سیاست

تأکید رئیس مجلس بر حضور گسترده مردم در انتخابات/ ادامه بررسی طرح تقویت امنیت غذایی :: خبرگزاری خانه ملت

خبرگزاری خانه ملت–  سرویس صحن؛ جلسه علنی امروز(چهارشنبه 19 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در حالی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف، راس ساعت 9 و 40  دقیقه و با حضور 242 نفر از نمایندگان مردم در مجلس آغاز شد که پیش از آن نمایندگان به دلیل وجود برخی از دغدغه‌ها  در نشستی غیر علنی از ساعت 8 و 15دقیقه روند تایید صلاحیت کاندیداهای ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا را ارزیابی و بررسی کردند.


جهاد دعوت انتخابات پرشوری را رقم می‌زند


پیش از ورود مجلس به اولین دستورکار روز ، دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت سالروز رحلت امام خمینی (ره) ، چهارمین سالروز حمله تروریستی گروه تکفیری داعش به خانه ملت و قیام خونین 15 خرداد، گفت: بی شک 15 خرداد نقطه‌ی عطفی در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن محسوب می‌شود.


رئیس قوه مقننه در ادامه نطق پیش از دستور امروز خود علاوه بر دعوت از مردم برای حضور در انتخابات و عدم هم‌صدایی با دشمنان، گفت: افرادی که در انتخابات شرکت می‌کنند نیز نقدها و اعتراض‌های به‌جایی دارند اما آنها با وجود این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجره تنفس مدیریتی می‌دانند و «جهاد دعوت» ان‌شاءالله با یاری تمام مردم، انتخاباتی پرشور را رقم خواهد زد.


 


پس از نطق میان‌دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان وارد اولین دستور روز خود شدند و به ادامه رسیدگی گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی پرداختند.


کمیسیون اصل 90 مجلس پرونده تخلفات بانک مرکزی را بررسی می‌کند


گفتنی است  نصراله پژمان فر در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی و ارائه پیشنهاد خود به موضوع مناظرات انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی به تخلفات بانک مرکزی، تورم سرسام آور و مشکلات بسیار زیادی که برای مردم ایجاد شده رسیدگی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی باید پاسخگو باشد و انتظار دارم ذهن مردم را با دروغ پراکنی و اتهامات متعدد مشغول نکنند.


عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت به منظور رعایت  پروتکل های بهداشتی راس ساعت 10 و 21 دقیقه تنفس نیم ساعته را اعلام کرد.


 


تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی


بعد از آغاز مجدد صحن علنی با ریاست عبدالرضا مصری پس از تنفس نیم ساعته، علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان را قرائت کرد.


 


نمایندگان بر ارائه برنامه توسط برخی کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کردند

تذکرات شفاهی

پس از قرائت تذکرات کتبی ؛ فرصت در اختیار 5 نفر از نمایندگان قرار گرفت تا تذکرات شفاهی خود را مطرح کنند؛


باقری: مجلس به موضوع بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ورود کند


رشیدی کوچی: کاندیداهای ریاست جمهوری به جای بیان شعارهای تاریخ مصرف گذشته، برنامه هایشان را طرح کنند


فلاحی: دولت اشرافی دلار را به ۳۰ هزار تومان رساند


مولوی: ملت ایران زبان ذلت را نمی پذیرد


رحیمی مظفری: کاندیداهای ریاست جمهوری از تخریب یکدیگر دست بردارند


 


نمایندگان با بررسی  یک فوریتی لایحه تمدید قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی موافقت کردند


پارلمان پس از ارائه تذکرات شفاهی وارد دستور بررسی لایحه یک فوریتی تمدید مهلت مقرر در تبصره 1و 2 ماده 2 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی شد و با موافقت اکثر نمایندگان این لایحه به صورت  یک فوریتی بررسی می‌شود.


به دلیل رو به پایان بودن مهلت ده ساله مندرج در تبصره های (1) و (2) ماده (2) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی برای استفاده از درجه‌داران کادر و افسران وظیفه جهت تشخیص تخلف و صدور قبض جریمه و عدم امکان تأمین نیروی مورد نیاز پلیس راهور ناجا و تاثیر آن در پیشگیری از تخلفات رانندگی این لایحه به مجلس ارائه شده است.


 


مطالبات و انتقادات ناطقان

ناطقان میان دستور

پس از بررسی لایحه یک فوریتی برای تمدید مهلت مقرر در تبصره 1و 2 ماده 2 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اسامی ناطقان برای قرائت نطق خود اعلام شد.


نصیرایی: اتحاد و همدلی را در پای صندوق های رأی به رخ دشمنان خواهیم کشید


یوسفی: مردم فهمیده اند که قفل مشکلاتشان با کلید دولت بنفش باز نمی شود


خضریان: عدالت یکی از عوامل بقا و اجزای هویت‌بخش انقلاب اسلامی است


رضازاده: بیمارستان سلماس شبیه گورستان شده است/آقای وزیر! از دفتر خود بیرون بیایید و خود را در تهران حبس نکنید


لارگانی:خشکی زاینده‌رود نمادی از بی‌تعهدی و خلف وعده دولت ناکارآمد روحانی است


 


عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه امروز پارلمان را در اختیار داشت در گذشت برادر سیدمسعود خاتمی نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس را تسلیت گفت.


اعلام وصول چهار سوال ملی و منطقه‌ای از وزرای دولت


در ادامه نشست امروز  محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول 4 فقره سوال ملی و منطقه‌ای نمایندگان از  وزرای دولت را  قرائت کرد.


 


تقدیر نمایندگان از نظارت میدانی رئیس مجلس از استان ایلام


سیدمحسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در ادامه بیانیه اعضای مجمع نمایندگان استان ایلام و جمعی از نمایندگان مجلس در تقدیر از نظارت میدانی رئیس مجلس از استان ایلام و همچنین بیانیه نمایندگان اقلیت‌های مذهبی در مجلس برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 1400  را قرائت کرد.


 

تذکرات شفاهی

در ادامه نشست امروز به 5 نفر از نمایندگان نیز به منظور ارائه تذکرات آیین‌نامه‌ای و  اخطارهای قانون اساسی زمان داده شد؛


صباغیان: سنگ آهن مرکزی بافق را به بورس ورشکسته ندهید


پژمانفر: رئیس جمهور نمی تواند در موضوع انتخابات و تبلیغات آن ورود کند


خدابخشی: موانع اجرای پروژه گردشگری حوزیان در صندوق بازنشستگی کشوری برطرف نشده است


عسگری: همتی به جای متلک پراکنی پاسخگوی عملکرد خود در بانک مرکزی باشد


حسینی: مشارکت حداکثری در انتخابات شوراها با نحوه کنونی رسیدگی به صلاحیت افراد محقق نمی‌شود


 


پایان نوزدهمین نشست مجلس در سال جاری 


در نهایت، عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت 12 و 36 دقیقه به صدا درآورد و زمان برگزاری نشست آینده پارلمان را ساعت 7 و 45 دقیقه روز 31 خردادماه اعلام کرد./


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا