جامعه

توفان گرد و خاک در ۴ استان

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید، خیزش گردوخاک، توفان گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن از اواخر وقت پنجشنبه تا شنبه (۱۲ تا ۱۴ خرداد) خبر داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در استان‌های شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی، جمعه درشمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی و شرق کرمان و شنبه در شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب خراسان جنوبی، شرق کرمان و شرق هرمزگان مورد انتظار است.

در این شرایط جوی اختلال در تردد، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، آسیب به صنایع حساس به گرد و خاک و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و تاخیر و احتمال لغو پروازها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی، اجتناب از سفرهای غیر ضروری، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، اجتناب از حضور در فضای باز برای تمام گروه‌ها، مدیریت و محافظت از صنایع حساس به گرد و خاک، استحکام سازه‌های موقت، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و اجتناب از فعالیت‌های کویرنوردی را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از وزش باد و گرد و خاک و وزش باد شدید از سه‌شنبه تا شنبه (۱۰ تا ۱۴ خرداد) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، چهارشنبه در خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب خراسان رضوی، پنجشنبه در خراسان رضوی، سمنان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شرق کرمان و جمعه و شنبه در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، شرق فارس، سمنان، یزد و شرق اصفهان مورد انتظار است.

این وضعیت جوی اختلال در تردد جاده‌ ای، خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال تاخیر در پروازها را به دنبال دارد بنابراین سازمان هواشناسی توصیه می‌کند احتیاط در تردد به‌ویژه در جاده های کویری، استحکام سازه‌های موقت، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و احتیاط در فعالیت‌های کویرنوردی در دستور کار قرار گیرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا