با ارائه یک دوره کل قرآن به استاد ضمن استفاده از نکات آموزشی گواهی اجازه قرائت دریافت می‌کنند.

انتهای پیام/



لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا