اقتصاد

تقویت مرز رسمی پرویزخان باعث رونق تجارت با عراق وکشورهای همسایه می‌شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهریار حیدری روز شنبه در آیین بهره برداری از فاز اول طرح جامع گمرک مرز رسمی پرویزخان با حضور معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران، افزود: امروز شاهد بهره برداری از بزرگترین پروژه زیرساختی که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران عملیاتی شده در قالب هشت هکتار به منظور استفاده تجار و صادر کنندگان هستیم که کار بسیار سنگینی اجرا شده است.

وی اظهار داشت: برای اجرای این طرح ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده که اجرای فاز دوم آن نیازمند حمایت های ملی و استانی است و هر قدر از اینگونه پروژه ها عملیاتی شود شاهد نظم و انضباط بیشتر در مرز و رونق و تسهیل در امر تجارت و امور زیربنایی خواهیم بود.

سهم ۴۵.۲ درصدی پرویزخان از صادرات کشور

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: پرویزخان یک مرز مهم و استراتژیک کشورمان است و توسعه صادرات غیرنفتی برای ما مهم است زیرا در بدترین جنگ اقتصادی تاریخ قرار گرفته ایم و با مقاومت ملت ایران تاکنون سربلند بودیم و در این راه مرزهای تجاری ما نقشی بسیار مهم ایفا کرده اند.

حیدری ادامه داد: مرز پرویزخان در حال حاضر بزرگترین مرز زمینی به عراق است و اهمیت خاصی دارد که باید زیرساخت های آن مورد توجه قرار می گرفت.

او گفت: بزرگترین مشکل ما با عراق رویه سنتی تجارت در مرزها است که مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده و کشور عراق عضو کنوانسیون‌های بین المللی نیست و حمل یکسره کالا در آن مشکلاتی دارد.

او اضافه کرد: باید براساس واقعیات موجود پیش برویم و پنج استان هم مرز با عراق داریم که کرمانشاه ۴۵.۲ درصد سهم صادرات را با این کشور دارد.

تقویت مرز رسمی پرویزخان باعث رونق تجارت با عراق وکشورهای همسایه می‌شود

وی گفت: با وجود بحران کرونا فعالیت های خوبی در استان داشتیم و امسال رشد هشت درصدی در هشت ماه سپری شده از سال جاری را داریم.

رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در ادامه افزود: ما خواهان ادامه این طرح در فازهای دیگر در طرح جامع گمرک پرویزخان هستیم و با وجود اینکه مرز پرویزخان در حوزه منطقه آزاد است تفاهمات لازم گمرک و منطقه آزاد را می طلبد و در حوزه امکانات رفاهی نیز نیازمند حضور بخش خصوصی است.

تسریع در تکمیل طرح جامع گمرک پرویزخان

فرماندار قصرشیرین نیز با قدردانی از گمرک کشور به خاطر اجرای این طرح بزرگ در مرز رسمی پرویزخان گفت: بعد از چند سال از مرز رسمی شدن مرز پرویزخان شاهد اجرای فاز اول طرح جامع گمرک هستیم که اجرای آن می تواند حجم صادرات را ۲ برابر کند.

«مرادعلی تاتار» افزود: درخواست ما این است که از محل اعتبارات گمرک ایران فازهای بعدی این طرح به صورت کامل تکمیل شود و همچنین با توجه به کمبود نیروی انسانی گمرک نسبت به استقرار گارد گمرک در مرز اقدام کند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. پنج مرز رسمی پرویزخان، خسروی، شیخ صله، شوشمی و سومار در استان اکنون فعال است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا