ورزشی

تهران بیشترین سهم را در اعزام‌های ملی دارد/ ورزشگاه تختی نیم فصل دوم آماده است

جوادی: تهران بیشترین سهم را در اعزام‌های ملی دارد/ ورزشگاه تختی نیم فصل دوم آماده است

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفت: خواهش می‌کنم باشگاه‌هایی مانند استقلال، پرسپولیس، پیکان، هوادار و … از سایر رشته‌ها نیز حمایت کنند.

خبرگزاری میزان – علی جوادی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در نشست خبری امروز(دوشنبه) که به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش برگزار شد، اظهار داشت: در دوران حضور من در اداره کل ورزش و جوانان استان تهران که از اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد، سعی کرده‌ایم برنامه‌های زیادی را در حوزه‌های ورزش و جوانان اجرا کنیم. مأموریت‌های خود در حوزه ورزش را به چهار دسته تقسیم کردیم؛ دسته اول گرفتن ارتباط با آموزش و پرورش بود تا از این طریق در زمینه استعدادیابی حرکت کنیم. دسته دوم مربوط به ورزش همگانی است که با توجه به ارتباط خوب با بخش‌های مختلف، فکر می‌کنیم شاخص‌های ورزش همگانی در تهران نسبت به گذشته و قبل از کرونا هفت درصد رشد داشته که این یک دستاورد است. البته به این رشد راضی نیستیم و متوقف نخواهیم شد و باید بتوانیم آن را ادامه بدهیم تا به ۳۰، ۴۰ درصد برسیم.

وی در ادامه افزود: در حوزه قهرمانی، استان تهران بیشترین سهم را در اعزام‌های ملی دارد. تعداد ورزشکاران ما در رشته‌های مختلف رشد خوبی داشته است؛ به طوری که ۷۴ نفر عازم بازی‌های آسیایی شدند و ۴۰ نفر در لیست اعزام به بازی‌های پاراآسیایی هستند. در واقع ورزش قهرمانی در تهران در شیب رشد قرار گرفته است. خواهش می‌کنیم که باشگاه‌های تهرانی مثل استقلال، پرسپولیس، پیکان، هوادار و … به سایر رشته‌ها نیز توجه و حمایت کنند. از پرسپولیس خواستیم که در کشتی، هندبال و والیبال بانوان تیم‌داری کند. در بخش ورزش حرفه‌ای نیز باید بگویم که حمایت بخش‌های خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی و … را باید همراه کنیم، وگرنه جریان ورزش حرفه‌ای در تهران ناقص و ابتر می‌ماند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران همچنین خاطر نشان کرد: در هفته تربیت بدنی چهار محور تدارک دیده شده است که شامل افتتاح پروژه‌های عمرانی و توجه به ورزش همگانی و … می‌شود. از مردم دعوت می‌کنم در برنامه روز پنجشنبه ۲۷ مهر ماه در مقابل ورزشگاه آزادی حضور داشته باشند. ما برنامه‌های زیادی برای هفته تربیت بدنی داریم. ضمن اینکه همه اماکن اداره کل ورزش و جوانان استان تهران در روز پنجشنبه هفته جاری به‌صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. همچنین خواهش کردیم این طرح در اماکن زیرمجموعه شهرداری تهران و آموزش و پرورش نیز اجرا شود و امیدوارم شهردار تهران با این طرح همراهی کند. ما امیدواریم با این دعوت عمومی که از مردم می‌کنیم، آن‌ها علاقه‌مند به یک رشته‌ای شوند و ورزش تهران رشد چشمگیری داشته باشد. ما همچنین در این هفته ۱۲ پروژه عمرانی را افتتاح می‌کنیم و ۸۹۴ برنامه ورزش قهرمانی و ۶۳۰ برنامه ورزش همگانی و ۴۰ برنامه فرهنگی و اجتماعی را نیز خواهیم داشت.

جوادی درباره شرایط دو ورزشگاه شهر قدس و تختی که قرار بود در چرخه استفاده در لیگ برتر قرار بگیرند، اما این اتفاق نیفتاده است، اظهار داشت: درباره ورزشگاه تختی گفته‌ایم که در نیم‌فصل دوم به کمک استادیوم آزادی می‌رسد و قابل استفاده خواهد بود. ما طبق برنامه پیش می‌رویم و دنبال آن هستیم که ورزشگاه تختی برای نیم‌فصل دوم مورد استفاده قرار بگیرد. ورزشگاه تختی در گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته بود و مجبور شدیم اقدامات اصولی زیادی را انجام بدهیم تا به مرحله آماده‌سازی برسد. پروژکتور‌ها و تابلو‌های برق و سیستم صوتی آنجا تغییر کرد و کار‌هایی را در این ۱۸ ماه انجام دادیم که شاید چند ۱۰ سال می‌کشید. در مورد ورزشگاه شهر قدس نیز مذاکراتی با فرماندار این شهر داشته‌ام و باز هم خواهیم داشت و اعتبار خوبی برای این ورزشگاه گذاشتن شده است. الان زمین آن زیر کشت است و در چرخه استفاده قرار خواهد گرفت.

وی درباره ساخت ورزشگاه جدید در استان تهران که رئیس جمهور دستور داد، گفت: این موضوعی بود که کیومرث هاشمی از دوران سرپرستی‌اش به من ابلاغ کرد. اولین موضوع بحث جانمایی بود که پیشنهاداتی از شهریار، ملارد، پرند، پردیس و بخش آفتاب در جنوب تهران رسید و به وزارت ورزش منتقل شد. بررسی این موضوع فراتر از اداره کل بود و بر همین اساس، یک کارگروه در نهاد ریاست جمهوری شکل گرفت تا بررسی شود. برآورد اولیه در همان بخش آفتاب است که البته هنوز قطعی نشده و سایر پیشنهادات همچنان در حال بررسی هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در مورد ضعف استان تهران در کشتی آزاد و حضور کم تعداد در تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی گفت: کشتی روح ورزش کشور در المپیک و بازی‌های آسیایی است و در همین دوره اخیر در هانگژو دیدیم که اگر کشتی به داد کاروان نمی‌رسید، رتبه ایران دو رقمی می‌شد. ما شاهد این بودیم که در سال‌های گذشته، کشتی تهران با افول مواجه شد و مربیان سازنده و بزرگی از کشتی تهران قهر کردند و هیچ وقت جریان وفاق شکل نگرفت، اما الان همه اهالی کشتی تهران یکدل شده‌اند تا کشتی پایتخت به روز‌های اوج بازگردد. در المپیاد استعداد‌های برتر، استان تهران قهرمان کشتی شد و نمایندگان پایتخت در چند وزن نمایندگان مازندران را شکست دادند. ما این جریان آینده سازی برای کشتی تهران را ایجاد کرده‌ایم. در حوزه زیرساخت‌ها نیز باید بگویم که سالن هفت تیر شرایط متفاوتی پیدا کرد و بازسازی شد که این با همکاری فدراسیون کشتی بود. همچنین در در شهرستان‌ها نیز سالن‌هایی راه‌اندازی شد و در اختیار هیئت کشتی قرار گرفت. اگر جریان تمرینی ادامه داشته باشد، کشتی تهران روز‌های اوج خود را خواهد داشت.

وی راجع به عدم تیم‌داری در حوزه ورزش جانبازان و معلولین در استان تهران، از جمله رشته‌های والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر تصریح کرد: احیای یک رشته در تهران که در سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته و از تهران خارج شده است، زمان و فرآیند زیاد نیاز دارد. البته ما مطالبه احیای تیم فوتسال شهید منصوری قرچک را در همان ابتدا کردیم، اما درخصوص والیبال نشسته شاهد بودیم که به ورزشکاران این حوزه کمتر توجه می‌شد. حضور دیروز استاندار در فدراسیون جانبازان و توان یابان بیانگر اهمیت دادن به این حوزه است. ما امیدواریم امتیاز تیمی را خریداری کنیم و تیم داری در والیبال نشسته را احیا کنیم. سه چهار نفر از ملی‌پوشان از تهران هستند و این نشان‌دهنده آن است که این رشته زنده است، اما باید تیم‌هایی را در این رشته فعال کنیم.

جوادی راجع به تعیین تکلیف هیئت فوتبال استان تهران گفت: نقد‌های زیادی به این هیئت وارد شد که سعی کردم آن‌هایی که درست هستند را بررسی کنم. چندین جلسه کارشناسی در بخش‌های مختلف با رئیس وقت هیئت برگزار شد. وقتی مشاهده کردیم که این موارد افاغه نکرد، موضوع را به هیئت رئیسه فدراسیون ارجاع دادیم. شیرازی زمانی که دید نمی‌تواند، استعفا کرد و براتی به عنوان سرپرست منصوب شد که شرایط بهتری را نسبت به قبل ایجاد کرد. در زمان برگزاری انتخابات نیز طهمورث حیدری معاون امور استان‌ها اعلام کرد که انتخابات تهران، یکی از آرام‌ترین انتخابات در سال‌های گذشته بود. به نظرم رأی مجمع، رأی فوتبالی و رأی به فوتبال بود. مزیت ماجدی نسبت به سایر نامزد‌های ریاست، جامع‌تر بود و او می‌تواند به فوتبال تهران کمک بیشتری کند. البته باید مواردی همچون ساماندهی مدارس فوتبال، رسیدگی به پیشکسوتان، بحث استعدادیابی، مورد توجه قرار بگیرد. خیلی زشت است که فیلمی از نیاز یکی از پیشکسوتان به موارد ابتدایی زندگی منتشر شود. همچنین ما در تهران داور نداریم؛ همگی یا رفته‌اند، یا بازنشسته شده‌اند یا در حال بازنشستگی هستند و فقط عرب‌براقی مانده است. یکی دیگر از مطالبات ما، بحث ارزان‌سازی و مقامت در بحث خروج امتیاز تیم‌های تهرانی به خارج از پایتخت بود. فکر می‌کنم با حضور ماجدی این معضلات و مشکلات برطرف می‌شود. ریل‌گذاری برنامه‌ها در اداره کل ۵ ساله است و به طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که با تغییر نفرات و افراد دچار نقص و تغییر نشود.

مدیرکل اداره ورزش و جوانان تهران با اشاره به وضعیت داوری فوتبال این استان، عنوان کرد: در داوری تهران دیگر چیزی نداریم. علیرضا فغانی رفت. ایلدروم در حال بازنشستگی است. منصوری امسال بازنشسته می‌شود. سیدعلی بازنشسته شده و فقط یک امیر عرب‌براقی را داریم. زشت است رئیس هیات بگوید داوران به من مربوط نیستند! درباره عدم خروج تیم‌های تهرانی هم صحبت کردیم. نباید راحت مجوز خروج تیم‌ها از استان را امضا کنیم. فکر می‌کنم با حضور ماجدی که تهرانی است و عرق دارد، این معضلات حل بشوند. نگاه ویژه‌ای هم باید به فوتبال و فوتسال بانوان داشته باشیم.

جوادی در خصوص مشکلات ورزش بانوان استان تهران، اظهار داشت: در سال‌های گذشته به ورزش بانوان کم توجهی شده بود. ایجاد یکی دو ورزشگاه مشکلات را در ورزش بانوان کم می‌کند. در هانگژو فکر می‌کنم حدود نیمی از مدال‌ها را دختران کسب کردند. این نشان می‌دهد علیرغم کمبود ظرفیت‌های ورزشی، بیش از آقایان تلاش می‌کنند و جنگدنگی دارند؛ بنابراین باید به صورت ویژه توجه کنیم. وزیر ورزش تاکید داشت که حتما در تهران یک ورزشگاه ویژه بانوان داشته باشیم. اگر بتوانیم با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یک ورزشگاه جامع ایجاد کنیم دغدغه‌ها مرتفع می‌شود.

انتهای پیام/


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Thumbnails managed by ThumbPress