بین‌الملل

بلینکن: جنگ اوکراین۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر به گرسنگان جهان می‌افزاید


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که در برلین به سر می‌برد، ادعا کرد: جنگ روسیه علیه اوکراین و نه تحریم‌های غرب، ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر دیگر را به جمع گرسنگان جهان اضافه خواهد کرد.

بلینکن روز جمعه در برلین گفت: هیچ دلیلی جز محاصره اوکراین توسط روسیه و امتناع مسکو از صادرات غلات خود به دلایل سیاسی وجود ندارد.

وزیر خارجه دولت بایدن همچنین افزود که درخواست روسیه برای بازرسی کشتی های اوکراینی بی معنی است.

وی اضافه کرد: روسیه با چه حقی یا چه منطقی اصرار دارد کشتی‌های اوکراینی را که از بنادر این کشور خارج می‌شوند، بازرسی کند؟ این معنی ندارد.

بلینکن برای شرکت در کنفرانس وزیران خارجه در مورد امنیت غذایی در برلین حضور دارد، در پاسخ به سوالی در مورد درخواست روسیه مبنی بر پاکسازی  بنادر از مین گفت که اوکراین  نیز به تضمین هایی نیاز دارد که بنادر این کشور در برابر کشتی های روسیه در امان خواهند بود.

وی ادعا کرد: وقتی روسیه می گوید با خروج کشتی ها موافقت می کند، این خطر ورود کشتی های روسیه به بنادر اوکراین و حمله مستقیم به اودسا را ایجاد می کند.

بلینکن ادامه داد: بنابراین اوکراینی‌ها باید اطمینان داشته باشند که انجام هر کاری برای خروج کشتی‌هایشان از بنادر منجر به سوء استفاده  روس‌ها و ورود کشتی‌های  آنها به بنادر اوکراین و حمله به اودسا نخواهد شد.

وزاری خارجه کشورهای گروه هفت در بیانیه ای اعلام کردند که بحران اوکراین ناامنی غذایی را تشدید می کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، وزاری خارجه کشورهای گروه هفت در بیانیه‌ی خود متذکر شدند که در نشست روز جمعه کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در گروه ۷ مجددا  عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به شدت محکوم شد.

در بیانیه منتشر شده وزاری خارجه کشورهای گروه هفت G۷ تصریح کردند که جنگ روسیه علیه اوکراین از جمله با مسدود کردن دریای سیاه، بمباران سیلوها و بنادر غلات و آسیب رساندن به زیرساخت های کشاورزی اوکراین ناامنی غذایی را تشدید می کند.

کشورهای گروه هفت با رد در ارتباط بودن تحریم های روسیه با ناامنی غذایی مدعی شدند که همه تحریم‌های گروه ۷ شامل معافیت‌هایی برای دسترسی به محصولات غذایی و کشاورزی روسیه به بازارهای جهانی است.

به دنبال انتشار بیانیه گروه هفت، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در نشست ویدئوکنفرانسی سران کشورهای گروه بریکس که به میزبانی چین برگزار شد با رد اتهامات اعضای گروه هفت مبنی بر اینکه عملیات ویژه روسیه در اوکراین عامل تورم جهانی است، اقدامات غیرمسئولانه گروه هفت را عامل این بحران عنوان‌ کرد.

پوتین در ادامه خاطرنشان کرد: افزایش شدید تورم دیروز اتفاق نیافتاده است بلکه نتیجه سال ها سیاست کلان اقتصادی غیرمسئولانه کشورهای عضو گروه هفت است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا