دانش

بیانیه مشترک حوزه های علمیه خواهران در محکومیت فیلم عنکبوت مقدس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حوزه‌های علمیه خواهران، در پی ساخت و انتشار فیلم عنکبوت مقدس که موجب وهن ایران و اسلام و توهین به مقام شامخ اهل بیت علیهم السلام است، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه الزهراء (س) بیانیه محکومیت مشترکی صادر کرده و خواستار پیگیری حقوقی و قانونی موضوع از سوی مراجع ذیصلاح شدند.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ (الصف آیه ۸)

مرز دوستی و دشمنی گاه از تار مویی باریک‌تر است. در طول پربرکت عمر انقلاب اسلامی بارها مسائل مهمی از طریق رسانه با زبان هنر یا غیر آن نقد شده و گاه باعث ایجاد تشنج گردیده است؛ اما عدم اعتنا به مقدسات دینی و حرمت ائمه اطهار علیهم السلام، بحثی دیگر و غیر قابل اغماض است.

بار دیگر به بهانه نقد معضلی اجتماعی، نقض دین روی داد و افعال غیرمنطقی عده‌ای با برداشت ناصواب از اتفاقی جدای از دین و دینداران، دست آویزی برای وهن مذهب گردید.

اگرچه اصل ورود رسانه به حوزه نقد آگاهانه، قابل تقدیر است؛ ولی نقد، آن گاه سازنده است که حریم‌ها را نشکند و به مقدسات توهین نکند.

فیلم «عنکبوت مقدس» از جمله آثاری است که خواه ناخواه مرز بین نقد و ادب را شکست و خواسته یا ناخواسته، با بیان نافرم یک ناهنجار مهم اجتماعی، خود به فعلی قبیح بدل شد.

ما دوستداران مکتب اهل بیت علیهم السلام به رأفت و مهربانی خاندان عصمت و طهارت و خیرخواهی این راهبران عزیز امت اسلامی اذعان داشته و ضمن نکوهش ناهنجار اول، اقدام نسنجیده منتقدان این اَعمال نابخردانه را با عملی هنجارشکنانه نمی‌پسندیم و به این وسیله ضمن محکوم کردن این اقدام، اعتراض خود را به اینگونه رفتارهای غیر منطقی اعلام می‌کنیم.

دامان عصمت و طهارت اهل بیت علیهم السلام و رویه خیرخواهی پیامبر اکرم و خاندان پرشکوهش، مملو از نقاط روشن پرمهر و دلسوزانه است.

بدیهی است اعمالی که در فیلم مزبور مورد نکوهش قرار گرفته‌اند از جانب هیچ دیندار دلسوزی تأیید نخواهد شد؛ اما آیا انصاف در این است که افعال نسنجیده ی برخی را بهانه‌ای برای توهین به دین مقدس اسلام و امامان بزرگوار این دین یگانه قرار دهیم؟

«مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران» و «جامعه الزهرا سلام الله علیها» ضمن قدردانی از زحمات هنرمندان متعهد کشورمان که همیشه خط خود را از جامعه‌ی به اصطلاح هنرمند بی درد نسبت به مسائل اسلام جدا کرده‌اند، با حمایت از فرهنگ و آداب والای ایرانی اسلامی، ضمن محکوم نمودن اقدامات نسنجیده برخی هنروران که موجب وهن ایران و اسلام می‌گردد، اعتراض خود را اعلام می‌نماید و امیدوار است ضمن پیگیری حقوقی و قانونی موضوع از سوی مراجع ذیصلاح، در آینده جامعه محترم و دیندار ایران اسلامی شاهد تکرار چنین حوادثی نباشد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا