جامعه

تنها ۳۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع تخصیص یافته است :: خبرگزاری خانه ملت


زهرا شیخی در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز ( سه‌شنبه، ۳۱ خردادماه ) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از استماع گزارش معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد نحوه اجرای پزشک خانواده در کشور  با حضور کارشناسانی از تامین اجتماعی، خدمات درمانی نیروهای مسلح، برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داد و گفت: قرار شد در نشست امروز گزارشی در مورد نحوه اجرای پزشک خانواده ارائه شود که البته این گزارش بیشتر گذشته‌ نگر بود و مسئولان مربوطه از بحث کمبود اعتبارات انتقاد داشتند.

وی ادامه داد: نمایندگان پس‌ از استماع گزارش مربوطه انتقاد کردند که دستورالعمل‌های کارشناسی از قبل وجود داشته و اکنون زمان نباید صرف کار کارشناسی شود بلکه باید از نظرات کارشناسی و دستورالعمل‌های گذشته استفاده شود و وزارت بهداشت به‌ عنوان متولی اصلی بحث بهداشت و درمان کشور چارچوب پزشک خانواده را اجرایی کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم ادامه داد: بر اساس نظر اغلب اعضای کمیسیون، مشکل اجرای پزشک خانواده اعتبارات نیست بلکه مکانیسم نحوه پرداخت و نوع اجرای عملکرد آن است که قانون تاکنون اجرایی نشده‌ است.

شیخی یادآور شد: انتظار داشتیم در گزارش ارائه‌ شده در مورد جدول زمان‌بندی و نحوه عملکرد بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع توضیحاتی داده شود که به این موضوع توجه نشده است.

رئیس فراکسیون دیپلماسی سلامت مجلس افزود: البته اقناع سازی وزارتخانه‌های مختلف و هیات دولت برای نحوه اجرایی شدن بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع هم باید توسط وزارت بهداشت انجام می شد که به این مهم هم توجه نشد.

وی یادآور شد: نمایندگان تاکید داشتند که اجرایی و عملیاتی شدن پزشک خانواده را نباید به کمبود اعتبارات ربط داد زیرا سال‌هاست که اجرای آن مغفول مانده و نیاز به یک نگاه دقیق و علمی برای اجرا دارد و در واقع منابع پایدار برای آن دیده‌ شده و یک درصد ارزش‌ افزوده باید صرف پزشک خانواده و نظام ارجاع بودجه‌های بیماران خاص و صعب‌العلاج می‌شد اما تاکنون تحقق نیافته‌ است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم افزود: سازمان برنامه و بودجه هم گزارشی ارائه کرد که بر اساس آن ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه ۱۴۰۱ برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع دیده‌ شده و اعضای کمیسیون انتقاد داشتند که سه ماه از سال گذشته و تنها ۳۰۰ میلیارد تومن این اعتبار تخصیص‌یافته و این یکی از مشکلات است و انتظار داریم همکاری لازم داشته را داشته باشند زیرا گام نخست اجرای بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع تعهد همه مسئولان ارشد نظام سلامت کشور و هیات دولت است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در نهایت پس‌ از بحث و گفت‌ و گوهای صورت‌ گرفته مقرر شد کمیته ویژه‌ ای تحت عنوان نظام ارجاع و پزشک خانواده با ریاست پزشکیان تشکیل شود تا بتوان موضوع را به‌ طور مداوم پیگیری و بر نحوه اجرای آن نظارت کرد./

پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا