ورزش

تعیین پنج سهمیه آسیا برای جام‌جهانی فوتسال بدون برگزاری مسابقه؟ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا تا به حال واکنشی نسبت به خبر لغو برگزاری مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا نشان نداده است. از هفته گذشته بود که خبرهایی از لغو جام ملت‌های آسیا و همچنین احتمال لغو جام جهانی فوتسال منتشر شد و واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت.

علت عدم برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا شیوع ویروس کرونا و دشواری سازماندهی این مسابقات عنوان شده است. البته داود پرهیزکار رئیس کمیته فوتسال ایران روز گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد خبر لغو بازی‌ها گمانه زنی است و اگر موضوعی وجود داشت، توسط مهدی تاج رئیس ایرانی کمیته فوتسال AFC عنوان می‌شد.

با این حال اهمیت این دوره از مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا دو چندان است چرا که در حکم تعیین سهمیه‌های جام جهانی فوتسال هم محسوب می‌شود. قاره آسیا برای جام جهانی فوتسال پنج سهمیه دارد و اگر مسابقات قهرمانی این قاره لغو شود و جام جهانی پابرجا بماند، مشکلاتی در تعیین تیم‌های صعود کننده ایجاد می‌شود.

ظاهراً علت سکوت کنفدراسیون آسیا و فیفا در قبال خبرهای لغو جام ملت‌های آسیا رایزنی این دو نهاد است و به نظر می‌رسد فیفا و AFC به دنبال بررسی راهکارها و انتخاب یک تصمیم نهایی هستند.

آخرین خبرها حاکی است در صورت لغو مسابقات قهرمانی آسیا، AFC سیستم‌های دیگری را در تعیین سهمیه‌ها به کار می‌گیرد.


دیدار تیم ملی فوتسال ایران با قرقیزستان در مرحله انتخابی جام ملت‌های آسیا

«استیو هریس» خبرنگار فوتسال ژاپن در این ارتباط اعلام کرد که ایده‌های جایگزین برای تعیین سهمیه‌های قاره آسیا در حال بررسی است. این خبرنگار گفت: «مکانیسم مبتنی بر داده‌ها ممکن است جایگزین مسابقاتی شود که پنج سهمیه آسیا برای جام جهانی را مشخص می‌کند. این داده‌ها ممکن است شامل معیارهایی از جمله نتایج سه دوره گذشته در جام ملت‌های آسیا، استانداردهای پیشرفت – فنی و غیره باشد.»

ایران از ۱۵ دوره مسابقات قهرمانی آسیا، ۱۲ بار به عنوان قهرمانی رسیده است و ژاپن هم برنده سه عنوان دیگر این رقابت‌ها است. ایران در دو دوره گذشته هم قهرمان شده و اگر بنا بر سیستم جدید برای تعیین سهمیه‌های جام جهانی در قاره آسیا باشد (طبق گفته خبرنگار فوتسال ژاپن) تیم ملی کشورمان مشکلی برای حضور در جام جهانی نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا بعد از چند بار وقفه، قرار است فروردین ماه ۱۴۰۰ به میزبانی کویت برگزار شود. البته روز گذشته سردبیر نشریه «فوتسالا» کویت هم اعلام کرد که فدراسیون این کشور نامه‌ای مبنی بر لغو مسابقات قهرمانی آسیا دریافت کرده است.

اسامی تیم‌هایی که تاکنون به جام جهانی فوتسال راه یافته‌اند به شرح زیر است:

آفریقا:
آنگولا، مصر و مراکش

اروپا:
لیتوانی (میزبان)، قزاقستان، صربستان، پرتغال، روسیه، اسپانیا و جمهوری چک.

آمریکای لاتین:
آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و ونزوئلا

اقیانوسیه:
جزایر سلیمان

هنوز مسابقات انتخابی قاره آسیا و آمریکای شمالی و مرکزی برگزار نشده است.

تیم ملی فوتسال ایران در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا با عربستان، تایلند و کره جنوبی همگروه است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا