فرهنگ

تخصیص اعتبارات در حوزه آموزش عالی اهمیت دارد نه رشد اعداد در بودجه :: خبرگزاری خانه ملت


حسین امامی راد در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، لایحه بودجه 1400 را غیرواقعی و غیرشفاف خواند و اظهار کرد: بودجه سال آینده بیش از اندازه به درآمدهای نفتی و فروش اوراق وابستگی دارد که در صورت عدم تحقق این درآمدها، بودجه‌ای غیرواقعی خواهیم داشت و این مسئله نخستین ضعف بودجه سال آینده به شما می‌آید.


نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز، گلبهار و گلمکان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین طی روزهای اخیر شاهد اظهارات متناقض مسئولان ارشد دولت در خصوص بودجه 1400 با یکدیگر بوده‌ایم؛ در حالی آقای رئیس جمهور معتقد است که بودجه 1400 هیچ نقصی ندارد که رئیس سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار می‌کند ما همه نقایص بودجه را می‌پذیریم.


بودجه 1400 ضعیف‌ترین و پر اشکال ترین بودجه ظرف سالیان اخیر بوده است


وی با یادآوری اینکه دولت در سال پایانی خود قرار دارد و انتظار می‌رفت بودجه‌ در این سال به مراتب ایرادات کمتری داشته باشد، افزود: شواهد و قرائن حاکی  از آن است که بودجه 1400 ضعیف‌ترین بودجه ظرف سالیان اخیر بوده است.


این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه بالاترین سرمایه اجتماعی هر حوزه‌ای نیروی انسانی است، ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز بر حرکت به سمت مرجعیت علمی تأکید دارند و هدف ما از پژوهش و رشد آموزش عالی رسیدن به چنین قله‌ای است که برای دستیابی به آن نیازمند توجه ویژه در لایحه بودجه است.


وی با اشاره به رشد 30 درصدی بودجه آموزش عالی و رشد 50 درصدی حوزه پژوهش در لایحه بودجه 1400، تصریح کرد: مسئله مهم برای ما تخصیص این ارقام است که وابستگی شدیدی به تحقق درآمدهای نفتی دارد که بسیار سخت است.


امامی راد اضافه کرد: با توجه به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب به سمت مرجعیت علمی حرکت می‌‎کنیم، ضرورت دارد توجه ویژه به حوزه آموزش عالی و پژوهش بیش از گذشته باشد که با این رویه علاوه بر توجه به این حوزه، شرایطی را فراهم خواهیم کرد که از فرار مغزها نیز جلوگیری کند.


مجلس اجازه تحمیل بودجه‌ای تورمی به دولت آینده را نخواهد داد


عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه مجری بخش عمده‌ای از بودجه 1400 دولت بعدی خواهد بود, مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه اجازه تحمیل بودجه غیرواقعی و غیرشفاف به دولت آتی که منجر به استقراض از بانک مرکزی بابت کسری بودجه و نهایتا تورم در جامعه شود را نخواهد داد./


پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا