سیاست

تصویب قطعنامه آثار منفی میراث استعمار بر بهره‌مندی از حقوق بشر


خبرگزاری میزان – بنا به اعلام دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، قطعنامه آثار منفی میراث استعمار بر بهره‌مندی از حقوق بشر با وجود عدم همراهی اتحادیه اروپا در شورای حقوق بشر تصویب شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با وجود انتقادات و مخالفت‌های کشور‌های غربی که سابقه استعمار دیگر کشور‌ها را دارند، قطعنامه پیشنهادی چین درباره آثار منفی میراث استعمار را با ٢٧ رای موافق و ٢٠ رای ممتنع تصویب کرد.

این قطعنامه از همه کشور‌ها درخواست می‌کند تا ضمن شناسایی آثار و اشکال معاصر استعمارگری، گام‌های مشخصی را برای برخورد با آثار زیان‌بار این پدیده بردارند.

براساس این قطعنامه شورای حقوق بشر موظف شده است که در سال آینده با برگزاری یک پنل تخصصی در رابطه با تأثیرات منفی میراث استعمار بر بهره‌مندی از حقوق بشر، ابعاد مختلف حقوق بشری استعمار در جهان را مورد بررسی قرار دهد.

در جریان جلسه بررسی و تصویب این قطعنامه، نمایندگان کشور‌های روسیه، هند، بولیوی، اریتره، پاکستان و فیلیپین که عضو شورای حقوق بشر هستند، از پیش‌نویس قطعنامه حمایت و تاکید کردند باید ابعاد گوناگون و معاصر استعمار بایستی شناسایی شود و از ابتکارعمل چین در این زمینه قدردانی کردند.

 

 

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا