جامعه

تبدیل تهران به “شهری برای زندگی”در سده جدید/لزوم تسریع شهرداری در ارائه لایحه اصلاحی تهران ۱۴۰۰


رئیس شورای شهر تهران با اشاره به سه چالش تهران گفت: تهران در سده جدید باید به جایی برای زندگی همه مردم تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی در مراسم آغاز رویداد تهران ۱۴۰۰  با بیان اینکه در زمان مدیریت افشانی به عنوان شهردارتهران، به پیشنهاد ناهیدخداکرمی مصوبه ای در مورد رویداد ۱۴۰۰ در شورای شهر بررسی و به تصویب رسید، گفت: براین اساس شهرداری باید لایحه ای را در مورد اقداماتش در سال ۱۴۰۰ برای تهران ارائه می کرد که باتوجه به تغییرات شهرداری این مهم طولانی شد.

وی با بیان اینکه سرانجام پس از تاخیر بسیار زیاد یک لایحه یک صفحه ای به شورا آمد که تایید نشد، گفت: ما منتظر بودیم که کار ارزنده تری عرضه شود، اما  خبری نشد تا اینکه این موضوع را در یک جلسه هم اندیشی مطرح کردیم و اعضا نظرات خود را ارائه کردند و قرار شد لایحه برود و تکمیل شود و بعد در شورا تصویب شود، اما هنوز منتظریم این برنامه بیاید و تصویب کنیم و باید بگویم آقای حناچی برای احترام به اعضای شورای شهر تهران هم شده است مخصوصا خانم خداکرمی، باید این لایحه را به شورا بیاورید و فرصت هم کم است تا در شورا تصویب شود و خوب است تا برنامه هایی که امروز قرائت شد به عنوان پیش طرح به شورا بیاید تا اعضا هم نظرات خود را بیان کنند.

هاشمی با اشاره به گذر تاریخی تهران و ییلاقی بودن این شهر گفت: تهران تجربه توسعه پایدار و متوازن نداشته است و الان می توان گفت که درست است که  شعار تهران برای همه داده می شود ولی همانطور که در صحبت های جوادی یگانه مطرح شد تلاش این است که تهران شهری برای زندگی شود اما اصول مهم زندگی که گفته شد هنوز به طور کامل در تهران به دست نیامده است. من فکر می کردم وقتی این طرح به شورای شهر می آید روی آن کار کنیم که تهران در ۱۴۰۰ شهری برای زندگی باشد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه سه نکته اساسی تهران را شهری برای زندگی می کند، گفت: مهمترین عنصر بحث آلودگی هوا و محیط زیست است که تهران را  دچار بحران کرده و کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران برای آن ایده های مناسبی داشتند و باید به سمت حمل و نقل عمومی زیست محیطی ببریم و از این جهت تهران را تاب آور کنیم که  همه این تغییرات باید در طرح ۱۴۰۰ مطرح شود.

وی بیان اینکه در تاب آوری بحث زلزله  و سیل هم مطرح است و همه منتظر یک زلزله هستند و باید این مساله به نوعی حل شود، ادامه داد: در تاب آوری تنها ۲۰ درصد از کارهایی که باید در تهران در مورد ایمنی ساختمان؛آب و گاز اضطراری  و… انجام می شد را انجام داده ایم. در تاب آوری زلزله باید کار عمیقی شود که شاهد مرگ زیاد نباشیم و مهمتر از این تاب آوری در آسیب های اجتماعی است که از همه منظر مشکل داریم و باید کار بزرگی شود تا شاهد مرگ کمتری باشیم.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به لزوم بحث تاب آوری اجتماعی و آسیب اجتماعی گفت: در تاب آوری اجتماعی از همه منظر تهران دچار مشکل است چه معتادان متجاهر، چه کودکان کار و…  مشکل زیاد است و باید در مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر تهران کار کرد تا تهران شهری برای زندگی شود.

وی افزود: همچنین در تهران در بعد شهرسازی هم خطاهای فاحشی صورت گرفته است و همه شهرداران تهران که تعدادشان در طول  صد سال اخیر که بیش از ۵۰ نفر عبور کرده، اشتباهات فاحش شهرسازی داشتند و همین باعث شده است که تهران شهرسازی متوازنی نداشته باشد که این را باید جبران کرد و باید تمام اشکلات شهرفروشی و … را جبران کنیم و باید اعضای کمیسیون شهرسازی نظراتشان را برای قرن جدید بگویند.

هاشمی با اشاره به لزوم هماهنگی شورا و شهرداری برای رویداد تهران ۱۴۰۰ برای رساندن تهران به  شهری برای زندگی همه افراد، گفت:  همه ۲۱ نفرمان در شورای شهر در خدمت شما هستیم تا با همکاری یکدیگر برنامه آبرومند و مورد قبول مردم را ارائه دهیم.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا