بین‌الملل

ترکیه و ناتو؛ ائتلاف واحد، منافع متفاوت

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «اونار سینان گوزالتان» (Onur Sinan Guzaltan) کارشناس ترکیه ای مسائل سیاسی و بین المللی در مصاحبه با بخش انگلیسی شبکه خبری راشاتودی روسیه در خصوص وضعیت آنکارا در ناتو و اختلافات بوجود آمده با ترکیه بر سر درخواست عضویت دو کشور سوئد و فنلاند به این ائتلاف نظامی، به شبکه خبر راشاتودی گفت: ناتو از زمان عضویت ترکیه دراین پیمان هرگز متحد و دوست واقعی آنکار نبوده است.

این کارشناس  علوم سیاسی درادامه به راشاتودی گفت: ترکیه از سال ۱۹۵۲میلادی عضو ناتو بوده و از آن زمان تاکنون هرگز این پیمان نظامی و کشورهای عضو آن هم راستا با منافع و خواسته های ترکیه نبوده است.

ترکیه و ناتو؛ ائتلاف واحد، منافع متفاوت

وی افزود:طی روزهای اخیر مذاکراتی میان مقامات ترکیه و ناتو بر سر عضویت دو کشور سوئد و فنلاند درجریان بوده و تصور نمی رود نتیجه مثبتی این مذاکرات به همراه داشته باشند.

سینان به راشاتودی گفت:منافع ترکیه و ناتو کاملا جدا از هم است، چراکه هیچ استراتژی و هدف مشترکی بین ترکیه و ناتو و دیگر کشورهای عضو این پیمان وجود ندارد.

نگاه متفاوت ترکیه و غرب به ایران و روسیه

ترکیه و ناتو؛ ائتلاف واحد، منافع متفاوت

وی درادامه  گفت: بطور مثال در مورد بحران اوکراین ، غرب (با اقدامات خود) به روسیه حمله برده و مشکلات بسیاری نیز با ایران دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی ترکیه افزود: ناتو وغرب روسیه و ایران را دشمن خود می داند، اما این دو کشور همسایگان ترکیه هستند و آنکارا با این دو کشور روابط عمیق تجاری دارد.

وی  ادامه داد:از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دیگر ضرورتی برای ادامه حضور ترکیه در ناتو وجود نداشت چرا که دیگر ضرورت های ژئوپلتیک مشترک با ناتو و منافع هم راستا با این پیمان  در کار نبود.

ترکیه و ناتو؛ ائتلاف واحد، منافع متفاوت

دلیلی ندارد ترکیه آینده خود را در روابط با غرب ببیند

سینان به راشاتودی گفت: ترکیه روابط خود را با این دوهمسایه در زمینه صنعتی نظامی و تجاری بسط و توسعه  می دهد. امروز محورهای جهان در حال تغییر است، اما کشورهای غربی از منظر سیاسی، نظامی و فرهنگی در «دوران سیاه و تاریکی» به سر می برند.

وی افزود: امروزه کشورهای بلوک شرق و آسیا مانند ایران، هند، چین، روسیه و ترکیه درحال سر برآوردن هستند و به همین خاطر، دلیلی وجود ندارد که ترکیه آینده خود را در غرب بیابد.

ترکیه و ناتو؛ ائتلاف واحد، منافع متفاوت

راشاتودی در بخشی از این مصاحبه گزارش داد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است که نتیجه مذکرات با فنلاند و سوئد ضعیف  بوده و می گوید؛ «مادامی که وی در قدرت است ، ترکیه هرگز اجازه نخواهد داد تا سوئد و فنلاند به ناتو ملحق شوند چراکه آنها از  گروه هایی که ترکیه آنان را تروریست می داند، حمایت می کنند».

**۱۳۰۲**


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا