سیاست

بیانیه‌های مخرب علیه ایران هدفی جز بحران‌آفرینی منطقه‌ای ندارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، با رد اتهامات بی‌اساس وارده در بیانیه پایانی نشست 152 وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس، صدور چنین بیانیه‌های تکراری و مخرب را نشان از رویکرد سراسر اشتباه و سردرگمی راهبردی برخی کشورهای عضو این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: صدور چنین بیانیه‌های کلیشه‌ای مغایر با مبانی حسن همجواری بوده و کارویژه‌ای جز بحران‌آفرینی منطقه‌ای نداشته و ظاهرا با هدف خنثی کردن نتایح تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان به شمول برخی کشورهای دوست و شریک در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس صورت می‌گیرد.

خطیب‌زاده با ارجاع به اشاره این بیانیه به موضوع هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: برجام و کشورهای متعهد آن که در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به وضوح آمده و بر همین مبنا طرف‌های مذاکرات اخیر وین، نزد هر فرد آشنا به مقدمات مسائل بین‌المللی روشن است.

وی ادامه داد: لذا طرح درخواست‌هایی از این دست که صادرکنندگان آن به خوبی از بی‌مبنا و بلاوجه بودن آن آگاه هستند، فقط نشان‌دهنده عمق بی‌توجهی این شورا به بدیهیاتی است که نتیجه‌ای جز بی‌اعتباری روزافزون برای آن ندارد و در همین ارتباط، این شورا در حالیکه به بزرگترین زرادخانه سلاح‌های آمریکایی و غربی در جهان تبدیل شده، در جایگاهی قرار ندارد که در مورد برنامه موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده اظهار نظری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید مجدد بر مواضع همیشگی ایران، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

وی اضافه کرد: تکرار این مواضع مداخله‌جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچ‌گونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

خطیب‌زاده در پایان تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست‌های اصولی خود، همواره راهکار حل مسائل منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری با همسایگان دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین الملل استقبال می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: صدور بیانیه‌های تکراری و مخرب، مغایر با مبانی حسن همجواری بوده، کارویژه‌ای جز بحران‌آفرینی منطقه‌ای نداشته و با هدف خنثی کردن نتایح تحرکات دیپلماتیک ایران با همسایگان از جمله کشورهای خلیج فارس صورت می‌گیرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا