بین‌الملل

بیماری جو بایدن تا چه حد جدی است؟


خبرگزاری میزان – جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا با ۷۹ سال سن نشان داده که توان جسمی مناسبی برای اداره این کشور ندارد.

ضعف او در طول چند ماهی که ریاست جمهوری آمریکا را در دست گرفته، به خاطر زمین خوردن‌های مکرر و فراموشی‌های زیاد آن هم در مسائل کشور داری، مردم آمریکا را نیز نسبت به او ناامید و ناراضی کرده است.

اکنون بسیاری بر این باورند که به خاطر شرایط جسمی و ذهنی جو بایدن، او اشرافی بر مسائل کشور ندارد و فرد دیگری در حال اداره آمریکا و همین مسئله خوشایند افکار عمومی نیست.

یکی از دلایلی که باعث شده تا محبوبیت بایدن کاهش یابد، همین مسئله ضعف جسمانی و ذهنی او است.

اکنون با گذشت ۹ ماه از آغاز به کار چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا، گزارش‌هایی منتشر می‌شود که هم افکار عمومی و هم برخی دست اندرکاران و نمایندگان کنگره خواهان آزمایش‌های پزشکی برای تأیید سلامت جسمی و ذهنی بایدن هستند.

جمعی از نمایندگان دموکرات خواهان آزمایش‌های پزشکی برای تأیید سلامت بایدن هستند و به همین خاطر است که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران درباره وضعیت سلامت رئیس جمهور آمریکا و اینکه آیا قرار است تحت معاینات پزشکی مربوطه قرار گیرد یا نه گفته؛ این کار به زودی انجام می‌شود.

در واقع نظام سیاسی آمریکا نیز با اذعان سخنگوی کاخ سفید پذیرفته که آزمایش‌های پزشکی برای جو بایدن انجام شود و به این نتیجه رسیده که چه بسا بایدن توانایی ادامه کار برای اداره کشور را نداشته باشد.

ضعف‌های بایدن در طول این چند ماه نمایان‌تر شده و باعث نگرانی حاکمیت واشنگتن شده است.

روندی که برای معاینات پزشکی رئیس جمهور آمریکا آغاز شده یک روند قانونی است که در صورت بروز مشکلات جسمی و ذهنی برای هر رئیس جمهوری در کاخ سفید اجرا می‌شود.

اما این که چرا از همان ابتدا نسبت به وضعیت جسمی جو بایدن حساسیت به خرج داده نشده پرسشی است بی پاسخ که تنها می‌توان برای آن بدون گزینه مناسبت‌تر بودن در مقابل دونالد ترامپ دانست.

ترامپ در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بار‌ها نسبت به ضعف جسمی جو بایدن سخن گفته و آن را به استهزاء گرفته بود.

اگر پس از آزمایش‌ها و معاینات پزشکی جو بایدن، پزشکان رأی به ناتوانی او بدهند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بنا بر متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور این کشور با ارسال نامه‌ای به نمایندگان کنگره می‌تواند اعلام کند که از انجام وظایفش ناتوان شده است؛ در این صورت معاون رئیس جمهوری به جای او رسما به عنوان رئیس جمهوری موقت مشغول به کار می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا پس از بهبود حالش می‌تواند با ارسال نامه دیگری به سران کنگره اعلام کند که بار دیگر توانایی انجام وظایفش را دارد.

رونالد ریگان و جورج بوش پسر، دو رئیس جمهوری بودند که در طول دوران حضورشان در کاخ سفید از ساز و کار تعریف شده در متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای تفویض اختیارات خود استفاده کردند.

به این ترتیب در صورت وخامت حال جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا، کاملا هریس، نخستین معاون اول زن ریاست جمهوری آمریکا، به طور موقت زمام امور را به دست خواهد گرفت.

البته با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی آمریکا نمی‌توان تصور کرد که روند قانونی واگذاری ریاست جمهوری به معاون رئیس جمهور به خاطر ضعف جسمی یا احتمال فوت ساده باشد.

هم اکنون آمریکا با چالش‌های زیادی روبرو است و مهمترین آن را می‌توان درخواست استقلال برخی ایالات آمریکا دانست.

اگر اتفاقی برای جو بایدن بیفتد که نتواند اداره کشور را به خوبی انجام دهد، در مقابل چنین فرایند ناخواسته‌ای که دموکرات‌ها نیز نگران وقوع آن هستند، دونالد ترامپ در کمین است تا از شرایط پیش آمده به خاطر کناره گیری جو بایدن از ریاست جمهوری دست به کار شود.

احتمال این که بایدن نتواند ادامه دهد بسیار است، آمریکا در صورت چنین اتفاقی به افول خود نزدیکتر می‌شود و در واقع پازل افول تکمیل می‌شود چرا که یک رئیس جمهور در کمتر از یک سال توان اداره کشور را به خاطر ضعف جسمی و ذهنی ندارد و در این میان جنگ قدرت شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا