اقتصاد

تبادل فرهنگی بین دو کشور ایران و لبنان در دستور کار قرار دارد – قوه قضائیه | خبرگزاری میزان

خبرگزاری میزان -در این دیدار محمد مهدی اسماعیلی ضمن تاکید بر تبادل فرهنگی بین دو کشور ایران و لبنان گفت: دیدار وزیر فرهنگ کشور لبنان از ایران با هدف تحکیم روابط فرهنگی و ارتقاء بیشتر سطح روابط دو کشور دوست انجام شد. کشور لبنان به عنوان بخش ارزشمند از جهان اسلام و پیشانی مقاومت در مقابل دشمن چون ارژیم صهیونیستی ایستاده و مقاومت می کندبه همین لحاظ تحکیم روابط بین این دو کشور از جمله مهمترین رویکردهای ما محسوب می شود.

وی در همین راستا ادامه داد: کشور لبنان سرزمین بزرگانی است که در طول تاریخ به ایران مهاجرت کردند افرادی از سرزمین جبل عامل که منشاء خدمات گسترده در ایران شده اند لذا مردم ایران نیز احترام ویژه ای برای مردم لبنان قائل هستند.

اسماعیلی به رویکرد دولت اشاره و افزود: در دولت مردمی جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌شود تا روابط فرهنگی گسترده‌ای در منطقه خصوصا کشورهایی همچون لبنان برگزار شود در این سفر نیز تفاهم نامه فرهنگی که از سال ۱۹۵۳ منعقد شده بود بار دیگر به روز رسانی شده و این امر با توجه به اقتضائات وشرایط جدید رقم خورد است لذا تلاش می شود تا سطح روابط فرهنگی و هنری بین دو کشور ایران و لبنان افزایش یابد.

وی رویدادهای سال گذشته در لبنان اشاره و بیان کرد: اسفندماه سال گذشته یک هفته با عنوان هفته فرهنگی در کشور لبنان برگزار شد در این هفته هنرمندان ایرانی از رشته های موسیقی هنرهای تجسمی به اجرای برنامه ها و ارائه دستاوردهای خود در این کشور اقدام کردند که با استقبال گرم مردم بیروت روبرو شد .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامونبرنامه های سفر وزیر فرهنگ و ارشاد لبنان اشاره و اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد لبنان در ادامه برنامه های خود از شهرهای دیگر ایران بازدید خواهد کرد و با جاذبه‌های این شهرها از نزدیک آشنا خواهد شد امیدواریم مسیر پیش رو سرشار از موفقیت در سطح گسترده تری بین این دو ملت باشد.

در ادامه این دیدار نیز محمد مرتضی وزیر فرهنگ کشور لبنان نیز با تاکید بر گسترش و ارتباط بیشتر بین دو کشور ایران و لبنان ابراز کرد: دیدارهای متعددی را در کناره محمد مهدی اسماعیلی با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران داشتیم در این دیدارها تاکید ویژه بر حل و فصل مشکلات و بحران های کشور لبنان مطرح شد و رئیس جمهور ایران تاکید کرد؛ کشور ایران لبنان را به عنوان یک کشور دوست محسوب می کند و تلاش می‌کنیم تا بحران هایی که در لبنان شکل می گیرد را با همراهی یکدیگر مرتفع کنیم و این امر در مسیر خیر و منفعت منطقه خواهد بود.

وی به مبارزه مردم لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی اشاره و تاکید کرد: از آنجا که کشور لبنان در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی قرار دارد و تلاش داریم تا در مقابله با آنها چالش ها مقاومت کرده و ایستادگی کنیم به عبارت دیگر معتقد هستیم می توانیم بحران ها را به فرصت تبدیل کند.

مرتضی تصویب کرد: امروز در دیدار با وزیر امور خارجه ایران نیز پیرامون آخرین تحولات منطقه به بحث و گفت و گو نشستیم همچنین در موردمسئله وین و ارتباط با کشور عربستان نیز مسائلی مطرح و مورد ارزیابی قرار گرفت در این زمینه اتفاق نظر هایی بین دو کشور ایران و لبنان وجود داشت.

مرتضی تاکیدکرد: پیروزی ملت ها حاصل نمی شود مگر با تمسک به آزادی، مبارزه با رژیم صهیونیستی که نتیجه آن سالهای صلح در منطقه خواهد بود.

وی به اتفاق نظر دو کشور ایران و لبنان اشاره و تصریح کرد: طی گفتگو های انجام شده با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق نظر پیرامون گسترش روابط بین دو دولت مورد تایید و تاکید قرار گرفته همچنین گسترش ارتباطات و همراهی ها زمینه را برای نزدیکی دو ملت و افزایش خواهد داد و در این زمینه ارزش ها و آزادی، حفظ احترام به تنوع قومیت‌ها و مقاومت بیش از هر زمان دیگر مستحکم خواهد شد.

مرتضی در پایان خاطرنشان کرد: که هر دو ملت ایران و لبنان در مسیر گسترش تقویت روابط فرهنگی بین دو کشور تلاش خواهند کرد و در آینده نیز تفاهم نامه هایی و سفرهای بین سران این دو کشور اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا