جامعه

تلاش نمایندگان برای رفع ایراد بند 7 طرح اصلاح احکام بودجه ۱۴۰۰به نتیجه رسید :: خبرگزاری خانه ملت


جلیل مختار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، به عنوان نماینده‌ای که در رابطه با ضرورت اصلاح مصوبه مجلس پیرامون بند 7 احکام اصلاح ساختار بودجه 1400 با شورای نگهبان مکاتبه کرده بود در بیان پاسخ این شورا به نامه وی، گفت: ما در این نامه که توسط بنده تدوین شده و به امضای همکاران مناطق نفت‌خیز نیز رسیده بود، به این نکته اشاره کردیم که توزیع بودجه در سال 1400 باید بر اساس شاخص معکوس درآمد سرانه باشد.


نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این نامه به ایرادات قانونی و حقوقی پیرامون این موضوع اشاره کردیم، بنابراین این مصوبه در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت.


عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: شورای نگهبان این ایراد را وارد دانسته و مجدد این مصوبه را جهت بررسی بیشتر به مجلس ارجاع داده است و دقیقا بر این موضوع تاکید شده است که توزیع درآمد در بودجه باید کما فی‌السابق صورت بگیرد.  


لازم به ذکر است تعدادی از اعضای مجامع نمایندگان استان‌ها در مجلس شورای اسلامی اعم از خوزستان، بوشهر، ایلام و کهکیلویه و بویر احمد بعد از تصویب طرح اصلاح ساختار بودجه 1400  درباره نوع برداشتی که ممکن است از بند 7 ماده واحده این مصوبه صورت بگیرد، معترض بودند به همین دلیل نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال کردند تا قبل از اینکه به قانون تبدیل شود، اصلاح گردد.


در این بنده آمده است: « توزیع عادلانه بودجه استانها از محل منابع بودجه عمومی، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده بر اساس شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و رفاهی از جمله جمعیت، محرومیت و معکوس درآمد سرانه»


البته پیش از این محسن زنگنه رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه در مجلس نیز در این زمینه گفته بود: در این مصوبه اگر کلمه «خانوار» به عبارت «درآمد سرانه» اضافه شود، این ابهام برطرف می‌شود./


پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا