بین‌الملل

تهدیدهای افراط گرایی جنوب آسیا از نگاه روزنامه چینی


به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه چینی “ساوت چاینا” ، سران چندین کشور جنوب آسیا به رهبری نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان متعهد به همکاری درباره امنیت منطقه ای و تلاش برای مقابله با اقدامات تروریستی شدند.

این در حالی است که منطقه جنوب آسیا همچنان تحت تاثیر  حمله های تروریستی در سال ۲۰۱۴ به یک مدرسه ارتش در پیشاور توسط طالبان پاکستان که موجب کشته شدن ۱۳۵ دانش آموز شد ، حمله سال ۲۰۱۶ به یک نانوایی در داکا توسط گروه مبارز محلی و بمب گذاری سال ۲۰۱۹ سریلانکا توسط مبارزان محلی که ۲۷۰ قربانی برجا گذاشت قرار دارد.

چنانکه انتظار می رفت داعش با به عهده گرفتن این حملات تلاش کرد که اعتبار و تاثیر منطقه ای خود را افزایش دهد .

کشورهای جنوب آسیا به دنبال افزایش حملات تروریستی بر لزوم همکاری بیشتری منطقه ای برای مقابله با سیاست های ضد تروریستی تاکید کردند.

در سال گذشته ، نپال پیشنهادی را برای یک تعریف مشترک از تروریسم در سازمان ملل مورد تاکید قرار داد تا زمینه همکاری بیشتر فراهم شود و به دنبال آن کشورهای هند ، بنگلادش ، مالدیو و سریلانکا توافقنامه های امنیتی دوجانبه امضا کردند.

درحالی که برخی  کشورها همکاری منطقه ای را برای مقابله با حملات تروریستی ضروری دانستند ،هند با پیگیری سیاست های انفرادی تلاشهای جمعی را به چالش کشیده است.

برای نمونه ، سازمان تحقیقات ملی هند (NIA)  که پس از حمله سال ۲۰۰۸ به بمبئی توسط “لشکر طیبه” مستقر در پاکستان که ۱۶۵ کشته به جا گذاشت، تشکیل شده  است ، بیشتر برای استفاده از قوانین ضدتروریستی برای بازداشت دانشجویان ، فعالان حقوق بشری و مخالفان  استفاده می شود.

براساس گزارش های منتشر شده ، استفاده از قوانین ضدتروریستی برای سرکوب مخالفان سیاسی و اقلیتها و همچنین سرکوب رسانه های مستقل در منطقه متداول است.

داستان هند تا حد زیادی بازتاب دهنده داستان جنوب آسیا است. اکنون برهه بی ثباتی برای دموکراسی در منطقه است و مسلمانان شرایط مناسبی ندارند. مسلمانان به عنوان یک اقلیت دینی در کشور هندوی هند و بودایی سریلانکا تحت محاصره هستند و این در حالی است که ۳۳ درصد از مسلمانان جهان در جنوب آسیا زندگی می کنند.

“شاخص جهانی تروریسم” در گزارش سالانه سال ۲۰۲۰ خود خاطرنشان کرد که منطقه جنوب آسیا برای دومین سال پیاپی بیشترین تاثیر را از تروریسم گرفته است هر چند پاکستان شاهد بیشترین کاهش تروریسم بوده است. پاکستان در سال ۲۰۱۸ در فهرست خاکستری “اف ای تی اف” قرار گرفت و اگر معیارهای اف ای تی اف را محقق نسازد ممکن است به فهرست سیاه بازگردد که این مساله بر سرمایه گذاری خارجی تاثیر خواهد گذاشت که در این شرایط برای پاکستان فاجعه بار خواهد بود.

افزایش خشونت در افغانستان هم از مرزهای این کشور فراتر خواهد رفت و دستاوردهای ضدتروریستی پاکستان در سالهای اخیر را معکوس خواهد کرد.

افزایش اسلام هراسی در شبه قاره هند و رشد نفوذ داعش در جستجوی پایگاهی در این منطقه ناآرام تاکید برای هوشیاری بیشتر است.

داعش آشکارا فرصتهای بزرگی در میان جمعیتهای می بیند که به علت سرکوب دینی در برابر افراط گرایی آسیب پذیر شده اند. این گروه تروریستی در حال گسترش نفوذ خود در کشورهای منطقه است .

بعلاوه برخی از شورشهای جدایی طلبی دیرینه همچنان حل و فصل نشده اند و ائتلاف جدید بین گروههای جدایی طلب بلوچ و سندی حکایت از تشدید فعالیت آنها دارد. برخی شورشها هرچند سرکوب شده اند اما ریشه های آنها همچنان نادیده گرفته می شود. بیش از یک دهه پس از شکست نظامی تامیل های سریلانکا هنوز به دلایل شورش آنها پرداخته نشده است. تداوم شورشهای قومیتی همچنان مانعی در راه کشورداری موثر خواهد بود.

دورنما و روندهای فعلی نشانه ای است که سال ۲۰۲۱ هم سال تیره دیگری برای شبه قاره خواهد بود. زمانی که شیوع کرونا فروکش کند از خود اقتصادهای ویران و محیطی مناسب برای خشونت و افزایش فعالیتهای تروریستی بر جا خواهد گذاشت. مطالعات مختلفی حاکی از ارتباط بین دورنمای تیره و تار برای جوانان و خشونت است. افزایش شدید جمعیت جوانان در بخشهای زیادی از جنوب آسیا و مطالبات آنها برای آموزش و اشتغال در کنار افزایش نابرابریها عواملی برای گرایش جوانان به سمت افراط گرایی خواهد بود. تهدیدات خشونت و افراط گرایی توانایی هر کشوری را برای بسیج تمام امکانات به منظور مبارزه با این مشکل مورد آزمایش قرار خواهد داد. هند به عنوان بزرگترین کشور منطقه می تواند رهبری دربرابر این تهدید فراملی را در دست بگیرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا