دانش

تهمت‌های ناروا به گاز نجیب

برخی در این میان با استناد به خبر ابتدایی منتشر شده در رابطه با انفجار هلیوم حرف زده بودند و همین موضوع هم نگرانی‎های بسیاری درباره بادکنک‌های هلیومی بین شهروندان ایجاد کرده بود؛ چراکه این بادکنک‌ها در مراسم و جشن‌ها از‌جمله محبوب‌ترین اقلام است و بسیاری از آن برای تزئینات مراسم استفاده می‌کنند. اما لازم است بدانیم این بادکنک‌های هلیومی نبودند که باعث انفجار شدند چراکه گاز هلیوم در گروه عناصر بی‌‎اثر جدول شیمیایی دسته‌‎بندی می‌‎شود و به‌دلیل خواص شیمیایی که دارد به‌راحتی وارد واکنش با دیگر عناصر نمی‌‎شود از این‌رو به آن گاز نجیب هم گفته می‌‎شود.

این گاز، قابل اشتعال نیست، بنابراین در صورتی‌که بادکنک‌‎های تزئینی واقعا از هلیوم پر شده باشد، نمی‎تواند دچار انفجار شود. علت این ویژگی هلیوم به تعداد عدد اتمی که در واقع همان تعداد پروتون‌‎های درون هسته اتم این عنصر است، مربوط می‌‎شود. اتم هلیوم درون هسته خود فقط دو پروتون دارد و این یعنی آمادگی لازم را برای اتصال به دیگر اتم‎ها و برقراری واکنش شیمیایی به صورت عادی ندارد. این گاز بعد از هیدروژن، هم از نظر سبکی و هم از نظر فراوانی، دومین عنصر موجود در جهان است، اما با وجود کاربرد‌های بسیار مهمی که دارد، روی زمین کمیاب است. کمیاب بودن باعث می‏‌شود قیمتش رو به افزایش باشد.

در حال حاضر هم قیمت بادکنک‏‌هایی که با هلیوم پر می‌‎شود بسیار گران‌‎تر از قبل شده و برخی از فروشنده‌‎های وسایل تزئینی مراسم تولد برای این که مشتری خود را از دست ندهند، بادکنک‌ها را به جای هلیوم با هیدروژن پر می ‎کنند. در مقایسه با هلیوم، گاز هیدروژن به‌دلیل داشتن یک پروتون درون هسته اتم خود، ظرفیت بیشتری برای ورود به واکنش‌‎های شیمیایی را دارد و به همین دلیل به‌شدت قابل اشتعال خواهد بود.

هلیوم و هیدروژن هر دو گاز‌هایی هستند که چگالی کمتری نسبت به هوا دارند و همین مساله باعث می‎‌شود بالن و بادکنکی که از این دو گاز پر شده، در هوا شناور بماند و پرواز کند. گاز‌های دیگری نیز وجود دارند که سبک‌‎تر از هوا هستند مانند آمونیاک، استیلن و منوکسیدکربن و هیدروژن. بسیاری از آن‌ها مضرند، بوی بدی دارند، سمی یا فقط قابل اشتعال هستند که باید مراقب آن‌ها هم بود. برای این‌که بتوانید تشخیص دهید بادکنکی که می‌‏خرید از هلیوم پر شده یا هیدروژن، تنها راه این است که وقتی فروشنده فروشگاه در حال پر کردن بادکنک با گاز است، مخزن گاز را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که نام هلیوم روی آن درج شده باشد.

منبع: روزنامه جام جم 


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا