بین‌الملل

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک ایران و ویتنام موجب معرفی ظرفیت‌ها می‌شود :: خبرگزاری خانه ملت


به گزارش  خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ویتنام در مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه شنبه، ۱۰ خردادماه) با دوداک هانگ ها رییس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران به صورت وبیناری گفتگو و تبادل نظر کرد.

رحیمی جهان آبادی رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ویتنام نیز در این نشست مجازی با تاکید بر اهمیت سیاست نگاه به شرق در سیاست خارجی کشورمان گفت: نگاه به شرق بخش عمده ای از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده است. ویتنام بطور خاص جایگاه مهمی در این میان دارد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: مردم ویتنامی برای استقلال و پیشرفت خود هزینه های زیادی پرداخت کرده اند از این رو دوست قابل احترامی برای کشورهای مستقل محسوب می شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه ویتنام به لحاظ اقتصادی کشوری با ثبات است، اظهار داشت: بسیاری از کالاهای تولیدی ویتنام به لحاظ کیفیت، استانداردهای بالایی دارند که در بازار غرب آسیا قابل عرضه هستند. ما آمادگی داریم که از طریق اتاق های بازرگانی و تجار دو طرف، به تقویت همکاری ها و تسهیل تبادلات تجار دو کشور کمک کنیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ویتنام با اشاره به پیشرفت های کشورمان در زمینه تولید واکسن کووید-۱۹ گفت: علیرغم محدودیت هایی که بعلت تحریم های ظالمانه در واردات واکسن داشتیم توانستیم با تولید داخل بر این بیماری غلبه کنیم. ایران در زمینه تولید دارو و واکسن از کشورهای پیشرو است و آمادگی همکاری در این زمینه با کشورهای دوست را دارد.

رحیمی جهان آبادی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی های فسیلی، پتروشیمی، فناوری های نوین و کشاورزی ظرفیت های زیادی دارد. محصولات کشاورزی که در شرق آسیا تولید نمی شوند را می توانیم به ویتنام با کیفیتی بالا صادر کنیم. از گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران انتظار داریم حمایت های لازم را از این همکاری ها داشته باشد.

وی در پایان گفت: شناخت مردم دو کشور از همدیگر اندک و ناچیز است. برگزاری نمایشگاه در حوزه های مختلف هنری و فرهنگی می تواند تا حدود زیادی این خلأ را پوشش دهد. ویتنام تجربیات خوبی در زمینه فراهم کردن زیرساخت های گردشگری دارد. مایل هستیم گفتگوهای دو طرف را در این زمینه نیز تقویت کنیم.

دوداک هانگ ها رییس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران در ابتدای این نشست مجازی گفت: گفتگوهای پارلمانی فرصت های مغتنمی برای تقویت روابط کشورها هستند. شیوع کرونا مانع دیدار حضوری نمایندگان دو پارلمان شد. از این‌رو ما برای تداوم گفتگوهای فیمابین، بر برگزاری نشست مجازی میان گروه های دوستی پارلمانی دو کشور تاکید داشتیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با ویروس کرونا دستاوردهای بزرگی داشته که قابل توجه هستند. با توجه به کنترل این بیماری در دو کشور، آمادگی لازم برای تبادل هیات های پارلمانی میان مجالس دو کشور را داریم.

دوداک هانگ ها در ادامه گفت: بخش مهمی از روابط دو کشور به همکاری در مجامع بین المللی مربوط است. در سال های اخیر همکاری خوبی بین دو کشور در سازمان های بین المللی وجود داشته است. ما از حمایت جمهوری اسلامی ایران از عضویت ویتنام در شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی می کنیم و بر تداوم این همکاری ها تاکید داریم.

رییس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران در ادامه گفت: مجلس ویتنام از توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور حمایت می کند و مایل است که گروه های دوستی پارلمانی نفش فعالتری در مشخص کردن چهارچوب این نوع همکاری ها داشته باشند.

وی افزود: انرژی، تبادل دانش و فناوری، پتروشیمی، گردشگری و تبادلات علمی و آکادمیک از جمله مهمترین حوزه های مستعد همکاری دو طرف هستند.

دوداک هانگ ها در پایان از گروه دوستی پارلمانی کشورمان دعوت کرد که در راستای تداوم تبادل تجارب پارلمانی میان مجالس دو کشور به ویتنام سفر کنند.

شایان ذکر است علی اکبر نظری سفیر کشورمان در ویتنام نیز در این نشست وبیناری حضور داشت و نکاتی را در خصوص راه های تقویت همکاری های ایران و ویتنام بیان کرد./

پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا