فرهنگ

تلاوت‌های وحدت‌آفرین کاروان قرآنی در سرزمین وحی


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، کاروان نور حج تمتع ۱۴۰۱، گروهی است که به اجرای برنامه‌های قرآنی در بعثه، کاروان‌ها، همایش‌ها و جلسات و نیز ایجاد فضای معنوی و قرآنی در جهت تقویت معنویت حجاج می‌پردازد.

قاسم رضیعی، سرپرست کاروان قرآنی حج ۱۴۰۱ «نور»، در خصوص اقدامات و اهداف این کاروان اظهار کرد: امسال بیست نفر متشکل از ۱۴ قاری، ۱ حافظ و ۵ نفر از اعضای گروه تواشیح مصباح به حج ابراهیمی اعزام شدند و در حال اجرای برنامه‌های قرآنی در جمع حجاج ایرانی و حاجیان سایر کشورها هستند.

وی با بیان اینکه در کاروان قرآنی ١۶ نفر حج‌اولی هستند، گفت: اعضای کاروان امسال از ۱۰ استان به این سفر معنوی اعزام شدند که متوسط سنی آنها حدود ۳۳ سال است و تقریباً تیم جوانی اعزام شده‌اند که نشان‌دهنده توجه به موضوع جوان‌گرایی است.

رضیعی افزود: وقتی که گروهی قرآنی به این سرزمین و حرمین شریفین اعزام می‌شود، یک موج قرآنی ایجاد خواهد شد و جوانان و نوجوانان این حس را پیدا می‌کنند که اگر در یادگیری قرآن، فن تلاوت و حفظ و نیز حضور در گروه‌های تواشیح تلاش کنند، می‌توانند توفیق حج را پیدا کنند. موضوع دوم این است که این گروه قرآنی در موسم حج تکالیفی را برعهده دارد که مهمترین اقدامات آن اجرای برنامه‌های قرآنی در بعثه، کاروان‌ها، همایش‌ها و جلسات و نیز ایجاد فضای معنوی و قرآنی است که معنویت حجاج را ارتقاء می‌دهد و باعث استفاده بیشتر از این سفر می‌شود.

سرپرست کاروان قرآنی حج با بیان اینکه همه می‌دانیم در ایامی زندگی می‌کنیم که انشقاق بین امت اسلامی وجود دارد و باید بر اشتراکات امت اسلامی تأکید کنیم، گفت: در این مسیر مهمترین نقطه اتکای مسلمانان قرآن، کعبه و قبله واحد است و ما از این ظرفیت استفاده می‌کنیم تا بتوانیم قلوب مسلمین جهان را به همدیگر نزدیکتر کنیم؛ لذا وظیفه سنگینی را برعهده داریم و از تمام ظرفیت این سفر معنوی استفاده خواهیم کرد، زیرا اگر قلب‌ها قرآنی شوند، با عنایت خداوند اتحاد مسلمین هم شکل خواهد گرفت و مطالبه مقام معظم رهبری محقق خواهد شد.

مهدی سعادتی‌کیا، یکی از ۱۴ قاری کاروان نور، نیز اظهار کرد: سال‌های زیادی است که در محضر قرآن توفیقات زیادی در سطح ملی و کشوری داشتم و به کشورهای دیگر اعزام شدم، اما امسال یکی از بهترین سفرهایم رقم خورد و به مدینه منوره مشرف شدم.

وی افزود: اکنون نیز در حال شرکت در محافل و جلسات قرآنی هستیم و چه در برنامه‌های بعثه مقام معظم رهبری و چه در مسجدالنبی(ص) برنامه اجرا کردیم و تا چند روز دیگر نیز برنامه‌های متعدد قرآنی را ان‌شاءالله در مکه مکرمه اجرا خواهیم کرد.

سعادتی‌کیا با اشاره به آثار پربرکتی که تشرف به مدینه منوره و مکه مکرمه برای انسان به ارمغان می آورد، گفت: آرزویم این بود که یک زمان بتوانم در جوار حرم پیامبر اکرم(ص) و ائمه بقیع و خانه کعبه قرائت قرآن داشته باشم. اکنون هر لحظه و ساعتش وصف‌ناشدنی است. امیدوارم بتوانم بعد از اینکه از اعمال حج خارج شدم آثار آن را حفظ کنم.

سیدحمیدرضا مقدسی،‌ قاری دیگر کاروان نور و رتبه نخست مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹، بیان کرد: امسال توفیق پیدا کردم در کنار قاریان و حافظان بزرگ دیگر به مدینه مشرف شویم و با اجرای برنامه های قرآنی در مسجدالحرام و مسجدالنبی رسالت قرآنی خودمان را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه حس و حال معنوی این سفر در قالب کلمات قابل بیان نیست، اظهار کرد: این حضور دعوت بزرگی از جانب پروردگار و شکر زبانی و عملی این نعمت بسیار بزرگ لازم است و امیدوارم خداوند توفیق دهد تا با اجرای برنامه‌های قرآنی و تلاوت آیات وحی بتوانیم شکر این نعمت بزرگ را انجام دهیم.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا