بین‌الملل

تداوم جنجال سیاسی در پاکستان و کارت زرد ارتش به تحریک‌کنندگان

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، کارت زرد تشکیلات قدرتمند نظامی پاکستان به سیاسیون این کشور درحالی است که دولت فعلی با چالش‌های سیاسی و اقتصادی مواجه است و مقصر را نیز دولت قبلی به نخست وزیری «عمران‌خان» می‌داند.

همزمان برخی از رهبران سیاسی متحد با دولت پاکستان مدعی مداخله برخی از ژنرال‌های ارتش در مدیریت تحرکات ضددولت و یا متشنج کردن اوضاع به نفع مخالفان شدند.

عمران‌خان نخست وزیر برکنار شده پاکستان نیز از زمان رای عدم اعتماد مجلس و پایان یافتن دولتش، به طور تلویحی تشکیلات نظامی را مقصر دانسته و آنان را به دوگانگی در “غیرجانبدار” بودن متهم می‌کند.

براساس این گزارش، روابط عمومی ارتش پاکستان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای به صراحت البته بدون اشاره به حزب و یا اسم رهبران سیاسی، از بازی اتهام و سرزنش از سوی برخی ذی‌نفعان علیه نیروهای مسلح به شدت انتقاد کرد.

تداوم جنجال سیاسی در پاکستان و کارت زرد ارتش به تحریک‌کنندگان

در این بیانیه آمده است که طی روزهای اخیر برخی از رهبران سیاسی، تحلیلگران و یا مجریان تلویزیونی در پاکستان در تریبیون‌های عمومی و شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند تا ارتش را وارد جنجال و گفتمان سیاسی کنند که این رویکرد بسیار “زیان آور” است.

ارتش پاکستان اعلام کرد: انتقاد بی پایه و اساس علیه رهبران نظامی، اتهام و سرزنش علیه نیروهای مسلح افترا آمیز و تحریک کننده است که باید هرچه سریعتر جلوی آن گرفته شود.

در بیانیه مذکور افزوده شد: نیروهای مسلح پاکستان به شدت از چنین اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی مستثنی هستند و از همه انتظار دارند که به قانون پایبند باشند و ارتش را از گفتمان سیاسی به نفع کشور دور نگه دارند.

گفتنی است، هنوز از سطح تنش‌های سیاسی در پاکستان پس از برکناری عمران‌خان و تشکیل دولت ائتلافی به رهبری «شهباز شریف» نخست وزیر فعلی این کشور کاسته نشده و دولت و مخالفان همچنان موضع گیری های تندی علیه یکدیگر کرده‌اند.

حزب “تحریک انصاف” پاکستان به رهبری عمران‌خان قرار است تا ۲ هفته دیگر برنامه نهایی برای تظاهرات میلیونی علیه دولت به سمت اسلام‌آباد را اعلام کند و متقابلا دولت پاکستان نیز هشدار داده که هرگز اجازه نقض قانون، خشونت به بهانه تظاهرات و باج‌خواهی توسط مخالفان و معترضان را نخواهد داد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا